Bitwa pod Schmidmühlen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Schmidmühlen
Wojna o sukcesję hiszpańską
Ilustracja
elektor Maksymilian II Emanuel
Czas 28 marca 1703
Miejsce Schmidmühlen
Terytorium Niemcy
Wynik Zwycięstwo wojsk bawarskich
Strony konfliktu
Elektorat Bawarii wojska cesarskie
Dowódcy
Maksymilian II Emanuel generał Hermann Otto II von Limburg-Styrum
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
brak współrzędnych
Wojna o sukcesję hiszpańską

CarpiChiariCremonaKaiserswerthSanta MartaLuzzaraKadyksFriedlingenZatoka VigoSchmidmühlenHöchstädt an der DonauSpeyerbachDonauwörthVillingenBlenheimMalagaGibraltarBarcelona (I)Santa Cruz de TenerifePunta CabritaCassanoCalcinatoRamilliesTurynCastiglioneAlmansaDungenessLizard PointTulonOudenaardeTrenczynCartagenaLilleWijnendaalLa GudiñaMalplaquetDouai (I)AlmenarSaragossaBrihuegaVillaviciosaRio de JaneiroDenainDouai (II)

Bitwa pod Schmidmühlen – starcie zbrojne, które miało miejsce 28 marca 1703 r. w trakcie hiszpańskiej wojny sukcesyjnej pomiędzy wojskami cesarskimi i bawarskimi. Do starcia doszło w rejonie miejscowości Schmidmühlen na południe od Ambergu.

Wraz z początkiem wojny elektor bawarski Maksymilian II Emanuel opracował plan ofensywy przeciwko wojskom cesarskim. W lutym 1703 r. jego wojska zajęły m.in. Księstwo Palatynat-Neuburg, oraz tereny w Górnym Palatynacie, dzięki czemu zyskał idealną bazę wypadową do ataku na ziemie zajętej przez wojska cesarskie Frankonii.

W tym samym czasie armia cesarska dowodzona przez generała Hermanna Styruma wkroczyła od zachodu do Bawarii, łącząc się po drodze z siłami frankońskimi. Połączonym wojskom udało się w dniu 8 marca 1703 r. odeprzeć atak Bawarczyków oraz zająć twierdzę Neumarkt (17 marca). Kolejnym sukcesem było zajęcie palatynackiego Velburga (26 marca).

Na wieść o sukcesach wojsk cesarskich elektor bawarski na czele swoich sił skierował się na południowy wschód od Passau, gdzie pobił siły przeciwnika dowodzone przez generała Schlicka. Po dotarciu w ten rejon wojsk generała Styruma doszło wkrótce do decydującego starcia pod Schmidmühlen. Bitwa zakończyła się zwycięstwem sił elektora bawarskiego, sukces nie został jednak przez Maksymiliana wykorzystany gdyż po zwycięstwie elektor zawrócił ze swoim wojskiem do Bawarii, zamierzając bronić południowych jej granic. W tej sytuacji większa część ziem Górnego Palatynatu została zajęta przez siły cesarskie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • M. Spindler, A. Kraus: Geschichte Frankens bis zum Ausgang des 18. Jahrhunderts. München 1997, ​ISBN 3-406-39451-5
  • M. Spindler, G. Diepolder: Bayerischer Geschichtsatlas. München 1969.