Bitwa pod Wiedniem (obraz Gonzalesa Franciscusa Casteelsa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Wiedniem
Ilustracja
Autor

Gonzales Franciscus Casteels

Data powstania

po 1683

Medium

Olej na płótnie

Wymiary

156,5 × 184 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Warszawa

Lokalizacja

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Bitwa pod Wiedniemobraz olejny namalowany przez flamandzkiego malarza Gonzalesa Franciscusa Casteelsa po 1683, znajdujący się w zbiorach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Królewskim[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Bitwa pod Wiedniem wpisuje się w krąg dzieł o treści związanej z gloryfikacją osoby i heroicznych czynów króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Jana III Sobieskiego po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem 12 września 1683, stanowiącej ukoronowanie sukcesów militarnych władcy Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W tej sytuacji posypały się zamówienia na dzieła mające służyć uwiecznieniu splendoru triumfu rozmaitymi środkami artystycznymi – obraz Casteelsa jest jednym z nich[1].

Przedstawiona w kilku planach zróżnicowanych walorem scena potężnego ataku wojsk koalicji antytureckiej na obóz armii osmańskiej wielkiego wezyra Kara Mustafy rozgrywa się na tle pagórkowatego pejzażu. W oddali widoczna jest laserunkowo malowana panorama otoczonej wieńcem fortyfikacji stolicy Arcyksięstwa Austriackiego, z wieżą katedry świętego Szczepana górującej nad miastem. W gęstwinie walczących zwraca uwagę postać Sobieskiego po lewej stronie u dołu obrazu, odzianego w długą srebrzystoszarą szatę i purpurowy płaszcz podszyty gronostajem. Władca Rzeczypospolitej ekspresyjnym ruchem wznosi szablę trzymaną w prawej dłoni i spina rumaka. Koloryt obrazu utrzymany jest w tonacji oliwkowej z nielicznymi akcentami czerwieni i różu strojów oraz bieli koni[1].

Autor obrazu Gonzales Franciscus Casteels nie znał bitwy z autopsji bowiem uformowanie szyków wojsk, jak i szczegóły uzbrojenia oraz sztandarów nie są zgodne z prawdą historyczną. Przedstawienie jest raczej wyobrażeniem bitwy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Bitwa pod Wiedniem. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. [dostęp 2018-11-23]. (pol.).