Blaze Bayley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy brytyjskiego wokalisty. Zobacz też: Blaze Bayley (grupa muzyczna).
Blaze Bayley
Ilustracja
Blaze Bayley podczas koncertu w Aracaju, 2009
Imię i nazwisko Bayley Alexander Cook
Pseudonim Blaze
Data i miejsce urodzenia 29 maja 1963
Anglia, Birmingham
Gatunki rock and roll
heavy metal
Zespoły
Wolfsbane
Iron Maiden
Blaze Bayley
Strona internetowa

Blaze Bayley właściwie Bayley Alexander Cook (ur. 29 maja 1963 w Birmingham) – brytyjski wokalista rockowy, występujący obecnie w metalowym zespole Blaze Bayley (do 2007 BLAZE), najbardziej jednak znany jako były wokalista Iron Maiden (19941999).

Skala głosu Bayleya nie jest zbyt szeroka, ale dzięki mocy i barwie może on dobrze wykonywać mocne, ponure metalowe utwory.

Początkowo wokalista małego rock and rollowego zespołu Wolfsbane trafił do Iron Maiden z przesłuchania, po tym jak ich poprzedni wokalista, Bruce Dickinson opuścił zespół w 1993. Według lidera Iron Maiden Steve'a Harrisa głos Bayleya najlepiej pasował do ich ówczesnego stylu. Blaze nagrał z Iron Maiden dwie płyty: The X Factor (1995) i Virtual XI (1998). W czasie trasy koncertowej promującej tę drugą płytę wokalistę dopadły problemy zdrowotne, w wyniku których nie mógł on śpiewać i wiele koncertów musiało zostać odwołanych. Stawiało to pod znakiem zapytania jego dalszą karierę w zespole, tym bardziej że zbiegło się w czasie z wieściami o tym, że Bruce Dickinson chciałby znów śpiewać w Iron Maiden. Ostatecznie w lutym 1999 Blaze Bayley opuścił Iron Maiden, a rok później założył swój własny zespół, BLAZE (dziś o nazwie Blaze Bayley).

Był wdowcem. Jego druga żona, Debbie Hartland, zmarła 27 września 2008 w wyniku udaru mózgu. Byli małżeństwem od 14 lutego 2007.Jego pierwszą żoną była Brazylijka Beatriz Pachoco, którą poznał w czasie trasy promującej album "X-factor", pobrali się 30 stycznia 2000 roku. Ich związek rozpadł się po 3 latach, głównie z przyczyny choroby alkoholowej i depresji Blaze'a. O tym jak bardzo żałował tego rozwodu mówi utwór "Regret" z płyty "Blood and Belief". W 2010 związał się z kobietą o imieniu Eline. W 2011 został ojcem jej córki Alice. Pobrali się w 2013.

28 września 2009 Blaze Bayley wraz z zespołem wszedł do studia by rozpocząć prace nad nowym albumem. Premiera albumu Promise and Terror miała miejsce 1 lutego 2010 roku. W tym samym roku rozpoczęła się też trasa promująca po Wielkiej Brytanii, Europie i Ameryce Południowej[1].

Rok później zespół Blaze'a rozpadł się, zaś wokalista kontynuuje karierę współpracując z różnymi muzykami, wspierającymi go na scenie.

W 2012 ukazał się jego kolejny album – The King of Metal. W 2013 powstała akustyczna EP-ka Russian Holiday, we współpracy z Theo Zwijsenem. W marcu 2016 premierę miał następny album Blaze'a, "Infinite Entanglement".[potrzebny przypis]

Dyskografia[edytuj]

z Wolfsbane[edytuj]

z Iron Maiden[edytuj]

z Blaze Bayley[edytuj]

Gościnnie[edytuj]

Przypisy

  1. Blaze Bayley – nowy album i trasa (pol.). sanktuariumfc.org, 27-09-09.

Linki zewnętrzne[edytuj]