Blady strach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Blady strach
Haute tension
Gatunek horror,
thriller
Rok produkcji 2003
Data premiery Francja 18 czerwca 2003
Stany Zjednoczone 17 stycznia 2004
Kraj produkcji  Francja
Język francuski, angielski, włoski
Czas trwania 91 minut
Reżyseria Alexandre Aja
Scenariusz Alexandre Aja,
Grégory Levasseur
Muzyka Francois-Eudes Chanfrault
Zdjęcia Maxime Alexandre
Scenografia Renald Cotte Verdy,
Tony Egry,
Grégory Levasseur,
Gabriel Nechita,
Gabriela Nechita
Montaż Baxter,
Al Rundle,
Sophie Vermersch
Produkcja Alexandre Arcady,
Robert Benmussa
Budżet 2 200 000 $
Nagrody
2003: 4 nagrody i nominacja na Sitges – Catalonian International Film Festival
2004: nominacja na Amsterdam Fantastic Film Festival
2005: nominacja na Golden Trailer Awards

Blady strach (fr. Haute tension, ang. Switchblade Romance lub High Tension) – francuski slasher z 2003 roku. W Stanach Zjednoczonych film uzyskał status „NC-17”, w Polsce rekomendowany jest widzom powyżej osiemnastego roku życia.

Film jest pierwszym francuskim slasherem i jednym z nielicznych francuskich horrorów, który odniósł ogólnoświatowy sukces. Rozpoczął też hollywoodzką karierę Alexandre Aja, który wkrótce po sukcesie Bladego strachu na amerykańskim rynku, wyreżyserował film gore Wzgórza mają oczy (2006).

Autorem efektów specjalnych jest Giannetto De Rossi, późny faworyt legendarnego reżysera horrorów Lucio Fulciego.

Opis fabuły[edytuj]

Film opowiada historię pary studentek – Marie i Alex, które na weekend wybierają się do rodzinnego domu drugiej z nich. Do mieszkania włamuje się psychopata, który morduje kolejnych członków rodziny i porywa zdruzgotaną Alex. Marie decyduje się uratować przyjaciółkę; w tym celu ukrywa się w ciężarówce mordercy.

W trakcie trwania filmu dochodzi do makabrycznych sytuacji – kolejno: na odludnej stacji benzynowej oraz w lesie i na francuskich peryferiach. Przedstawione wydarzenia prowadzą do szokującego zakończenia.

Bohaterowie/obsada[edytuj]

  • Marie (w tej roli Cécile de France) − studentka, przyjaciółka Alex z college'u oraz (do momentu sceny finalnej) protagonistka filmu. Rzekomo próbuje ocalić swoją przyjaciółkę z rąk brutalnego mordercy, tak naprawdę jednak sama jest zabójczynią. Marie morduje wszystkich, którzy stają pomiędzy nią a Alex, ponieważ jest w niej obsesyjnie zakochana. W swym umyśle wytworzyła postać psychopatycznego mężczyzny, lecz za zbrodnie odpowiedzialna jest sama.
  • Alexia (Maïwenn Le Besco) − dla bliskich Alex; młoda kobieta o mocno sfeminizowanych cechach, obiekt toksycznego pożądania Marie. Wraz z przyjaciółką ze studiów (Marie) przyjeżdża na wieś, do domu swych rodziców, ta jednak z premedytacją ich zabija. Alex zostaje następnie porwana i zniewolona przez oszalałą przyjaciółkę. Jest tzw. „final girl”, jedyną osobą, która może pokonać psychopatkę Marie.
  • Morderca (Philippe Nahon) − niechlujny starszy mężczyzna lubujący się w mordowaniu niewinnych kobiet. Zabójstwa popełnia na tle seksualnym. Przez większą część filmu to on jest filmowym antagonistą, następnie jednak na jaw wychodzi fakt, iż został on wyimaginowany przez Marie − realną morderczynię.
  • Oana Pellea i Andrei Finti jako rodzice Alex. Giną z rąk Marie w środku nocy.
  • Jimmy (Franck Khalfoun) − sprzedawca na stacji benzynowej opodal farmy rodziców Alex.

Ścieżka dźwiękowa[edytuj]

Spis poszczególnych utworów lub kompozycji muzycznych wykorzystanych w filmie:

Linki zewnętrzne[edytuj]