Bitwa pod Schwaderloh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Schwaderloh
Wojna szwabska
Schlacht bei Triboltingen.png
Bitwa pod Schwaderloh
Czas 11 kwietnia 1499
Miejsce kanton Thurgau, Szwajcaria
Terytorium Szwajcaria
Wynik zwycięstwo Szwajcarów
Strony konfliktu
Armoiries empereur Maximilien Ier.svg Maksymilian I

St Patrick's saltire.svg Związek Szwabski

Berne-coat of arms.svg Berno

Lucerne-coat of arms.svg Lucerna
Wappen Vogtei Thurgau.svg Turgpwia
Fribourg-coat of arms.svg Fryburg

Dowódcy
król Maksymilian I niejednolite dowództwo
Siły
6 000 – 7 000 rycerstwa i landsknechtów ok. 1 500
Straty
1 300 – 2 000 zabitych 100 zabitych

Bitwa pod Schwaderloh (t. bitwa nad Jeziorem Bodeńskim) – starcie zbrojne, które miało miejsce 11 kwietnia 1499 w trakcie tzw. wojny szwabskiej 1499 roku.

W latach 14751476 cesarz Niemiec Maksymilian I podjął próbę wzmocnienia władzy centralnej w cesarstwie. Cesarz porozumiał się między innymi z małymi koalicjami kantonalnymi na terenie Gryzonii w południowo-wschodniej Szwajcarii.

Działania wojenne zapoczątkowane zostały wtargnięciem Tyrolczyków na ziemie szwajcarskie w styczniu 1499. Wojna początkowo miała charakter partyzancki. W lutym 1499 doszło do większej bitwy pod Hard w okolicy Bregencji. Miejscowość ta została zdobyta przez Szwajcarów. W marcu trzykrotnie liczniejszy od Szwajcarów oddział wojsk cesarskich zmuszony został również do odwrotu. 11 kwietnia 1499 Szwajcarów w okolicy Schwaderloh nad Jeziorem Bodeńskim rozbiło 5-tysięczne wojsko Związku Szwabskiego. Wypędzono też wojska cesarskie z Tyrolu.

Powrót cesarza Maksymiliana z Niderlandów i jego osobiste zaangażowanie w wojnie nie zdołało odwrócić biegu wydarzeń. 22 maja 1499 Tyrolczycy zostali ostatecznie wyparci z Gryzonii.