Black Watch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
tartan regimentu i odznaka

The Black Watch Battalion, Czarna Straż, 3rd Battalion, The Royal Regiment of Scotland (3 SCOTS) - szkocki batalion piechoty.

Legendarny pułk szkocki, znany nie tylko dzięki chwale bitewnej, ale dlatego, że tartan przez nich noszony stał się najpopularniejszą kratą wojskową i zyskał miano „rządowej”. Reszta munduru to czerwony dublet (kurtka wojskowa), oraz niebieski bonnet (czapka), z czerwoną „kiścią” piór [tzw. red hackle], które na mocy rozkazu z 1822 roku mogą nosić tylko żołnierze batalionu The Black Watch.

Obecnie żołnierze batalionu noszą standardowy mundur Armii Brytyjskiej w maskowaniu DPM. Jedynie, czym się odróżnia i wyróżnia od pozostałych pułków Armii Brytyjskiej to nakrycie głowy oraz pas. Wojskowe nakrycie głowy to TOS. TOS to skrót od Tam o'Shanter, tradycyjny beret szkocki, jego nazwa pojawiła się pierwszy raz w poemacie (pod tym samym tytułem) szkockiego poety, Burnsa. TOS z biegiem lat zmieniał swój kształt, kolor oraz badge. Obecnie TOS jest w koloru khaki, posiada pomponik oraz małą kokardkę z tyłu beretu; charakterystyczne jest to, że badge [odznaka batalionu] nosi się zupełnie z boku głowy - w przeciwieństwie do innych batalionów, gdzie odznaka znajduje się nad lewym okiem. Tuż nad samą odznaką jest red hackle. Pas - tzw. stable belt - jest w barwach batalionu, w tym przypadku jest to tartan [każdy batalion i rodzaj służb w Armii Brytyjskiej posiadają swoje barwy, noszone na eleganckich i pięknie wykonanych stable belt].

Sama nazwa batalionu posiada również swoje historyczne pochodzenie. Słowo "Black" pochodzi od określenia odcienia batalionowego tartanu, który (w porównaniu tartanami innych klanów) jest bardzo ciemny. Słowo "Watch" [z ang. patrzeć; obserwować] pochodzi on z faktu iż batalion był stworzony głównie po to, aby obserwować niespokojny Highland [szkockie góry], gdzie w tym czasie poszczególne klany posiadały swoje małe armie.

Jednostka swe początki wywodzi od 1715 roku, gdy podczas jakobickiego powstania stworzono kompanię szkocką, potem, z racji niesnasek klanowych, rozdzieloną. W 1739 roku król Jerzy II oficjalnie zatwierdził powstanie czterech kompanii, które miały zostać sformowane w Regiment Liniowy (Regiment of the Line), pod dowództwem księcia Crawfordu. W 1758 roku, po walkach z Francuzami, tenże regiment otrzymał sygnaturę „42nd”, co w armii angielskiej było czymś w rodzaju „miejsca w rankingu”.

Po kampanii w Afryce, gdzie walczyli min. przeciw fanatykom Mahdiego, połączono Regiment nr 42 i później powstały 73. Stali się 1 i 2 Batalionem Czarnej Straży Królewskiego, Górskiego Regimentu ( 1st and 2nd Battalions of The Black Watch - The Royal Highland Regiment).

Jak wspomniano, tartanem Regimentu jest rządowy Blackwatch (noszony także przez ród Campbell), Odznaka - św. Andrzej, oraz zamknięta korona królowej, wskazująca na królewską jednostkę. Wariacja odznaki, przejęta dziś przez The Royal Regiment Of Scotland, to lew angielski na tle krzyża św. Andrzeja.

Główne koszary batalionu znajdują się w Perth City, na Creff Road. Batalion obejmuje trzy hrabstwa - Perthshire, Kinrossshire oraz Fife.

Batalion składa się z pięciu kompanii - 4 kompanie Armii Regularnej [Regular Army] oraz 1 kompanii Armii Terytorialnej [Territorial Army]. Identyczną nazwę nosi batalion kadetów - The Black Watch Battalion ACF, składający się z 4 kompanii [Alma, Burma, Korea oraz Ypres], swoich nowych członków rekrutuje w 3 hrabstwach, posiada aż 19 placówek.

Zawołanie bojowe (War Cry) - Nemo me impune lacessit - Nikt nie wyzwie mnie bezkarnie. Okrzyk ten jest wypisany na każdej odznace noszonej na TOS [berecie].

Honorowym dowódcą jednostki Black Watch był Książę Walii.