Bitwa pod Pułtuskiem (1337)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Pułtuskiem
Wojny polsko-litewskie (XIII-XIV wiek)
Czas

lato 1337

Miejsce

przeprawa przez Narew pod Pułtuskiem

Terytorium

Mazowsze

Przyczyna

przeciwdziałanie najazdowi litewskiemu

Wynik

zwycięstwo wojsk polskich

Strony konfliktu
rycerstwo mazowieckie Litwini
Dowódcy
nieznany nieznany
Siły
prawdopodobnie kilkuset od kilkuset do kilku tysięcy
Straty
nieznaczne większość wojska zabita lub utopiona
brak współrzędnych

Bitwa pod Pułtuskiem – bitwa stoczona latem 1337 na przeprawie przez Narew w pobliżu Pułtuska, w której rycerstwo mazowieckie rozgromiło wojska litewskie najeżdżających wschodnie Mazowsze. Bitwa wymieniona jest w Kronice polskiej Marcina Bielskiego, gdzie kronikarz pisze o niej:

"Temi czasy Litwa do Mazowsza wpadła, a gdy u Półtowska przez Narew z plonem się przeprawiali, uderzyła na nie szlachta mazowiecka i tak jedne pobili, a drugie potopili, że ich mało co do domu uszło."[1]

Z krótkiego opisu wynika, że latem 1337 roku wojska litewskie, używając charakterystycznej dla siebie taktyki zaskoczenia nagłym napadem najechały Mazowsze w celach zdobycia łupu. Szybko zmobilizowane pospolite ruszenie Księstwa Mazowieckiego chcąc powstrzymać dalszą grabież, oraz odbić łupy i jeńców, uderzyło strategicznie na przeprawiające się pod Pułtuskiem wojska Litwinów, obciążone zagarniętym łupem.

W wyniku walki siły litewskie zostały zniszczone. Część została zabita, część utonęła w Narwi, jedynie nielicznym udało się wyrwać z potrzasku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kronika polska Marcina Bielskiego. T. 1 (Księga 1-3),Turowski, Kazimierz Józef (1813-1874). Wyd. ; Bielski, Joachim (1550-1599). Przedm. Oryginał 1597, Kraków