Bliźnięta (astrologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Znak Bliźniąt

Bliźnięta () (łac. Gemini) – trzeci astrologiczny znak zodiaku. Przypisuje się go urodzonym w czasie obserwowania Słońca w tym znaku, to znaczy na odcinku ekliptyki pomiędzy 60° a 90° długości ekliptycznej. Wypada to między 20/21 maja a 20/21 czerwca – dokładne ramy czasowe zależą od rocznika[1]. Czasem przyjmuje się umowne granice – według Evangeline Adams (1868–1932) był to okres między 22 maja a 22 czerwca[2].

Znak Bliźniąt przypisuje się również osobom urodzonym w trakcie wschodzenia tego znaku[2].

Historia pochodzenia znaku[edytuj]

Pierwsze wzmianki o znaku pochodzą z Mezopotamii, gdzie nazywano go Wielkimi Bliźniętami. W starożytności znaku Bliźniąt przypisywano patronat tańca, pieśni, poetów i wędrowców. Przez swoją dwoistość natury uważany był za zdolny dwoistości natury i przywdziewania różnych masek.

Charakterystyka znaku[edytuj]

W astrologii znak Bliźniąt symbolizował równowagę pomiędzy przeciwnościami w kosmosie: dzień i noc, duch i materia. Symbolizował również dopełnienie życia kontemplacyjnego z czynnym i był uzupełnieniem znaków Barana i Byka. W Grecji odpowiednikiem Bliźniąt byli Dioskurowie: Kastor i Polideukes (Polluks), którzy mieli skrajnie odmienne temperamenty.

Bliźnięta były znakiem trygonu powietrza i miejscem gdzie w nocy przebywał Merkury. Bliźnięta opiekowały się Kapadocją i Belgią

Znak Bliźniąt w sztuce[edytuj]

Bliźnięta w sztuce były najczęściej przedstawiane jako para chłopców, gdzie jeden z nich trzymał lirę a drugi strzałę lub za pomocą motywów pochodzących z mitu Leda z Łabędziem. W micie przedstawiono powstanie konstelacji. Jan van den Hoecke w swoim dziele Maj-czerwiec (1647–1650, Museo Storio di Miramare, Triest) przedstawił znak Bliźniąt jako ukwiecone putta.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Znaki zodiaku 2000 – 2025 (uwaga: dane dla strefy czasowej UTC+1). dr Kazimierz Borkowski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej [dostęp 22 lipca 2016]
  2. a b „Part I. The Signs of the Zodiac”. W: Adams Evangeline: Astrology. Your Place in the Sun. Crowley Aleister (gost written by). Nowy Jork: Dodd, Mead & Company, 1937 (cop. 1927). (ang.)

Bibliografia[edytuj]

  • Matilde Battistini Astrologia, magia, alchemia, wyd Arkady, Warszawa 2006, ISBN 83-213-4445-3