Bitwa pod Yamazaki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Yamazaki
Ilustracja
Narada dowódców przed bitwą
Czas 1582
Miejsce rejon Kioto
Terytorium Japonia
Wynik Zwycięstwo Toyotomiego
Strony konfliktu
Tokikikyo.svg siły Akechiego Go-shichi no kiri crest.svg siły Toyotomiego
Dowódcy
Mitsuhide Akechi Hideyoshi Toyotomi
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane

Bitwa pod Yamazaki (jap. 山崎の戦い Yamazaki no tatakai?) – bitwa w Japonii, która miała miejsce 2 lipca 1582 r. W jej wyniku, wiodącą rolę w dziejach kraju zapewnił sobie Hideyoshi Toyotomi, zwyciężając Mitsuhide Akechiego, zabójcę Nobunagi Ody.

W roku 1582 r. doszło do buntu jednego z najlepszych dowódców wojskowych, Mitsuhide Akechiego przeciwko władzy Nobunagi. Mitsuhide śmiałym atakiem zajął świątynię Honnō w Kioto, zmuszając Odę do popełnienia seppuku i mordując jego syna, Nobuyoriego.

Po wyeliminowaniu przeciwników politycznych Mitsuhide mianował się siogunem. W reakcji na ten zbrodniczy czyn, jeden z zaufanych dowódców Nobunagi, Hideyoshi Toyotomi, wyruszył na czele armii do Kioto. Obie armie spotkały się nieopodal miasta w rejonie Yamazaki. Arkebuzerzy Toyotomiego odparli wszystkie ataki wroga, skierowane na swoje pozycje na okolicznych wzgórzach. Równocześnie część jego oddziałów obeszła przeciwnika z obu flank, po czym pokonała go w decydującym starciu. Pokonany Mitsuhide zbiegł do wioski Ogurusu, gdzie został zamordowany przez miejscowych chłopów.

Literatura