Biuro nieruchomości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Biuro nieruchomości (agencja nieruchomości) – przedsiębiorstwo zajmujące się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, a jej pracowników określa się mianem pośredników. Przedmiotem ich działalności jest pośrednictwo przy sprzedaży, kupnie, wynajmie oraz zamianie nieruchomości. W wielu biurach są ponadto świadczone usługi dodatkowe np. pośrednictwa kredytowego, zarządzania najmem lub home staging’u.

Wymogi prawne dotyczące prowadzenia biura nieruchomości w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Kiedyś, do prowadzenia biura nieruchomości w Polsce, wymagane było posiadanie odpowiedniej licencji zawodowej pośrednika w obrocie nieruchomościami. Ustawa deregulacyjna, która weszła w życie w 2013 roku, zniosła jednak ten obowiązek. Obecnie, zgodnie z wymogami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, przedsiębiorca prowadzący biuro nieruchomości musi jedynie posiadać odpowiednie ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej.

Jak działa biuro nieruchomości?[edytuj | edytuj kod]

Biura nieruchomości pośredniczą w zawieraniu transakcji. W ramach zawartej umowy pośrednictwa (otwartej lub na wyłączność) oferty są przedstawiane klientom zainteresowanym kupnem, zamianą lub najmem danej nieruchomości. Wynagrodzenie w postaci procentowej prowizji (zwykle w zakresie od 1 do 3 procent) jest pobierane od jednej lub dwóch stron transakcji.

Pośrednicy posiadają szeroką wiedzę na temat swojej oferty. Do czynności przez nich wykonywanych można zaliczyć m.in. weryfikację stanu prawnego i technicznego nieruchomości. Stan prawny jest sprawdzany poprzez weryfikację zapisów w Księgach Wieczystych, aktach notarialnych i innych dokumentach powiązanych z danym lokalem, budynkiem lub nieruchomością gruntową. Stan techniczny lokalu lub budynku pośrednik jest w stanie ocenić podczas przyjęcia oferty oraz bezpośrednich oględzin danej nieruchomości.

Ponadto agenci czynnie uczestniczą w mediacjach i negocjacjach pomiędzy stronami zainteresowanymi zawarciem transakcji. Przygotowują także dokumentację niezbędną do zawarcia umów przenoszących własność w formie aktu notarialnego. W przypadku najmu - pośrednik przygotowuje umowę w pełni zgodną z obowiązującym stanem prawnym.

Narzędzia wykorzystywane w biurze nieruchomości[edytuj | edytuj kod]

Obecnie kluczem do sukcesu w działalności większości firm, także tych pośredniczących w obrocie nieruchomościami, jest marketing internetowy. Poza standardowym wyposażeniem biurowym, telefonem oraz środkiem transportu, biura nieruchomości inwestują w wiele innych narzędzi ułatwiających pracę pośrednika. Są to między innymi opłaty abonamentowe za publikację ofert na portalach ogłoszeniowych, strona internetowa, a także odpowiednie oprogramowanie dla biur nieruchomości[1]. Najlepsze systemy CRM dla agencji nieruchomości umożliwiają m.in. organizację terminarza spotkań z klientami oraz automatyczny eksport ofert na portale ogłoszeniowe.

Współpraca pomiędzy biurami nieruchomości[edytuj | edytuj kod]

Wiele biur nieruchomości podejmuje współpracę z innymi agencjami przy realizacji transakcji. Takie działania znacznie zwiększają konkurencyjność na rynku, jednocześnie przyczyniając się do wzrostu przychodów firmy. W Polsce działa kilka Systemów Wymiany Ofert pomiędzy biurami nieruchomości. Największym ogólnopolskim systemem MLS jest ASGAL[2]. Wśród regionalnych systemów, jednym z największych jest Zachodniopomorski System Wymiany Ofert (ZSWO).

Uczestnictwo w MLS i SWO znacznie ułatwia nawiązanie współpracy pomiędzy biurami i zwiększa szansę na szybszą finalizację transakcji. Jeśli do niej dochodzi, prowizja jest pobierana przez każde z biur od jednej ze strony, którą reprezentuje.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. System CRM jako narzędzie wspomagające pracę biura nieruchomości [online], mindly.pl [dostęp 2021-05-31] (pol.).
  2. Ogólnopolski system MLS dla rynku nieruchomości [online], ASARI CRM [dostęp 2021-05-28] (pol.).