Blackwood

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy konwencji brydżowej. Zobacz też: CDP w USA.

Blackwood to jedna z najbardziej popularnych konwencji brydżowych opracowana przez amerykańskiego brydżystę Easleya R. Blackwooda.

Istota tej konwencji to odzywka 4BA która pyta partnera o liczbę posiadanych asów. W pierwszej wersji tej konwencji odpowiadający używał prostej drabinki – pierwszy szczebel (5♣) pokazywał 0 lub 4 asy, drugi (5) jednego asa, trzeci – 2 asy itd.

Obecnie używa się wielu odmian konwencji, najpopularniejszą jest "Rzymski Blackwood" - odpowiadający liczy króla atu jako dodatkowego asa, a odpowiedzi są dwuznaczne: 5♣ pokazuje 0 lub 3 "asy", 5 pokazuje 1 lub 4 "asów", 5 pokazuje 2 "asy" bez damy atu, 5♠ pokazuje 2 "asy" oraz damę atu.

Istnieje także wiele innych, mniej znanych wersji konwencji takich jak:

  • "Bizantyjski Blackwood" (nazwa tej konwencji to mały żart jej autora, Cesarstwo Bizantyjskie nastąpiło po rzymskim, według niego następna wersja powinna nazywać się Ottomański Blackwood);
  • "Kickback Blackwood" (pytanie o asy to nie 4BA, ale z zależności od uzgodnionego koloru gry może to być 4♠ 4 lub 4);
  • "Blackwood wykluczający" (Exclusion Blackwood – podobnie jak "Kickback" jest to odmiana blackwooda w której pytaniem nie jest 4BA ale inna odzywka, najczęściej na poziomie pięciu, która pyta o liczbę asów z wyłączeniem asa w kolorze w którym padło pytanie).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]