Bitwa pod Tabaruzaką

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Tabaruzaką
Bunt Satsumy
Ilustracja
Bitwa pod Tabaruzaką – lądowanie sił cesarskich w zatoce Yatsushiro
Czas 8 - 19 marca 1877
Miejsce Prefektura Kumamoto, Kiusiu
Terytorium Japonia
Przyczyna marsz buntowników na Tokio
Wynik zwycięstwo sił cesarskich
Strony konfliktu
Alex K Hiroshima Shimazu (color).svg buntownicy War flag of the Imperial Japanese Army.svg Cesarstwo Japonii
Dowódcy
Takamori Saigō Aritomo Yamagata
Siły
ok. 15 000 9 Brygada Piechoty (9 tys. ludzi)
1 700 policjantów
Straty
ok. 4 000 ok. 4 000
Alex K Hiroshima Shimazu (color).svg Wojna Seinan War flag of the Imperial Japanese Army.svg

KumamotoTabaruzakaShiroyama

Bitwa pod Tabaruzaką (jap. 田原坂の戦い Tabaruzaka no Tatakai?) – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 819 marca 1877 pomiędzy wojskami cesarstwa Japonii a buntownikami Takamori Saigō w czasie rebelii Satsumy.

Przebieg walk[edytuj]

4 marca gen. Aritomo Yamagata zdecydował się poprowadzić atak na główne siły buntowników, które osłaniały wojska oblegające Kumamoto. Siły zbuntowanych samurajów i ich sprzymierzeńców liczyły łącznie ok. 20 tys. ludzi, z czego 15 tys. zajęło pozycje w górach, w pobliżu miejscowości Tabaruzaka.

8 marca w Kagoshimie został wysadzony desant morski w sile kilku kompanii piechoty oraz 500 policjantów. Wojska cesarskie opanowały miasto z zaskoczenia, przejęły rebelianckie arsenały oraz aresztowały gubernatora prowincji Satsuma. Jednocześnie, druga grupa – dwie brygady piechoty, 1 500 policjantów – wylądowała w zatoce Yatsushiro. W ten sposób Yamagata chciał okrążyć buntowników i uniemożliwić im odwrót. Jednak zatoka była dobrze obserwowana i lądowanie w tym miejscu – choć zakończyło się sukcesem – przyniosło wojskom cesarskim poważne straty w ludziach.

W kolejnych dniach trwały ciężkie walki o cały rejon Tabaruzaki. Mniej liczne, ale lepiej wyszkolone i wyposażone wojsko rządowe ostatecznie 19 marca opanowało miejscowość Miyanohara. Buntownicy tego dnia ostatecznie zaprzestali obrony i podjęli odwrót.

W ciągu kilkunastu dni walk po obu stronach zginęło po ok. 4 tys. żołnierzy. Przełamanie obrony pod Tabaruzaką sprawiło, że wojska Saigō utraciły zdolność działań zaczepnych i od tej pory prowadziły praktycznie wyłącznie działania partyzanckie lub czysto obronne.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  1. Mounsey Augustus H., Satsuma Rebellion: An Episode of Modern Japanese History, London 1879.
  2. Ravina Mark, Ostatni samuraj, Warszawa 2004.

Linki zewnętrzne[edytuj]