Black Mesa (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Black Mesa
Ilustracja
Producent Crowbar Collective
Wydawca Crowbar Collective
Seria gier Half-Life
Scenarzysta Marc Laidlaw
Kompozytor Joel Nielsen
Silnik Source
Data wydania 6 marca 2020
Gatunek first-person shooter
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows

Black Mesa (pierwotnie Black Mesa: Source stylizowane na BLλCK MESA) – remake firmy Crowbar Collective gry Half-Life z 1998 roku.

Podczas swojego ośmioletniego okresu rozwoju, Black Mesa została wyróżniona w kilku publikacjach zajmującymi się grami wideo i otrzymała bezpośrednią uwagę od Valve Corporation. Ze względu na długi czas rozwoju modyfikacji, stałe są opóźnienia i malejące aktualizacje dotyczące statusu jego zakończeniu. Opóźnienia spowodowały że Wired przyznał Black Mesa wysokie miejsce na ich liście "Vaporware roku" w 2009 i 2010 roku[1][2].

Pierwsza część Black Mesa, która zawierała modyfikacje rozdziałów od Do wnętrza Black Mesa do Rdzeń Lambda, została udostępniona do pobrania 14 września 2012 roku[3]. Valve Corporation, w drodze głosowania publicznego na Steam Greenlight, zatwierdziło Black Mesę do dystrybucji na platformie Steam[4][5], gdzie została wydana jako wczesny dostęp 5 maja 2015 r.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Black Mesa to gra z gatunku First-person shooter, która wymaga od gracza wykonywania zadań bojowych i zagadek do postępów w grze. Sednem rozgrywki pozostaje niezmienione od oryginalnego Half-Life; gracz może nieść szereg broni, które znajduje za pośrednictwem przebiegu gry, ale musi również zlokalizować amunicje dla większości broni. Postać gracza jest chroniona przez kombinezon HEV[6], który monitoruje kondycję gracza i może być ładowany, służy jako tarcza, wchłaniając ograniczoną ilość obrażeń. Apteczki i akumulatory można znaleźć rozrzucone w grze, a także stacje, w których można ładować zarówno zdrowie, jak i kombinezon.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Fabuła Black Mesa jest niemal identyczna fabuła Half-Life'a, do rozdziału Rdzeń Lambda[7]. Podobnie jak w oryginalnej grze, gracz kontroluje Gordona Freemana, naukowca pracującego w tajnej bazie Black Mesa znajdującej się gdzieś na pustyni w stanie Nowy Meksyk w USA. Zostaje zmuszony do walki m.in. ze stworzeniami z innego świata o nazwie Xen, po tym jak nastąpiła kaskada rezonansowa podczas utraty kontroli nad jednym z eksperymentów. Freeman przetrwa, znajdzie innych ocalałych i sprawia, że dostaje się na powierzchnię dzięki kombinezonowi, który chroni go przed zagrożeniami. Po dotarciu na powierzchnię, znajduje obiekt oczyszczony z jakiejkolwiek żywej istoty – człowieka lub obcej – przez siły zbrojne. Od innych naukowców Freeman dowiaduje się, że jedynym sposobem, aby zatrzymać inwazje obcych jest przejście na Xen i zabicie przywódce obcych Nihilantha, aby zakończyć ten horror[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Vaporware 2009: Inhale the Fail [dostęp 2016-06-25] (ang.).
  2. Vaporware 2010: The Great White Duke [dostęp 2016-06-25] (ang.).
  3. Kirk Hamilton, You Can Play Black Mesa Right Now [dostęp 2016-06-25] (ang.).
  4. Społeczność Steam :: Ogłoszenia grupy ::, steamcommunity.com [dostęp 2016-06-25].
  5. Jason Schreier, Black Mesa, Nine Other Games Get Greenlit On Steam [dostęp 2016-06-25] (ang.).
  6. Kombinezon HEV – Borealis, encyklopedia gier Valve, borealis.net.pl [dostęp 2016-06-25].
  7. o, Fans finally finish Half-Life remake Black Mesa, Metro, 4 września 2012 [dostęp 2016-06-25].
  8. Gordon Freeman – Borealis, encyklopedia gier Valve, borealis.net.pl [dostęp 2016-06-25].