Bitwa w zatoce Hakodate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa morska w zatoce Hakodate
Wojna boshin 1868–1869
Ilustracja
Bitwa morska w zatoce Hakodate
Czas

4-10 maja 1869

Miejsce

Zatoka Hakodate, wyspa Hokkaido

Terytorium

Japonia

Wynik

porażka floty siogunatu

Strony konfliktu
Japonia Republika Ezo
Dowódcy
Ikunosuke Arai
Siły
8 okrętów 6 okrętów
Straty
1 okręt 3 okręty zatopione,
3 okręty zdobyte przez przeciwnika
Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Ziemia41°45′40,8″N 140°38′20,6″E/41,761333 140,639056

Bitwa morska w zatoce Hakodate (jap. 函館湾海戦 Hakodate-wan kaisen) – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 4–10 maja 1869 roku jako ostatnie stadium "bitwy wokół Hakodate", w trakcie wojny boshin (1868–1869).

Starcie miało miejsce w zatoce Hakodate, usytuowanej na południowym krańcu wyspy Hokkaido i otwartej na cieśninę Tsugaru. W walce wzięły udział jednostki floty siogunatu Tokugawa, przejęte częściowo przez Republikę Ezo, a w części przez nowo tworzoną marynarkę odbudowującego się cesarstwa.

Jednostką flagową Republiki Ezo był okręt "Kaiten". Do jej zadań należała ochrona wyspy Hokkaido przed spodziewaną inwazją wojsk cesarstwa. Flota składała się początkowo z 8 okrętów parowych: "Kaiten" i "Banryū", kanonierek "Chiyodagata"[a] i "Chōgei", korwet "Kaiyō Maru" i "Kanrin Maru", a także "Mikaho" oraz "Shinsoku". "Kaiyō Maru" i "Shinsoku" zostały już na wstępie zniszczone podczas sztormu u wybrzeża miasta Esashi, a "Kanrin Maru" odniósł uszkodzenia i został zdobyty (a później wcielony do służby) przez siły cesarstwa.

Flota cesarska składała się z wybudowanego we Francji okrętu pancernego "Kōtetsu", a także z jednostek "Kasuga" (fregata bocznokołowa), "Banryū", "Teibō" i "Yōshun". Flota wspierała lądowe wojska cesarskie na wyspie Hokkaido, niszczyła umocnienia na nabrzeżu, atakując też okręty rebeliantów. Dnia 4 maja flota cesarska zdobyła okręt "Chiyodagata". 7 maja ciężkie trafienie otrzymał "Kaiten", który nie był w stanie kontynuować walki. Następnie okręt "Banryū" należący do Republiki zatopił 11 maja cesarską korwetę "Chōyō". Poszedł jednak później sam na dno na skutek znacznych uszkodzeń odniesionych w walce.

Kilkudniowa bitwa zakończyła się klęską floty Republiki, przyczyniając się do ostatecznej porażki oddziałów siogunatu w rejonie Hakodate. W walce wziął udział przyszły admirał floty cesarskiej Heihachirō Tōgō, który pełnił funkcję oficera 3. klasy na pokładzie okrętu "Kasuga".

Zmiana pisowni nazwy miasta Hakodate[edytuj | edytuj kod]

W 1869 r. zmieniono pisownię nazwy miasta z 箱館 na 函館, pozostawiając wymowę.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Chiyoda-gata → „typu Chiyoda”, kanonierka została tak nazwana, ponieważ planowano ją masowo produkować.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ballard C.B.: Vice-Admiral G.A. The Influence of the Sea on the Political History of Japan. London: John Murray, 1921.
  • Onodera Eikō: Boshin Nanboku Senso to Tohoku Seiken. Sendai: Kita no Sha, 2004.
  • Hansgeorg Jentschura, Warships of the Imperial Japanese Navy, 1869-1945, Dieter Jung, Peter Mickel, Annapolis: Naval Institute Press, 1977, ISBN 0-87021-893-X, OCLC 3273325.