Biuro Patentów i Znaków Towarowych USA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Siedziba Urzędu Patentowego USA
Pieczęć Urzędu Patentowego USA

Biuro Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (ang. The United States Patent and Trademark Office, PTO lub USPTO) – biuro patentowe podlegające Departamentowi Handlu USA zabezpieczające patenty i znaki towarowe w imieniu wynalazców i podmiotów gospodarczych. PTO posiada siedzibę w Alexandrii, po wcześniejszej przeprowadzce z Crystal City w Hrabstwie Arlington. Od 1991 biuro jest finansowane wyłącznie z opłat za patenty i znaki towarowe. Obecnym szefem USPTO jest Podsekretarz Handlu Własnością Intelektualną Jon W. Dudas, który został wyznaczony na to stanowisko przez prezydenta George’a W. Busha w marcu 2004, a nominowany 30 lipca 2004.

USPTO współpracuje z Europejską Organizacją Patentową i Japońskim Urzędem Patentowym stosownie do umów międzynarodowych. USPTO może także działać jako Międzynarodowy Organ ds. Poszukiwań i Międzynarodowy Organ Badań Wstępnych w przypadku zgłoszeń międzynarodowych zgodnych z Układem o Współpracy Patentowej.

Misja[edytuj | edytuj kod]

Zadaniem PTO jest promowanie przemysłowego i technologicznego rozwoju Stanów Zjednoczonych i umacnianie ekonomii kraju przez:

Struktura[edytuj | edytuj kod]

PTO zatrudnia około 7 300 pracowników, którzy zajmują prawie cały kompleks pięciu budynków w Alexandrii. Około 3 000 z nich to eksperci patentowi, a 400 to eksperci ds. znaków towarowych; pozostali to personel pomocniczy. Eksperci patentowi to z reguły naukowcy i inżynierowie, którzy niekoniecznie posiadają pełnomocnictwa prawne, podczas gdy wszyscy eksperci ds. znaków towarowych muszą posiadać licencję.

Patenty[edytuj | edytuj kod]

  • 31 lipca 1790 USPTO nadał pierwszy patent Samuelowi Hopkinsowi za udoskonalenie “produkcji potażu i węglanu wapnia przy wykorzystaniu nowej aparatury i procesu”. Patent ten podpisał prezydent George Washington.
  • X-patenty (pierwsze 10 000 patentów przyznanych w latach 1790 i 1836), które uległy zniszczeniu w pożarze; niecałe 3 000 z nich odtworzono i wydano ponownie z numerami dodatkowo oznaczonymi znakiem "X". X zwykle występuje na końcu numeru, wyjątkiem jest pierwszy patent oznaczony X na początku numeru.
  • Każdego roku PTO przyznaje tysiące patentów firmom i osobom na całym świecie. Stan na marzec 2006 roku to ponad siedem milionów przyznanych dotychczas patentów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]