Biuro informacji gospodarczej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Biuro informacji gospodarczej (BIG) – instytucja gromadząca, przechowująca i udostępniająca dane o nierzetelnych dłużnikach. Niektóre BIG-i, jak np. ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A., gromadzą dane pozytywne na temat płatników, którzy terminowo regulują swoje zobowiązania. Informacje do BIG mogą przekazywać podmioty, które mają zawartą z biurem stosowną umowę. Umieszczenie w BIG dla nierzetelnego dłużnika jest niekorzystne, gdyż w przypadku np. ubiegania się o kredyt, dostanie decyzję odmowną lub otrzyma kredyt na znacznie gorszych warunkach. Z kolei pozytywne informacje gospodarcze mogą okazać się przydatne podczas negocjacji warunków umów np. z bankiem, dostawcą Internetu, telewizji kablowej, firmą pożyczkową czy telekomunikacyjną.

Sytuacja w Polsce[edytuj]

W Polsce nie ma jednego, centralnego BIG-u. Od 2010 podstawą prawną funkcjonowania BIG-ów jest Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych[1]. Biura informacji gospodarczej działają pod nadzorem Ministerstwa Rozwoju.

Według stanu na kwiecień 2016 na rynku w Polsce działa pięć biur informacji gospodarczej[2]:

Każdy z nich działa samodzielnie i prowadzi odrębną listę dłużników. Nie ma między nimi przepływu informacji, są w stosunku do siebie konkurencyjne. Aby skuteczniej zweryfikować rzetelność swojego przyszłego kontrahenta, zaleca się wystąpić z zapytaniem do każdego z BIG-ów. Wierzyciel może zdecydować się dopisać dłużnika do tylko jednego lub kilku BIG-ów jednocześnie. Konsument może dopisać dłużnika tylko wtedy, gdy należność jest stwierdzona tytułem wykonawczym. Przykładem takiego tytułu jest sądowy nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

Przedsiębiorca może sprawdzić:

  1. dowolnego przedsiębiorcę, w tym siebie, bez ograniczeń;
  2. konsumenta, za jego pisemną zgodą.

Konsument może sprawdzić:

  1. dowolnego przedsiębiorcę, bez ograniczeń;
  2. siebie, bezpłatnie raz na 6 miesięcy (nie może sprawdzać innych konsumentów).

Brak informacji o zadłużeniu w BIG stanowi podstawę do wydawania certyfikatów dla przedsiębiorców czego przykładem jest program "Firma Wiarygodna Finansowo" organizowany przez BIG InfoMonitor lub "Rzetelna Firma" organizowany przez Krajowy Rejestr Długów. Oprócz weryfikacji stanu zadłużenia notowanego w BIG dodatkowymi kryteriami oceny jest zastosowanie zasad etyki biznesowej w prowadzonej działalności gospodarczej.

Niektóre BIG-i zbierają też informacje pozytywne na temat regulowanych należności. Za informację pozytywną uznaje się informację o dokonanej płatności nie później niż do 60 dnia od terminu wymagalności.

Informację pozytywną o wywiązaniu się z zobowiązania można otrzymać:

  1. na wniosek złożony do wierzyciela - wówczas mogą zostać dopisane informacje o dokonanych płatnościach za okres 12 miesięcy wstecz
  2. za zgodą - wówczas dopisane zostaną płatności dokonane nie wcześniej niż 14 dni przed wyrażeniem zgody oraz wszystkie płatności przyszłe.

Cechą charakterystyczną BIG-ów jest otwartość dla podmiotów bez względu na sektor gospodarki w jakim działają, w przeciwieństwie do BIK lub BR, które są zarezerwowane wyłącznie dla instytucji finansowych typu banki, SKOK-i.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Dz.U. 2014 poz. 1015
  2. Biura Informacji Gospodarczej. mr.bip.gov.pl. [dostęp 2016-05-21].