Bitwa w Zatoce Cesarzowej Augusty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa w Zatoce Cesarzowej Augusty
II wojna światowa, wojna na Pacyfiku
Ilustracja
Japoński samolot rozbił się w wodzie w pobliżu krążownika USS „Columbia” 2 listopada 1943 roku podczas ataków lotniczych na alianckie okręty koło Bougainville, kilka godzin po zakończeniu bitwy w Zatoce Cesarzowej Augusty
Czas

12 listopada 1943

Miejsce

Zatoka Cesarzowej Augusty, u wybrzeży Wyspy Bougainville’a

Terytorium

Nowa Gwinea Australijska

Wynik

zwycięstwo Stanów Zjednoczonych

Strony konfliktu
 Stany Zjednoczone  Japonia
Dowódcy
Aaron S. Merrill
Arleigh Burke
Sentarō Ōmori
Matsuji Ijuin
Siły
4 lekkie krążowniki,
8 niszczycieli
2 ciężkie krążowniki,
2 lekkie krążowniki,
6 niszczycieli,
100 samolotów
Straty
1 niszczyciel ciężko uszkodzony,
19 zabitych,[1]
1 lekki krążownik zatopiony,
1 niszczyciel zatopiony,
2 niszczyciele ciężko uszkodzone,
25 samolotów zestrzelonych,
198–658 zabitych[2]
Położenie na mapie Wysp Salomona
Mapa konturowa Wysp Salomona, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Ziemia6°25′S 155°05′E/-6,416667 155,083333

Bitwa w Zatoce Cesarzowej Augusty, znana również jako bitwa w Zatoce Gazelle, operacja Cherry Bossom, a w japońskiej terminologii jako bitwa morska na brzegu zatoki Bougainville (jap. ブーゲンビル島沖海戦) – bitwa morska stoczona w nocy 1–2 listopada 1943 roku nieopodal Wyspy Bougainville'a. Bitwa była wynikiem desantu sił alianckich na pobliską wyspę Bougainville i może być interpretowana jako część kampanii na Salomonach i na Nowej Gwinei. Bitwa była także istotna jako część szerszej strategii aliantów – zwanej jako operacja Cartwheel – mającej na celu odizolowanie i otoczenie głównej japońskiej bazy w Rabaulu. Zamiarem było ustanowienie przyczółka na Bougainville, na którym miano wybudować lotnisko polowe.

Tło[edytuj | edytuj kod]

1 listopada 1943 roku 3 Dywizja Marines wylądowała na przylądku Torokina w Zatoce Cesarzowej Augusty. Zatoka ta została wcześniej wyselekcjonowana, ponieważ mieściła się w zasięgu alianckich myśliwców, a przeważająca liczebnie japońska 17 Armia skoncentrowana była na innych, bardziej strategicznych punktach na północy i południu. Marines byli wspierani przez Task Force 39, w skład którego wchodziły cztery lekkie krążowniki i osiem niszczycieli, dowodzony przez kontradmirała Aarona S. Tip Merilla.

Bitwa morska[edytuj | edytuj kod]

Japończycy odpowiedzieli atakami lotniczymi z Rabaulu oraz wysłali stamtąd duże siły morskie pod dowództwem adm. Sentarō Ōmori. W skład tej grupy wchodziły ciężkie krążowniki „Myōkō” i „Haguro”, lekkie krążowniki „Agano” i „Sendai” oraz niszczyciele „Shigure”, „Samidare”, „Shiratsuyu”, „Naganami”, „Hatsukaze” i „Wakatsuki”.

Amerykański Task Force 39 złożony był z czterech lekkich krążowników (USS „Montpelier”, „Cleveland”, „Columbia” i „Denver”) oraz ośmiu niszczycieli (USS „Charles Ausburne”, „Dyson”, „Stanly”, „Claxton”, „Spence”, „Thatcher”, „Converse” i „Foote”)

Amerykanie ewakuowali większość swojego sprzętu desantowego oraz transportów wojskowych i oczekiwali na wroga. O godz. 2:20 nad ranem 2 listopada 1943 roku dokonano kontaktu radarowego i adm. Merill wysłał niszczyciele do ataku torpedowego, po którym krążowniki miały otworzyć ogień z bezpiecznej odległość. Niszczyciele zostały zauważone przez Japończyków, którym udało się uniknąć torped, ale ten manewr rozproszył ich zwarty szyk.

Około 2:50 amerykańskie krążowniki otworzyły ogień szybko wyłączając z walki krążownik „Sendai”. Niszczyciel „Samidare” dokonał ataku torpedowego, ale czyniąc to zderzył się z niszczycielem „Shiratsuyu”. „Myōkō” z kolei zderzył się z niszczycielem „Hatsukaze”, odcinając mu dziób. Japończycy nie posiadali radaru, co niosło ze sobą olbrzymie trudności w znalezieniu krążowników amerykańskich. Jednak o 3:13 nawiązano kontakt i otworzono ogień.

Adm. Merill dokonał odwrotu pod zasłoną dymną, a adm. Ōmori sądząc, że zatopił ciężki krążownik doszedł do wniosku, że zrobił wystarczająco dużo i odpłynął na wschód. Uszkodzone „Sendai” i „Hatsukaze” odnaleziono później i zatopiono ogniem artyleryjskim. Po stronie amerykańskiej poważniejsze uszkodzenia odniósł tylko trafiony torpedą niszczyciel USS „Foote”. Po tym, jak japońskie okręty wróciły do Rabaul, przyłączyły się do nich cztery ciężkie krążowniki i kilka niszczycieli z Truk w celu ponownego zaatakowania sił alianckich na Bougainville. Jednakże 5 listopada dwa amerykańskie lotniskowce zaatakowały Rabaul poważnie uszkadzając cztery ciężkie krążowniki i zmuszając je do wycofania się z powrotem do Truk. Tym samym zakończyły one groźbę ataku ze strony japońskiej na siły alianckie na Bougainville.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Morison, Breaking the Bismarcks, s. 322.
  2. Dull, Imperial Japanese Navy, s. 302; Hara, Japanese Destroyer Captain, s. 242; Morison, Breaking the Bismarcks, s. 322; Hackett, Kingsepp i Nevitt, Combinedfleet.com. Źródła te rozróżniają japońskie straty podczas bitwy. Podział zabitych przez okręt i źródło: „Sendai” – 412 (Dull), 185 (Hackett i Kingsepp), 320 (Morison) oraz 335 (Hara); „Hatsukaze” – 9 (Dull) i 240 (Nevitt, Morison i Hara); „Shiratsuyu” – 4 (Nevitt) i 5 (Hara); „Samidare” – 1 (Hara).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Książki[edytuj | edytuj kod]

Dziennik[edytuj | edytuj kod]

  • Thomas C. Hone. The Similarity of Past and Present Standoff Threats. „Proceedings of the U.S. Naval Institute”. Wolumin 107, nr 9, wrzesień 1981, s. 113–116, 1981. Annapolis, Maryland. ISSN 0041-798X. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]