Przejdź do zawartości

Bitwa w dolinie rzeki Morawy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa w dolinie rzeki Morawy (Margus)
Wojna Dioklecjana z Karynusem 284285
Ilustracja
Moneta z wizerunkiem Karinusa
Czas

285

Miejsce

rejon Morawy – Mezja

Terytorium

Serbia

Wynik

zwycięstwo Dioklecjana

Strony konfliktu
wojska Dioklecjana wojska Karynusa
Dowódcy
Dioklecjan Karynus
Siły
40 000 nieznane
Straty
nieznane nieznane
brak współrzędnych

Bitwa w dolinie rzeki Morawy – starcie zbrojne, które miało miejsce latem 285 roku między wojskami Dioklecjana i cesarza Karynusa.

W roku 284 wschodnie prowincje Cesarstwa znalazły się pod panowaniem Dioklecjana, który zastąpił jednego z synów cesarza KarusaNumeriana. Brat Numeriana Karynus tymczasem rządził na zachodzie. W roku 285 Karynus w ciężkiej kampanii pokonał uzurpatora Juliana Sabinusa, ściągając wojska z Galii i Hiszpanii oraz gwardię pretoriańską. Następnie skierował się przeciwko wojskom Dioklecjana, który na czele 40 000 ludzi przedostał się do Tracji. Po zajęciu Naissus w dolinie rzeki Morawy (starożytna Margus), Dioklecjan stoczył kilka potyczek z siłami Karynusa, które wycofały się do Sirmium[1].

Decydujące starcie miało miejsce przy ujściu Morawy do Dunaju. Początek bitwy należał do Karynusa, którego wojska uzyskały przewagę. Cesarzowi nie dane było jednak odnieść zwycięstwa, gdyż w trakcie bitwy został zamordowany przez spiskowców wywodzących się z jego dowództwa (którym słynący z rozwiązłości Karynus miał rzekomo uwieść żony). Śmierć Karynusa zakończyła wojnę domową[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Gazda 2008 ↓, s. 236.
  2. Krawczuk 1991 ↓, s. 145.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]