Bitwa pod Yamazaki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Yamazaki
Ilustracja
Narada dowódców przed bitwą
Czas 1582
Miejsce rejon Kioto
Terytorium Japonia
Wynik Zwycięstwo Toyotomiego
Strony konfliktu
siły Akechiego siły Toyotomiego
Dowódcy
Mitsuhide Akechi Hideyoshi Toyotomi
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
miejsce bitwy
miejsce bitwy
34°54′25,4″N 135°41′28,8″E/34,907056 135,691333

Bitwa pod Yamazaki (jap. 山崎の戦い Yamazaki no tatakai) – bitwa w Japonii, która miała miejsce 2 lipca 1582 r. W jej wyniku, wiodącą rolę w dziejach kraju zapewnił sobie Hideyoshi Toyotomi, zwyciężając Mitsuhide Akechiego, zabójcę Nobunagi Ody.

W roku 1582 r. doszło do buntu jednego z najlepszych dowódców wojskowych, Mitsuhide Akechiego przeciwko władzy Nobunagi. Mitsuhide śmiałym atakiem zajął świątynię Honnō w Kioto, zmuszając Odę do popełnienia seppuku i mordując jego syna, Nobuyoriego.

Po wyeliminowaniu przeciwników politycznych Mitsuhide mianował się siogunem. W reakcji na ten zbrodniczy czyn, jeden z zaufanych dowódców Nobunagi, Hideyoshi Toyotomi, wyruszył na czele armii do Kioto. Obie armie spotkały się nieopodal miasta w rejonie Yamazaki. Arkebuzerzy Toyotomiego odparli wszystkie ataki wroga, skierowane na swoje pozycje na okolicznych wzgórzach. Równocześnie część jego oddziałów obeszła przeciwnika z obu flank, po czym pokonała go w decydującym starciu. Pokonany Mitsuhide zbiegł do wioski Ogurusu, gdzie został zamordowany przez miejscowych chłopów.

Literatura