Bitwa pod Vézeronce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Vézeronce
Wojna Franków z Burgundami
Ilustracja
Chlodomer obecny przy egzekucji króla burgundzkiego Zygmunta
Czas 25 czerwca 524
Miejsce Vézeronce-Curtin, departament Isère
Terytorium Burgundia
Wynik zwycięstwo Burgundów
Strony konfliktu
Frankowie Burgundia
Dowódcy
Chlodomer Godomar II
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
Wojny Franków z Burgundami

Dijon (500) - Wojna Franków z Burgundami - Vézeronce (524) - Autun (532) - Odruik (1377)

Bitwa pod Vézeronce – starcie zbrojne, które miało miejsce dnia 25 czerwca 524 r. w okolicy dzisiejszego Vézeronce-Curtin w departamencie Isère we Francji. Bitwa była głównym punktem drugiej Kampanii burgundzkiej prowadzonej w trakcie wojen burgundzkich toczonych przez królów frankońskich Chlodomera, Childeberta I oraz Chlotara I przeciwko Burgundom. Już rok wcześniej podczas pierwszej kampanii Frankowie odnieśli sukces biorąc do niewoli władcę Burgundów Zygmunta.

W roku 524 brat Zygmunta Godomar II ze wsparciem króla Ostrogotów Teodoryka Wielkiego rozpoczął akcję zbrojną mającą na celu odzyskanie utraconych ziem. Godomar zniszczył garnizon frankoński w Burgundii, w odpowiedzi na co Chlodomer nakazał zabić Zygmunta oraz jego rodzinę (1 maja 524 r.), po czym wyruszył ze swoimi siłami przeciwko Burgundom.

W bitwie pod Vézeronce Frankowie zostali pobici przez połączone siły Burgundów i Ostrogotów. Chlodomer poległ w bitwie, a Frankowie wycofali się z Burgundii. Po śmierci Teodoryka w roku 526, Burgundowie ponieśli porażkę w bitwie pod Autun w roku 532, w wyniku czego utracili niezależność polityczną.

Bibliografia[edytuj]

  • Bernard S. Bachrach: Merovingian Military Organization 481–751. Minneapolis: University of Minnesota Press, 1972. ISBN 0-81660-621-8.
  • Ian N. Wood: The Merovingian Kingdoms 450–751. London: Longman, 1994. ISBN 0-58221-878-0.