Blackface

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Plakat z 1900 roku

Blackface (dosł. czarna twarz) – styl teatralnego makijażu zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku, odwołujący się do stereotypowych wyobrażeń obecnych w społeczeństwie amerykańskim dotyczących osób o czarnym kolorze skóry. Biali ludzie o twarzach mocno pomalowanych utwierdzali pewne stereotypy, przywołując w czasie przedstawień zachowania kojarzone z karykaturą zachowań ludzi czarnoskórych. Tego rodzaju spektakle straciły swą popularność w połowie XX wieku w USA.

Obecnie blackface uznawane jest za obraźliwe[1], zwłaszcza w oczach mieszkańców Stanów Zjednoczonych, ponieważ przyczyniało się ono do dehumanizacji osób czarnoskórych[2][3]. Ze względu na kontekst historyczny oraz to jak bardzo negatywny wpływ miało blackface na społeczeństwo Stanów Zjednoczonych, z czasem obraźliwość charakteryzowania się na stereotyp ludzi o innym kolorze skóry została przyjęta jako norma w USA[4][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Harmeet Kaur CNN, This is why blackface is offensive, CNN [dostęp 2022-07-22].
  2. Alfonso Robinson, Alfonso Robinson: Why blackface is dehumanizing, NewsTimes, 17 lutego 2019 [dostęp 2022-07-22] (ang.).
  3. Blackface's dehumanizing history, [w:] Mark Gollom, Why wearing blackface or brownface is considered 'reprehensible'.
  4. 'Unacceptable' mythology, [w:] Mark Gollom, Why wearing blackface or brownface is considered 'reprehensible'.
  5. Kendall Trammell CNN, Brownface. Blackface. They're all offensive. And here's why, CNN [dostęp 2022-07-22].