Przejdź do zawartości

Bój pod Zubkowiczami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bitwa pod Zubkowiczami)
Bój pod Zubkowiczami
Wojna polsko-bolszewicka
Czas

18 września 1920

Miejsce

pod Zubkowiczami

Terytorium

Ukraińska Republika Ludowa

Przyczyna

bitwa wołyńsko-podolska

Wynik

zwycięstwo 9 p.uł.

Strony konfliktu
 Polska  Rosyjska FSRR
Dowódcy
Stefan Jacek Dembiński
Siły
9 pułk ułanów oddziały 25 DS
brak współrzędnych
Adam Przybylski,
Wojna Polska 1918–1921[1]

Bój pod Zubkowiczami – część wielkiej bitwy wołyńsko-podolskiej; walki polskiego 9 pułku ułanów mjr. Stefana Dembińskiego z oddziałami sowieckiej 25 Dywizji Strzelców Aleksandra Bachtina w czasie ofensywy jesiennej wojsk polskich na Ukrainie w okresie wojny polsko-bolszewickiej.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

2 września, jeszcze w czasie walk pod Zamościem, Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego zdecydowało, iż 3. i 6 Armia, po stosownym przegrupowaniu, około 10 września podejmą większą akcję zaczepną w kierunku wschodnim celem „nie tylko odrzucenia nieprzyjaciela poza granice Małopolski, lecz także rozbicia i zdezorganizowania jego sił tak, aby później można było utrzymać front przy użyciu słabych sił własnych"[2]. 3 Armia przystąpiła do działań 10 września[3]. Wstępnym etapem był zagon grupy motorowej mjr. Włodzimierza Bochenka wyprowadzony z Włodawy, który przeprawił się przez Bug i następnego dnia opanował Kowel. Za nim ruszyło natarcie sił głównych armii[4][5]. Grupa gen. Franciszka Krajowskiego uderzyła czołowo i sforsowawszy Bug, parła forsownym marszem w ogólnym kierunku wzdłuż linii kolejowej ChełmKowel. Na południe od grupy gen. Krajowskiego, z obszaru Hrubieszowa w kierunku Łucka, nacierała grupa gen. Stanisława Hallera, a grupa gen. Lucjana Żeligowskiego uderzyła na Sokal[6].

Sowiecka 12 Armia cofała się swoimi głównymi siłami w kierunku Łucka. Aby uniemożliwić przeciwnikowi zorganizowanie oporu na Styrze, gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz opanowania Łucka[7].

Walczące wojska[edytuj | edytuj kod]

Jednostka
Dowódca
Podporządkowanie
Wojsko Polskie
dowództwo 1 Dywizji Jazdy płk. Juliusz Rómmel 3 Armia
7 Brygada Jazdy płk Brzezowski 1 Dywizja Jazdy
9 pułk ułanów mjr Stefan Dembiński 7 Brygada Jazdy
Armia Czerwona
dowództwo 12 Armii Nikołaj Kuźmin Font Płd. Zach.
25 Dywizja Strzelców Aleksandr Bachtin 12 Armia

Walki pod Zubkowiczami[edytuj | edytuj kod]

16 września, działający na styku sowieckich 12. i 14 Armii Korpus Jazdy płk. Juliusza Rómmla, przy słabym oporze przeciwnika, sforsował Styr na południe od Łucka i ruszył na Równe. Wieczorem korpus dotarł do Stubły. W tym czasie pod Równem koncentrowała się 1 Armia Konna Siemiona Budionnego. Miała tam dokonać reorganizacji i przygotować się do akcji zaczepnej przeciwko wojskom polskim[7]. Dowódca polskiego Korpusu Jazdy skierował 1 Dywizję Jazdy na kierunek OłykaStawek[8]. Wieczorem 7 Brygada Jazdy rozlokowała się wzdłuż drogi Czemeryn-Ołyka[9].

18 września, będący w pościgu 9 pułk ułanów mjr. Stefana Dembińskiego doszedł nad Uborć. W tym czasie na wschodni brzeg rzeki przeprawiały się kolumny 25 Dywizji Strzelców Aleksandra Bachtina. Polski pułk zaatakował trzema spieszonymi szwadronami, a czwartym uderzył „konno”. Osłaniający przeprawę sowiecki pododdział został rozbity. Polacy wzięli kilkudziesięciu jeńców, zdobyli dwa ckm-y oraz sporo porzuconych taborów. Jednak główne siły 25 Dywizji Strzelców zdążyły się już przeprawić i zorganizowały skuteczną obronę na przeciwległym brzegu rzeki[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]