Blair Witch Project

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Blair Witch Project
The Blair Witch Project
Ilustracja
Gatunek horror, thriller
Rok produkcji 1999
Data premiery 25 stycznia 1999
Polska 3 marca 2000
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 86 min
Reżyseria Daniel Myrick,
Eduardo Sánchez
Scenariusz Daniel Myrick,
Eduardo Sánchez
Muzyka Tony Cora
Zdjęcia Neal Fredericks
Scenografia Ben Rock,
Ricardo Moreno
Montaż Daniel Myrick,
Eduardo Sánchez
Produkcja Robin Cowie,
Gregg Hale
Wytwórnia Haxan Films
Dystrybucja Stany Zjednoczone Artisan Entertainment
Polska Monolith
Budżet 22 000 USD[1]
lub 60 000 USD[2]

Blair Witch Projectamerykański horror filmowy w konwencji found footage z 1999 roku, wyreżyserowany przez Daniela Myricka i Eduardo Sáncheza, stylizowany na paradokument. Światowa premiera filmu odbyła się 25 stycznia 1999 roku podczas Sundance Film Festival. W maju tego samego roku film został zaprezentowany podczas Festiwalu Filmowego w Cannes. Na ekrany polskich kin projekt trafił w marcu kolejnego roku. Realizacja filmu kosztowała zaledwie kilkadziesiąt tysięcy dolarów, podczas gdy zyski z dystrybucji wyniosły ponad dwieście czterdzieści osiem milionów dolarów[3]. Sukces komercyjny przyczynił się do powstania sequela w roku 2000Księgi Cieni: Blair Witch 2 (w Polsce – rok 2001). Planowano powstanie prequela Blair Witch Project, jednak projekt został zawieszony[4]. W 2016 wydano kolejny sequel, wyreżyserowany przez Adama Wingarda. Na motywach dylogii powstała trylogia gier komputerowych z gatunku survival horror.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film zrealizowany jest na wzór filmu dokumentalnego. Wiele scen nakręconych zostało za pomocą zwykłej kamery video. Zabieg ten dodał filmowi klimatu; miał także wzbudzić u widza poczucie, że ogląda wydarzenia, które naprawdę miały miejsce.

Troje studentów wybiera się do lasu Black Hills, niedaleko miejscowości Burkittsville w stanie Maryland, aby nakręcić dokument o legendarnej wiedźmie z Blair, rzekomo zamieszkującej okoliczne lasy. Z lasu nigdy jednak nie wrócili. Około roku po ich zaginięciu w ruinach domu Rustina Parra odnalezione zostają ich taśmy, na których uwieczniona jest ich kilkudniowa wędrówka po lesie. Jak się okazuje, w niedługim czasie po wejściu do lasu trójka bohaterów zaczyna słyszeć dziwne głosy i dostrzegać niepokojące zjawiska. Niedługo później okazuje się, że zabłądzili i nie mogą dostać się do swojego samochodu. Za wszelką cenę starają się przeżyć w lesie, co jednak nie okazuje się takie proste – coś złego naprawdę zamieszkuje lasy Black Hills. Josh znika w tajemniczych okolicznościach, niedługo później Heather i Michael otrzymują „paczkę” zawierającą makabryczną przesyłkę. W końcu, kierowani krzykami, docierają do ruin domu Rustina Parra, który porywał i mordował dzieci z pobliskiego miasteczka. W tym pomieszczeniu zarejestrowane zostały ostatnie minuty nagrań z kamer Heather i Michaela, na których widać ich desperackie próby odnalezienia kolegi. W obu przypadkach rejestrowany obraz nagle się urywa, pozostawiając widza samego z wieloma pytaniami.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Jako film stylizowany na paradokument, Blair Witch Project zawiera ograniczoną obsadę, której członkowie nie są w większości aktorami profesjonalnymi lub są osobami anonimowymi. Przed zdjęciami do Blair Witch Project, główni bohaterowie nie wystąpili w więcej niż jednym filmie, co miało potęgować u widza wrażenie, iż bohaterowie filmu nie są aktorami i są rzeczywistymi ofiarami klątwy leśnej wiedźmy.

Role główne[edytuj | edytuj kod]

Pozostałe role[edytuj | edytuj kod]

  • Bob Griffith jako niski rybak
  • Ed Swanson jako rybak w okularach
  • Jackie Hallex jako kobieta z dzieckiem
  • Jim King jako przepytywana osoba
  • Mark Mason jako mężczyzna w żółtej czapce
  • Patricia DeCou jako Mary Brown
  • Sandra Sánchez jako kelnerka

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]