Bitwa pod Rocky Face Ridge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Rocky Face Ridge
wojna secesyjna
ilustracja
Czas

7–13 maja 1864

Miejsce

Hrabstwo Whitfield (Georgia)

Terytorium

Georgia

Wynik

taktyczne zwycięstwo USA

Strony konfliktu
Stany Zjednoczone Stany Skonfederowane
Dowódcy
William Sherman Joseph Johnston
Siły
Wydział Wojskowy Missisipi Armia Tennessee
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
34°44′27,78″N 85°00′56,45″W/34,741050 -85,015680

Bitwa pod Rocky Face Ridge – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 7–13 maja 1864 roku na terenie hrabstwa Whitfield w stanie Georgia podczas kampanii atlanckiej wojny secesyjnej. Armią Unii dowodził gen.-mjr William Tecumseh Sherman, podczas gdy armią konfederatów gen.-por. Joseph Johnston. Skutkiem zwycięstwa unionistów, konfederaci zostali zmuszeni do opuszczenia znakomitej pozycji obronnej na szczytach pasma Rocky Face.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Generał Johnston okopał swoje wojska na szczytach długiego i wysokiego pasma wzgórz zwanego Rocky Face Ridge i dalej w kierunku wschodnim w poprzek Doliny Crow. Gdy Sherman zbliżył się do tej pozycji, pokazał konfederatom swe wojska w dwóch kolumnach marszowych, podczas gdy trzecią posłał ukradkiem ku przełęczy Snake Creek, na prawo, by zaatakować linię kolejową Western & Atlantic w Resaca. Dwie pierwsze kolumny zaatakowały pozycje południowców pod Buzzard Roost (na przełęczy Mill Creek) i na przełęczy Dug. W tym samym czasie trzecia kolumna (dowódca gen. mjr James B. McPherson) przeszła przełęcz Snake Creek i 9 maja dotarła do przedpola miasteczka Resaca, gdzie okazało się jednak, że konfederaci są przygotowani i okopani. Obawiając się przegranej, McPherson wycofał swoją kolumnę na przełęcz Snake Creek.

10 maja Sherman postanowił przerzucić większość swych sił do miejsca postoju McPhersona i połączonymi siłami zdobyć miasteczko Resaca. Następnego dnia rano wojska Shermana potajemnie opuściły swe pozycje u podnóży Rocky Face Ridge. Nie udało im się jednak odejść niepostrzeżenie. Dostrzegłszy manewr Shermana, Johnston wycofał się 12 maja na południe, w stronę wspomnianej miejscowości.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]