Bitynia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitynia
Βιθυνία
Położenie
Państwa

 Turcja (współcześnie)

Stolica

Nikomedia

Ważniejsze miejscowości

Chalkedon, Chryzopol, İznik

Mapa

Bitynia (gr. Βιθυνία) − kraina historyczna, górzysta a zarazem urodzajna, znajdująca się w Azji Mniejszej nad Morzem Czarnym, na terenie dzisiejszej Turcji. Stolicą Bitynii była pierwotnie Nikomedia a następnie Nicea (Nikaia, obecnie İznik w Turcji).

Od VII wieku p.n.e. zamieszkiwana przez Traków. Podbita przez Lidię około roku 550 p.n.e., przyłączona do Persji w 334 p.n.e. Od II do I wieku p.n.e. uzależniana od Rzymu − przekształcona w prowincję rzymską. W XI wieku podbita przez Turków seldżuckich i włączona do ich państwa w Azji Mniejszej, nazywanego Sułtanatem Rumu.

Bitynia leżała na trasie przemarszu I wyprawy krzyżowej po opuszczeniu przez nią Konstantynopola. Oblężenie Nicei przez krzyżowców w 1097 przywróciło na pewien czas władzę cesarza bizantyńskiego nad Bitynią.

Głównym źródłem informacji o rzymskiej Bitynii są listy Pliniusza Młodszego do cesarza Trajana.

Według Dziejów Apostolskich Paweł z Tarsu i Tymoteusz „próbowali przejść do Bitynii, ale Duch Jezusa nie pozwolił im”[1]. Bitynia nie została jednak pominięta w działalności misyjnej wczesnych chrześcijan, jako że w 1 Liście Piotra wymieniona jest pośród adresatów[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dz 16,7 w przekładach Biblii.
  2. 1P 1,1 w przekładach Biblii.