Bleach (manga i anime)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bleach
jap. ブリーチ
(Burīchi)
Gatunekfantasy, akcja
Manga
AutorTite Kubo
WydawcaShūeisha
Polski wydawcaJaponica Polonica Fantastica
Odbiorcyshōnen
Drukowana wShūkan Shōnen Jump
Wydawanasierpień 200122 sierpnia 2016
Liczba tomów74
Telewizyjny serial anime
ReżyserNoriyuki Abe
StudioPierrot
Stacja telewizyjnaJaponia TV Tokyo
Polska Hyper
Polska Polsat Games
Premierowa emisja5 października 200427 marca 2012
Liczba odcinków366 (27 marca 2012)[1]
Film animowany
Bleach: Memories of Nobody
ReżyserNoriyuki Abe
StudioPierrot
Wydany16 grudnia 2006
Czas trwania90 minut
Film animowany
Bleach: DiamondDust Rebellion
ReżyserNoriyuki Abe
StudioPierrot
Wydany22 grudnia 2007
Czas trwania90 minut
Film animowany
Gekijōban Bleach: Fade to Black
ReżyserNoriyuki Abe
StudioPierrot
Wydany13 grudnia 2008
Czas trwania90 minut
Film animowany
Gekijōban Bleach: Jigoku-hen
ReżyserNoriyuki Abe
StudioPierrot
Wydany4 grudnia 2010
Czas trwania90 minut

Bleach (jap. ブリーチ Burīchi)shōnen manga napisana i zilustrowana przez Tite Kubo, publikowana w magazynie Shūkan Shōnen Jump. Manga powstawała od 2002 do 2016 roku i liczy 74 tomy.

Na jej podstawie stworzono również serial anime, którego odcinki ukazywały się tygodniowo w okresie od 5 października 2004 roku do 27 marca 2012 roku.

W Polsce mangę od października 2009 roku wydaje wydawnictwo Japonica Polonica Fantastica. Emisja serialu w Polsce rozpoczęła się 12 września 2007 na kanale Hyper. Bleach wyemitowano tam w dwóch seriach: 1-26 oraz 27-52. 27 maja 2009, stacja Hyper rozpoczęła emisję serii odcinków 53-74. Premiera kolejnych 22 odcinków (75-96) odbyła się 30 października 2009. Trzecia seria miała premierę w styczniu 2012 roku (odcinki 144-167). Od dnia 2 maja 2012 roku do 14 czerwca 2012 miała miejsce premiera 44 odcinków (168-212). Wersję polską z napisami opracowało Studio Publishing. 15 października 2018r. serial ten powrócił do polskiej telewizji na kanale Polsat Games.

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja anime odkrywa się w fikcyjnym, mieście Karakura (jap. 空座). Opowiada o przygodach 15-letniego ucznia, obdarzonego zdolnością widzenia duchów. Początkowo, historia obejmowała losy Ichigo Kurosakiego i jego towarzyszki, Rukii Kuchiki. Dziewczyna, zaskoczona faktem, iż Ichigo potrafi ją dostrzec, tłumaczy że jest Shinigami (Bogiem Śmierci) i ściga złe istoty zwane Pustymi (Hollowami). Kurosaki początkowo nie wierzy w jej opowieść, jednakże chwilę później, jego dom zostaje zaatakowany przez jedną z tych istot. Rukia, starając się obronić jego rodzinę, zostaje ranna i przekazuje Ichigo swoją moc, czyniąc z niego Zastępczego Shinigami (jap. 死神代行, Shinigami Daikō). Chłopak, ratuje swoją rodzinę, jednakże ceną za to, jest konieczność wykonywania pracy Shinigami. Dziewczyna, nie mogąc wrócić do "Społeczności Dusz" (Soul Society) z powodu utraty własnej mocy, decyduje się towarzyszyć mu w spełnianiu jego nowego powołania. Pierwsze rozdziały mangi, skupiały się przede wszystkim na stopniowym wprowadzaniu i przedstawianiu głównych bohaterów, a także zapoznaniu widza z realiami świata.

Strony konfliktu[edytuj | edytuj kod]

Shinigami[edytuj | edytuj kod]

Shinigami (jap. 死神, dosł. „Bogowie śmierci”) – obrońcy ludzkości i pogromcy złych duchów. Nie posiadają ciała materialnego, przez co są niewidoczni dla przeciętnego człowieka. Prowadzą nieustającą walkę z istotami zwanymi Hollow. Każdy Shinigami posiada swój miecz – Zanpakutō (dosł. Miecz ścinający dusze) i potrafi w różnym stopniu posługiwać się czterema technikami przydatnymi na polu bitwy – walki bronią, walki wręcz, technik poruszania się i demoniczną magią (jap. 鬼道, Kidō).

 Osobny artykuł: Shinigami (Bleach).

Quincy[edytuj | edytuj kod]

Quincy (jap. 滅却師(クインシー) Kuinshī, dosł. „Niszczyciele") – grupa ludzi, która jest w stanie dostrzec byty duchowe. Walczą za pomocą broni tworzonych z energii. Podczas gdy Shinigami funkcjonują korzystając wyłącznie z własnej energii, Quincy absorbują ją z otoczenia. Poza tym Shinigami zabijając złe duchy, oczyszczają ich dusze, co pozwala Hollowom na przejście do Soul Society. Techniki Quincy zaś całkowicie niszczą te dusze.

Metoda pozbywania się duchów przez Quincy narusza równowagę Wszechświata, gdyż poprzez ich działania bilans ilości dusz na świecie bezpowrotnie maleje. Ten fakt zadecydował o tym, iż około 200 lat przed głównym wątkiem fabuły, Shinigami zniszczyli klan Quincy. Mimo to, poza Uryū Ishidą, pozostał przynajmniej jeszcze jeden żyjący Quincy: Ryūken Ishida, jego ojciec.

W sadze „Tysiącletnia Krwawa Wojna” okazuje się, że jeszcze kilkunastu (o ile nie kilkudziesięciu) Quincych przeżyło masakrę zgotowaną im przez Shinigamich. Założyli oni organizację pod nazwą Wandenreich i pod wodzą swojego lidera nazwiskiem Yhwach postanowili zniszczyć Soul Society. Opracowali w tym celu wiele nowych technik i technologii, czego najlepszym przykładem jest technika Quincy: Vollständig oraz medalion do kradzieży Bankai.

Bount[edytuj | edytuj kod]

Bount (jap. バウント Baunto) – rasa występująca jedynie w anime. Powstali za sprawą Shinigami Ran'Tao – ówczesnej dowodzącej 12 oddziału. Prowadziła ona eksperymenty mające na celu między innymi osiągnięcie wiecznej młodości. Większość przedstawicieli tej rasy zginęła podczas eksterminacji przeprowadzonej przez Shinigami. Ci, którym udało się przetrwać, zmuszeni byli do życia w ukryciu. Bountów można porównać do wampirów, gdyż wykazują podobne do nich zainteresowanie ludźmi. Od wampirów odróżnia je fakt, że nie żywią się ludzką krwią, lecz wysysają z nich energię życiową (jap. 霊圧, Reiatsu)(występującą w świecie żywych jedynie w duszach), która jest źródłem ich mocy. Mimo że w ich kręgach przez wieki zabronione było pochłanianie dusz żywych ludzi, Bounci mając na uwadze wyższe cele, złamali pierwotne zakazy.

Każdy z Bountów posiada Lalkę (jap. ドール–, Dōru), która pełni funkcję ich broni. Każda Lalka ma inną formę, jak również zdolności. Stworzone są z żywiołów i w mniejszym lub większym stopniu kontrolują jeden z nich. Lalki są posłuszne swoim właścicielom, lecz wykazują także wolną wolę i uczucia. Kiedy Bount traci swoją siłę, lalka obraca się przeciwko niemu.

Znani Bounci:

 • Jin Kariya (jap. 狩矢 神 Kariya Jin) – przywódca Bountów, najsilniejszy wśród nich.
 • Gō Koga (jap. 古賀 剛 Koga Gō) – prawa ręka Kariyi.
 • Sawatari (jap. 沢渡 Sawatari) – postarzał się zewnętrznie, kiedy zaabsorbował dużą ilość dusz żywych ludzi.
 • Yoshino Sōma (jap. 相馬 芳野 Sōma Yoshino) – była żona Jina Kariyi, zbuntowała się przeciwko niemu, nie mogąc patrzeć na to, jak atakuje ludzi.
 • Mabashi (jap. 馬橋 Mabashi) – posiada lalkę, która potrafi kontrolować ciało przeciwnika.
 • Ugaki (jap. 宇柿 Ugaki) – dowodził obroną Bountów na Ziemi.
 • Ban (jap. Ban) i (jap. ) – bracia bliźniacy, ich żywioł to woda.
 • Ryō Utagawa (jap. 宇田川 稜 Udagawa Ryō) – była prawa ręka Kariyi, Bount mający wygórowane ambicje bycia przywódcą rodu.
 • Cain Nao (jap. 奈央 ケイン Nao Kein) – były podopieczny Gō Koga, zginął zaraz po poznaniu swojej Lalki.
 • Yoshi (jap. ヨシ Yoshi) – jedna z dwóch ocalałych kobiet Baunt, silna, mająca Lalkę władającą ogniem i powietrzem.

Visored[edytuj | edytuj kod]

Visored (jap. ヴァイザード Vaizādo, dosł. „Zamaskowana Armia") – są swoistym przeciwieństwem Arrancarów, Shinigami, którzy przyswoili moc Hollowów. Ich wygląd prawie niczym nie różni się od ludzkiego. W przeciwieństwie do Arrancara, Visored nie posiada dziury w klatce piersiowej, lecz przybiera częściowo postać Hollowa – maskę. Przywołując ową maskę, zyskują nadzwyczajną siłę, prędkość, wytrzymałość oraz zdolność posługiwania się Cero (pociskami energetycznymi). Visored jako były Shinigami posiada własny Zanpakutō. Motywy tej organizacji to pokonanie Sōsuke Aizena. Ponad 100 lat przed wydarzeniami przedstawionymi w Bleachu stanowili czołówkę Gotei 13 (4 kapitanów i 4 poruczników). Hollowami zostali wskutek eksperymentów Aizena. Dzięki pomocy Kisuke Urahary częściowo wrócili do swoich poprzednich postaci, a proces zamiany w Hollowów, któremu byli poddani ustąpił. Aby uniknąć egzekucji ze strony Soul Society są zmuszeni ukrywać się na Ziemi. Po odkryciu swoich mocy Hollowa, główny bohater udaje się do ich siedziby na trening. Visoredzi pomagają mu opanować ową nową moc.

 Osobny artykuł: Vizard.

Arrancar[edytuj | edytuj kod]

Arrancar (jap. 破面(アランカル) Arankaru, hiszp. „Zerwana maska") – to rasa, którą wzmocnił były kapitan 5 oddziału w Soul Society Sōsuke Aizen za pomocą artefaktu, zwanego Hōgyoku (mała, czarna kula o wielkiej mocy stworzona przez Uraharę i ukryta w ciele Rukii). Są to Hollowowie, którzy zdobyli moc Shinigami i zdjęli swoje maski. Arrancarzy istnieli już przed odejściem Aizena z Soul Society, lecz było ich niewielu. Są przeciwieństwem Vizardów. Arrancarzy są oznakowani numerami. Kryterium, wedle którego numery zostają przydzielane, jest siła jednostki.

 • Espada (jap. 十刃(エスパーダ) Esupāda, hiszp. „Dziesięć mieczy") – są najbardziej uprzywilejowani i najsilniejsi spośród wszystkich Arrancarów. Każdy członek Espady jest wybierany na podstawie ilości energii duchowej (Reiatsu) i zostają im przydzielone numery od 0 do 9 określające ich rangę i siłę (0 najsilniejszy, 9 najsłabszy). Wyjątkiem jest Yammy Llargo, który jako jedyny w Espadzie posiada przypisane dwa numery. Są to numery 0, który ukazuje się dopiero po uwolnieniu jego Resurrección oraz numer 10, który ukazany jest w stanie spoczynku. Numery są wytatuowane na ciele członka Espady. Espada kontroluje resztę Números i jest odpowiednikiem rangi kapitańskiej (jap. 隊長, Taichō) w Gotei 13.
 • Números (jap. 数字持ち(ヌメロス) Numerosu, – hiszp. „Posiadacze numerów") są specjalistami od walki. Są to ci Arrancarzy, którzy posiadają dwucyfrowe numery gdy się rodzą od 11 do 99 adekwatne do ich wieku, nie siły (gdzie 11 jest najstarszy a 99 najmłodszy). Normalni Números, mimo iż każdy ma biały żakiet jako podstawowy strój, każdy podkreśla indywidualność danego Arrancara.
 • Fracción (jap. 従属官(フラシオン) Furashion, – hiszp. Frakcja) – są podsekcją Números. Poszczególni Espada sami dobierają sobie Fracción. Ilość Fracción przypadająca na jednego członka Espady nie jest określona.
 • Privaron Espada (jap. 十刃落ち Puribaron Esupāda – Zdegradowani z Dziesięciu mieczy)) są to Arrancarzy, którzy byli członkami Espady, ale stracili ten status. Mają 3 cyfrowe numery.
 • Exequias (jap. 葬討部隊(エクセキアス) Ekusekiasu, po japońsku „Oddział Pogrzebowy”, po hiszpańsku „Pogrzeb") – są to członkowie dywizji egzekucyjnej odpowiedzialnej za eksterminację Arrancarów. Są oni odpowiednikiem Onmitsukidō w Soul Society. W rzeczywistości całe Exequias to jeden Arrancar (Rudbornn Chelute), który w swoim Resurrección tworzy podwładnych.

Zanpakutō[edytuj | edytuj kod]

Zanpakutō (jap. 斬魄刀, dosł. „Miecz ścinający dusze") – konflikt z nimi miał miejsce jedynie w anime (cała historia to tak zwany filler). Są to duchy mieczy Shinigami. Każde Zanpakutō rodzi się wraz ze swoim mistrzem Shinigami i umiera wtedy, kiedy on. Miecze przyjęły zmaterializowaną formę za sprawą zbuntowanego ducha Zanpakutō, Muramasy. Na potrzeby realizacji swoich planów zbuntował je przeciwko wszystkim Shinigami w Soul Society. Zanpakutō mógł wyzwolić spod kontroli Muramasy jedynie jego właściciel, poprzez wygranie walki (np. Ichigo musiał pokonać Zangetsu). Większość Zanpakutō przegrała z właścicielami podczas walki i odzyskała świadomość. Część zginęła z ręki innych Shinigami bądź samego Muramasy, który stwierdził, że nie są mu potrzebne, gdy posiadł kontrolę nad ostatnim wolnym Zanpakutō Ryūjin Jakką. Zanpakutō, które pokonały swych właścicieli, często stawały się agresywne przybierając postać tzw. Bestialskich Mieczy (jap. 刀獣, Tōju) i losowo atakowały innych Shinigami bądź starały się kontynuować swą egzystencję na Ziemi lub w Soul Society. Były wtedy tropione i niszczone przez Shinigami.

Manga[edytuj | edytuj kod]

Manga Bleach została napisana i zilustrowana przez Tite Kubo. Kolejne rozdziały były publikowane w czasopiśmie Shūkan Shōnen Jump wydawnictwa Shūeisha od sierpnia 2001 do 22 sierpnia 2016 roku[2][3]. Rozdziały zostały zebrane w 74 tomikach, które zostały wydane od 5 stycznia 2002 do 4 listopada 2016[4][5].

Shūeisha wydała także pierwsze 21 tomów w sześciotomowej edycji zbiorczej zatytułowanej Resurrected Souls. Pierwszy tom tej edycji wydano 22 sierpnia 2011, ostatni 23 stycznia 2012 roku[6][7].

Specjalne wydania mangi[edytuj | edytuj kod]

 • 88.5.Karakura Super Heros – wydane jako dodatek w specjalnym wydaniu Shūkan Shōnen JumpJump the Revolution! (dodatek nr 10). Dodany został również do dziesiątego tomu mangi.
 • 0.8.a wonderful error – wydane jako dodatek do Shūkan Shōnen Jump nr 41 z 2003 roku (dodatek nr 12). Dodany został również do dwunastego tomu mangi.
 • -17. Soreyuku hoshiboshi no tame no zensoukyoku (jap. -17.逸れゆく星々の為の前奏曲) – wydane jako dodatek do Shūkan Shōnen Jump nr 20 z 2004 roku (dodatek nr 15).
 • -12.5. Kangetsu ni saku (jap. -12.5.寒月に咲く) – dodatek nr 20.
 • 0.side-A the sandBleach Official Character Book Soul's (dodatek nr 23).
 • 0.side-B the rotatorBleach Oficial Animation Book Vibe's (dodatek nr 23).
 • -16. Hyougen ni Shisu (jap. -16.氷原に死す) – wydane jako dodatek do Shūkan Shōnen Jump nr 03 z 2008 roku (dodatek nr 32).

Radio[edytuj | edytuj kod]

Od 4 kwietnia 2004 audycja radiowa stworzona przez Radio Oosaka została wdrożona w sieć emisyjną Nippon Cultural Broadcasting. Jest to comiesięczna audycja, w której Ichigo Kurosaki (za jego głos odpowiada Masakazu Morita) odpowiada na listy od fanów serii. W momencie rozpoczęcia audycji była ona emitowana cotygodniowo. Od kwietnia 2008 audycja jest emitowana raz w miesiącu, a w pozostałym czasie emisyjnym umieszczono Radio Naruto Shippuujinrai. Do studia zapraszani są aktorzy grający w musicalu, piosenkarze jak i inne sławy Japonii, aby zaśpiewać piosenki z serii anime jak i z filmów pełnometrażowych Bleacha.

Musicale[edytuj | edytuj kod]

 • Musicale te w Japonii określa się skrótowo jako Burimyu (jap. ブリミュ).
 • W odróżnieniu od oryginalnej fabuły większy nacisk postawiono na aspekty komediowe. Dodano także zdarzenia niemające miejsca w serii.
 • Wszystkie występy zostały wydane na DVD. Prowadzono również sprzedaż zdjęć aktorów, którzy występowali w przedsięwzięciu.
 • Sceny taneczne i piosenki wykorzystane mogą różnić się nieznacznie, zależnie od regionu, w którym spektakle były wystawiane.
Rock Musical „Bleach” (jap. ロックミュージカル『BLEACH』 rokku myūjikaru BLEACH, lipiecsierpień 2005) i Rock Musical „Bleach” Znowu Płonie (jap. ロックミュージカル『BLEACH』 再炎 rokku myūjikaru BLEACH saien, styczeń 2006)
Obsada aktorska:
Ichigo KurosakiTatsuya Isaka
Rukia KuchikiMiki Satō
Renji AbaraiEiji Moriyama
Tōshirō HitsugayaTakashi Nagayama
Sōsuke AizenKengo Ōkuchi
Kisuke UraharaYōsuke Itō
Gin IchimaruYūichi Tsuchiya
Orihime InoueRei Yoshii
Yasutora SadoNaofumi Yoshida
Byakuya KuchikiShūji Hayashi
Momo HinamoriKumiko Saitō
Izuru KiraEiki Kitamura (postać występuje tylko w wersji Rock Musical „Bleach” Znowu Płonie)
Pozostałe role – Manabu Katō, Kazuya Sueyoshi, Hiroshi Yasuda, 立花拓也, 坂田鉄平 (wersja pierwotna), 熊倉功 (wersja „Znowu Płonie”)
Rock Musical „Bleach” The Dark of The Bleeding Moon (jap. ロックミュージカル『BLEACH』 』The Dark of The Bleeding Moon rokku myūjikaru BLEACH [...], sierpień 2006)
Obsada aktorska:
Ichigo Kurosaki – Tatsuya Isaka
Rukia Kuchiki – Miki Satō
Renji Abarai – Eiji Moriyama
Tōshirō Hitsugaya – Takashi Nagayama
Sōsuke Aizen – Kengo Ōkuchi
Gin Ichimaru – Yūichi Tsuchiya
Byakuya Kuchiki – Shūji Hayashi
Momo Hinamori – Kumiko Saitō
Izuru Kira – Eiki Kitamura
Ikkaku MadarameTakuya Usui
Hanatarō YamadaKohei Murakami
Yoruichi ShihōinKumiko Saitō
Kenpachi ZarakiShōgo Suzuki
Rangiku MatsumotoHarumi Inoue
Pozostałe role – Manabu Katō, Kazuya Sueyoshi, Hiroshi Yasuda, Kōhei Kurihara, Masayuki Iwashita, Kenji Iwama, 立花拓也, 篠原辰也
Rock Musical „Bleach” Bankai SHOW code:001 (jap. ロックミュージカル『BLEACH』 』卍解SHOW code:001 rokku myūjikaru BLEACH bankai[...], 10 stycznia14 stycznia 2007)
Obsada aktorska:
Ichigo Kurosaki – Tatsuya Isaka
Rukia Kuchiki – Miki Satō
Renji Abarai – Eiji Moriyama
Tōshirō Hitsugaya – Takashi Nagayama
Sōsuke Aizen – Kengo Ōkuchi
Gin Ichimaru – Yūichi Tsuchiya
Byakuya Kuchiki – Shūji Hayashi
Momo Hinamori – Kumiko Saitō
Izuru Kira – Eiki Kitamura
Ikkaku Madarame – Takuya Usui
Hanatarō Yamada – Kohei Murakami
Yoruichi Shihōin – Kumiko Saitō
Kenpachi Zaraki – Shōgo Suzuki (gościnny występ 11 stycznia)
Pozostałe role – Kazuya Sueyoshi, Hiroshi Yasuda, Kōhei Kurihara, 立花拓也, 熊倉功
ROCK MUSICAL BLEACH No Clouds in the Blue Heavens (marzec 2007)
Obsada aktorska:
Ichigo Kurosaki – Tatsuya Isaka
Rukia Kuchiki – Miki Satō
Renji Abarai – Eiji Moriyama
Tōshirō Hitsugaya – Takashi Nagayama
Sōsuke Aizen – Kengo Ōkuchi
Gin Ichimaru – Yūichi Tsuchiya
Byakuya Kuchiki – Shūji Hayashi
Momo Hinamori – Kumiko Saitō
Izuru Kira – Eiki Kitamura
Ikkaku Madarame – Takuya Usui
Yoruichi Shihōin – Kumiko Saitō
Kenpachi Zaraki – Shōgo Suzuki
Retsu UnohanaHiroko Kasahara
Suì-FēngAsuka Sekine
Shūhei HisagiNaoya Gōmoto
Kaname TōsenMasahiro Kuranuki
Pozostałe role – Manabu Katō, Kazuya Sueyoshi, Hiroshi Yasuda, Kōhei Kurihara, Masayuki Iwashita, 立花拓也, 熊倉功, 篠原辰也
ROCK MUSICAL BLEACH DX (24 marca31 marca 2008)
ROCK MUSICAL BLEACH THE ALL (24, 25, 26 i 30 marca)
THE LIVE 卍解 (jap. bankai) SHOW CODE:002 (27, 28, 29 i 31 marca)
Obsada aktorska:
Ichigo Kurosaki – Tatsuya Isaka
Rukia Kuchiki – Miki Satō
Renji Abarai – Eiji Moriyama
Tōshirō Hitsugaya – Takashi Nagayama
Sōsuke Aizen – Kengo Ōkuchi
Gin Ichimaru – Yūichi Tsuchiya
Byakuya Kuchiki – Shūji Hayashi
Momo Hinamori – Kumiko Saitō
Izuru Kira – Eiki Kitamura
Ikkaku Madarame – Takuya Usui
Yoruichi Shihōin – Kumiko Saitō
Kenpachi Zaraki – Shōgo Suzuki
Retsu Unohana – Hiroko Kasahara
Suì-Fēng – Asuka Sekine
Shūhei Hisagi – Naoya Gōmoto
Kaname Tōsen – Masahiro Kuranuki
Rangiku Matsumoto – Harumi Inoue
Hanatarō Yamada – Kohei Murakami
Pozostałe role – Manabu Katō, Kazuya Sueyoshi, Hiroshi Yasuda, Kōhei Kurihara, Masayuki Iwashita, 立花拓也, 熊倉功, 篠原辰也

Gry komputerowe[edytuj | edytuj kod]

Sony Computer Entertainment[edytuj | edytuj kod]

Seria Bleach: Heat the Soul (tylko język Jap.)

 • Bleach: Heat the Soul (jap. BLEACH:ヒート・ザ・ソウル) (24 marca 2005; PSP)
 • Bleach: Heat the Soul 2 (jap. BLEACH:ヒート・ザ・ソウル2) (1 września 2005; PSP)
 • Bleach: Heat the Soul 3 (jap. BLEACH:ヒート・ザ・ソウル3) (20 lipca 2006; PSP)
 • Bleach: Heat the Soul 4 (jap. BLEACH:ヒート・ザ・ソウル4) (24 maja 2007; PSP)
 • Bleach: Heat the Soul 5 (jap. BLEACH:ヒート・ザ・ソウル5) (15 maja 2008; PSP)
 • Bleach: Heat the Soul 6 (jap. BLEACH:ヒート・ザ・ソウル6) (14 maja 2009; PSP)
 • Bleach: Heat the Soul 7 (jap. BLEACH:ヒート・ザ・ソウル7) (2 września 2010; PSP)

Seria Bleach: Blade Battlers (jap. BLEACH 〜ブレイド・バトラーズ〜 BLEACH bureido batoraazu)

Seria Bleach: Soul Carnival (tylko język Jap.)

 • Bleach: Soul Carnival (jap. BLEACH: ソゥル・カーニバル BLEACH souru kaanibaru) (23 października 2008; PSP)
 • Bleach: Soul Carnival 2 (jap. BLEACH: ソゥル・カーニバル2 BLEACH souru kaanibaru 2) (10 grudnia 2009; PSP)

Bleach: Soul Resurrección (jap. Bleach: Soul Ignition) (23 czerwca 2011; PS3)

Nintendo[edytuj | edytuj kod]

Seria Bleach DS

BLEACH Advance 紅に染まる尸魂界 (jap. kurenai ni somaru souru sosaeti) (21 lipca 2005; GBA)

BLEACH GC 黄昏にまみえる死神 (jap. tasogare ni mamieru shinigami) (8 grudnia 2005; GameCube)

Bleach: Shattered Blade (jap. BLEACH Wii 白刃きらめく輪舞曲 BLEACH Wii shiraha kirameku rinbukyoku) (14 grudnia 2006; Wii)

Bleach: Versus Crusade (jap. Bleach バーサス・クルセイド baasasu kuruseido) (18 grudnia 2008; Wii)

Wersja Polska[edytuj | edytuj kod]

Lektor: Aleksander Pawlikowski

Książki[edytuj | edytuj kod]

Guidebook[edytuj | edytuj kod]

ISBN 4-08-874079-3
 • Bleach Official Animation Book Vibe's.(3 lutego 2006)
ISBN 4-08-874080-7

Movie Guidebook[edytuj | edytuj kod]

Powieści[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Data wydania (język japoński) ISBN (język japoński)
1 BLEACH 〜Letters From The Other Side〜 15 grudnia 2004[8] ISBN 4-08-703149-7
2 BLEACH ―THE HONEY DISH RHAPSODY― 30 października 2006[9] ISBN 4-08-703173-X

Nowelizacje filmów[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Data wydania (język japoński) ISBN (język japoński)
1 Gekijōban BLEACH ―MEMORIES OF NOBODY― (jap. 劇場版BLEACH ―MEMORIES OF NOBODY―) 18 grudnia 2006[10] ISBN 4-08-703174-8
2 Gekijōban BLEACH The DiamondDust Rebellion mō hitotsu no Hyōrinmaru (jap. 劇場版BLEACH The DiamondDust Rebellion もう一つの氷輪丸) 22 grudnia 2007[11] ISBN 978-4-08-703189-8
3 Gekijōban BLEACH Fade to Black kimi no na wo yobu (jap. 劇場版BLEACH Fade to Black 君の名を呼ぶ) 15 grudnia 2008[12] ISBN 978-4-08-703197-3
4 Gekijōban BLEACH jigoku-hen (jap. 劇場版BLEACH 地獄篇) 6 grudnia 2010[13] ISBN 978-4-08-703234-5

Inne[edytuj | edytuj kod]

 • Kolekcja ilustracji Bleach (jap. BLEACHイラスト集) – All Colour But The BLACK (4 grudnia 2006)
ISBN 978-4-08-874173-4
ISBN 978-4-08-782167-3

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku manga Bleach otrzymała nagrodę Shōgakukan Manga w kategorii shōnen[14]. W Japonii manga sprzedała się w 82 milionach egzemplarzy, co plasuje ją na szóstym miejscu wśród najlepiej sprzedających się mang według wydawnictwa Shūeisha[15]. W 2006 roku Bleach zostało uznane jako siódme najlepsze anime według miesięcznika Animage[16]. Rok później uplasowało się na czwartej pozycji[17]. Twórcy polskojęzycznego czasopisma tanuki.pl pozytywnie ocenili Bleacha – zarówno manga i anime otrzymali ocenę recenzenta: 8/10 oraz redakcji: 6/10[18][19].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. あにてれ:BLEACH (jap.). tv-tokyo.co.jp. [dostęp 2013-02-09].
 2. 『BLEACH』15年の歴史に幕 完結記念で“全巻無料”公式アプリ配信 (jap.). Oricon, 2016-08-22. [dostęp 2019-07-22]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 3. Bleach Manga to End on August 22 With 'Important Announcement' (ang.). Anime News Network, 2016-08-04. [dostęp 2019-07-22].
 4. Bleach 1 (jap.). Shūeisha. [dostęp 2019-07-22].
 5. Bleach 74 (jap.). Shūeisha. [dostęp 2019-07-22].
 6. BLEACH総集編 Resurrected Souls 1 (jap.). Shūeisha. [dostęp 2019-07-22].
 7. BLEACH総集編 Resurrected Souls 6 (jap.). Shūeisha. [dostęp 2019-07-22].
 8. BLEACH 〜Letters From The Other Side〜 (jap.). Shūeisha. [dostęp 2019-07-22].
 9. BLEACH ―THE HONEY DISH RHAPSODY― (jap.). Shūeisha. [dostęp 2019-07-22].
 10. 劇場版BLEACH ―MEMORIES OF NOBODY― (jap.). Shūeisha. [dostęp 2019-07-22].
 11. 劇場版BLEACH The DiamondDust Rebellion もう一つの氷輪丸 (jap.). Shūeisha. [dostęp 2019-07-22].
 12. 劇場版BLEACH Fade to Black 君の名を呼ぶ (jap.). Shūeisha. [dostęp 2019-07-22].
 13. 劇場版BLEACH 地獄篇 (jap.). Shūeisha. [dostęp 2019-07-22].
 14. Shogakukan Manga Award (ang.). Comic Book Awards Almanac. [dostęp 2014-05-09].
 15. Shueisha Media Guide 2013: Boy's & Men's Comic Magazines (jap.). Shūeisha. [dostęp 2015-09-02].
 16. 第28回アニメグランプリ (jap.). Animage. [dostęp 2014-03-25].
 17. 29ème AGP (fr.). Animint. [dostęp 2014-04-09].
 18. Recenzja mangi Bleach na stronie tanuki.pl
 19. Recenzja anime Bleach na stronie tanuki.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]