Przejdź do zawartości

Bliźniaki Cramp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bliźniaki Cramp
The Cramp Twins
ilustracja
Gatunek

serial animowany

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Liczba odcinków

52

Liczba serii

4

Spis odcinków
Produkcja
Produkcja

Telemagination, TV Loonland

Reżyseria

Becky Bristow, Tamara Varga, Frank Gresham

Scenariusz

Brian Wood, Andrew Brenner

Czas trwania odcinka

25 minut

Pierwsza emisja
Data premiery

3 września 2001

Stacja telewizyjna

Cartoon Network

Lata emisji

2001-2006

Status

zakończony

Bliźniaki Cramp (ang. The Cramp Twins, 2001-2006) – brytyjski serial animowany. 52-odcinkowy serial emitowany w Polsce na kanale Cartoon Network od 1 października 2001 roku.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Lucien Cramp (III i IV seria – Lucjan Cramp) – ortodoksyjny obrońca środowiska naturalnego, poważny, wrażliwy i nieśmiały wobec rówieśników (z wyjątkiem Marii i Tony'ego). Jest obiektem przemocy szkolnej oraz domowej. Gdy nie walczy o przyrodę, promuje poprawność polityczną. Czas uwielbia spędzać na pobliskich bagnach. Jest wegetarianinem, ale nie jada także jajek i masła. Zauroczył się w Patsy, dla której musiał się doczyścić.
 • Wayne Archibald Cramp (III i IV seria – Marian Cramp) – uwielbia mieć wokół siebie bałagan i znosić do domu złom. Lubi dręczyć słabszych od siebie, w szczególności swojego brata. Pasjonuje się motoryzacją, potrafi budować działające pojazdy silnikowe. Nienawidzi przyrody, szczególnie bagien (to jedyne miejsce, gdzie boi się pójść). Wpada w panikę, gdy blisko niego są zwierzęta z bagien lub agresywne psy. Nie cierpi warzyw, żywi się głównie mięsem i słodyczami, od których jest uzależniony. Jest także bardzo pobudliwy.
 • Dorothy Cramp – matka obu głównych bohaterów. Jej głównym zajęciem jest utrzymanie w domu czystości, nawet najmniejszy brud potrafi doprowadzić ją do szału. Produkuje własne środki czystości i inne wynalazki stosowane w walce z bakteriami i brudem, które często okazują się być trujące lub w inny sposób groźne. Podkochuje się w agencie X.
 • Horacy Neville Cramp – ojciec głównych bohaterów. Pracuje jako akwizytor. Większość czasu spędza w klubie kowbojskim i kultywuje tradycję kowbojską w swoim domu, co nie zawsze podoba się pozostałym członkom rodziny. Jego szefem jest Walter Winkle, prezes firmy Tox-chem, produkującej szkodliwe środki czystości i higieny. Zazwyczaj próbuje zdobyć uznanie mieszkańców i swojej rodziny, jednakże najczęściej przynosi im wstyd. Podkochuje się w Ricie Rodeo, Hilarii Syk, Betty i Pannie Monkwisz. Według niego, jego drugie imię jest do złudzenia podobne do imienia "Norman".
 • Tony Parsons (III i IV seria – Antoni Parsons) – najlepszy przyjaciel Luciena. Łączy ich miłość do przyrody. Pochodzi z wielodzietnej rodziny Błotniaków. Wyróżnia się niskim wzrostem. Bagna, na których mieszkają, dostarczają im większość potrzebnych do życia środków. W niektórych odcinkach dochodzi do sprzeczek między nim a Lucienem. Jak każdy mieszkaniec bagien jest bardzo przesądny. Przez turystów jest zwany „mutantem”. Według Wayne’a Crampa, on oraz reszta błotniaków żywi się takimi rzeczami jak ślimaki i muchomory.
 • Wendy Winkle (III i IV seria – Wanda Winkler) – rozpieszczona córka Waltera Winkle. Wiecznie nadąsana i niezadowolona. Często grozi krzykiem, by wymusić coś na innych. Zakochana w Waynie, którego stosunek do niej jest dokładnie odwrotny.
 • Walter Winkle (III i IV seria – Walter Winkler) – ojciec Wendy. Jest Błotniakiem, ale ukrywa swoją prawdziwą tożsamość przed rodziną i społecznością Mydłowa. Zwyczaje z młodych lat czasem ciężko mu ukryć. Zdobył puchar w łapaniu wijów, który przechowuje Seth Parsons. W tamtych czasach był znany jako „Kolega Śluzek”. Jedynie inni Błotniacy znają jego sekret. Jeśli za bardzo zagraża bagnom, grożą ujawnieniem prawdy. Jest najbogatszym mieszkańcem Mydłowa i właścicielem fabryki „Tox-Chem”. Ma duży wpływ na politykę miasta. Jest lokalnym mistrzem zapasów. Lubi brzoskwinie i jaja cudopióra.
 • Pani Winkle (III i IV – Pani Winkler) – matka Wendy. Bardzo wyniosła, pogardliwie wypowiada się o ludziach z niższych klas. Ma dwa francuskie pudle, które bardzo kocha.
 • Marie Phelps (III i IV seria – Maria Wyga) – koleżanka Luciena ze szkoły. Cechuje się spokojem, jednakże jest często poirytowana zachowaniem swojej rodziny. Nie ma innych znajomych prócz Luciena. W jednym odcinku została jego dziewczyną, lecz pod koniec stwierdziła, że będzie lepiej, jeśli zostaną przyjaciółmi. Jest sceptycznie nastawiona do jego pomysłów dotyczących bagna i natury.
 • Judy Phelps (III i IV seria – Judyta Wyga) – siostra Marie, podobna do swojej mamy.
 • Kevin Phelps – brat Marie, podobny do swojego taty.
 • Hilaria Syk (III i IV seria – Hilaria Sykliwa) – nauczycielka w mydłowskiej szkole. Pogardliwie wyraża się o dzieciach i zwierzętach. Stanowi autorytet w szkole. W celach perswazji często używa linijki przyozdobionej paciorkami. Zakochana w panu Crampie. Raz podawała się za matkę Luciena i Wayne’a. Prawdopodobnie pochodzi z Francji lub Belgii.
 • Joseph „Brudny Joe” Muldoon – przyjaciel Wayne’a, mężczyzna w średnim wieku mieszkający w przyczepie na złomowisku, którego jest właścicielem. Nigdy nie pokazuje swojej twarzy. Prawie nigdy nie rusza się z przyczepy kempingowej. Przedstawiciel lokalnego półświatka. Oprócz Wayne’a jego przyjaciółmi są Mętny Eryk – długowłosy robotnik, Szpetny Dawidek – tatuażysta ze sztucznym okiem, oraz Mel Odorek.
 • Pan Uroczydyrektor szkoły, nauczyciel nie mający żadnych kłopotów z uczniami. Niemal nigdy nie wpada w złość i nie traci uśmiechu. Metody wychowawcze nastawia na indywidualność uczniów. Za wszelkie problemy w szkole obwinia pannę Sykliwą. Pojawia się w 3 i 4 serii.
 • Państwo Phelps – rodzice Marie. Są przedstawicielami typowej amerykańskiej rodziny. Bardzo optymistyczni i weseli. Najważniejsza jest dla nich rodzina. W jednym z odcinków prowadzą sklep z okularami. Potępiają wszelką indywidualność. Zabawki uważają za zło. Poza rodziną najważniejsze są dla nich bibeloty. Wszyscy prócz Marii mają złowieszczy uśmiech. Poza domem śpiewają hymny na cześć rodziny.
 • Babcia − babcia chłopców i matka Dorothy. Jest snobką i lubi wszystko krytykować. Kocha operę i panicznie boi się wilków. Nie znosi swojej rodziny.
 • Seth Parsons – tata Antosia. Z zawodu hydraulik. Posiada własny traktor. Zmusza syna do pracy w kanałach. W młodości wyglądał jak Tony. Często szantażuje pana Winkle oraz tak samo jak on, lubi jaja cudopióra.
 • Marsha i Tandy (III i IV seria – Jadźka i Tyka) – przyjaciółki matki głównych bohaterów. Marsha jest niską blondynką, nosi też okulary. Tandy natomiast jest wysoką brunetką. Uwielbiają plotkować. Czasem rywalizują, ale przeważnie trzymają się razem.
 • Zdzisław – szofer pana Winkle. Ma córkę Joannę. Pojawia się w III i IV serii. Nie ma nic wspólnego z drugą postacią o takim samym imieniu.
 • Zdzisław – mąż Jadźki. Jego imię jest wspominane tylko w seriach III i IV. Nie ma nic wspólnego z drugą postacią o takim samym imieniu.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial opowiada o losach rodziny, w której wychowują się bliźniaki o imionach Lucien i Wayne (w późniejszym dubbingu „Lucjan” i „Maniek”). Braci cechuje całkowita odmienność charakterów. Mieszkają w jednopiętrowym domu z pedantyczną matką i niezaradnym ojcem. Dom mieści się w miasteczku – Mydlinowo (w późniejszym dubbingu „Mydłowo”). Miasto położone jest w pobliżu bagien, których nie darzą sympatią wszyscy oprócz Luciena i jego najbliższych przyjaciół - Błotniaków (w późniejszym dubbingu „Ludzi z Bagien”). W przeciwieństwie do Luciena większość mieszkańców gardzi ideą ochrony środowiska, często umyślnie je zatruwając, a nawet świętując otwieranie rur ściekowych do bagna. Organizowane są także festiwale ku czci głównego pracodawcy oraz fabryki detergentów Tox-chem, która w żaden sposób nie kryje szkodliwości swoich produktów.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja angielska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[1][edytuj | edytuj kod]

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

 • Serial składa się z 52 odcinków po 2 epizody.
 • Premiery w Polsce:
  • I seria (odcinki 1-13) – 1 października 2001 roku,
  • II seria (odcinki 14-26) – 2002 rok,
  • III seria (odcinki 27-39) – 18 października 2004 roku,
  • IV seria (odcinki 40-52) – 2 maja 2005 roku.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

N/o Polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA
01 Nowa moda Fashion Passion
Małe cuda Small Wonder
02 Niby randka Date Dupe
Agent X Agent X
03 Małpka Pana Winkle Mr. Winkle Monkey
Ta niedobra Wendy Wicked Wendy
04 Operacja porządki Swamp Fever
Kto kogo? Kung Foolish
05 Strefa ciszy Silence Please
Grzyb sierści Fur Fungus
06 Wielkie grillowanie Home on the Range
Groźna porządkomania Holesome
07 Choroba Sick Daze
Płot w płot Picket, Picket
08 Nostalgiczny bzik Nostalgia Nast
Horror u fryzjera Haircut Horrors
09 Wielkie Bobo Big Baby
Zator Ad Bad
10 Żadna praca nie hańbi Workout
Szósty wymysł 6th Senselessness
11 Studium bliźniaków Twin Studies
Urodzinowy blues Birthday Blues
12 Fortepian babci Grandma’s Piano
Zabawa w przewodnika Guide Games
13 Drogocenne jaskółki Prize Control
Niebezpieczne lody Ice Scream
SERIA DRUGA
14 Wilkołak Wayne Wolfman Wayne
Awans w siodle Shed Dead
15 Oślepiająca biel Spy’s Pies
Rodzina, ach rodzina No Means Yes
16 Pani Cmok Miss Kissy
Kto się czubi, ten się lubi Friend Fight
17 Bądź mężczyzną Walk Like a Man
Hulaj Skok Bouncy Bob
18 Kupa strachu Great Bowl of Fear
Błotny kryzys Mud Crush
19 Porządkowy szał Room Rage
Błotne małpy Dirty Monkey
20 Hotelowa histeria Hotel Hysteria
Kosmiczny blask Alien Glow
21 Kameleon zmienny jest Chameleon Chaos
Chwast Weedkiller
22 Walka o żarcie Food Fight
Marie terrorystka Marie Mania
23 Wielki Lucioni The Great Lucioni
Konflikt płci Wendy Boy
24 Przerażone pudle Petrified Poodles
Wojna o harfę Harp Wars
25 Czarna owca The Bad Seed
Rita Rodeo Rodeo Rita
26 Pogrzeb robaka Worm Funeral
Zagadka fioletowej skarpetki One Sock Wonder
SERIA TRZECIA
27 Łza się w oku kręci Weepy Wayne
Marian kontra Miażdżyskała First Crusher
28 Afera z gatkami Pantaloonacy
Babski gang Girl Gang
29 Moto-Maniek Triker Trouble
Samochodowa „Love Story” Heart Wrench
30 Książę Crampula Count Crampula
Weselny Tomcio Naughty Nuptails
31 Groźni Obrońcy Little Watchers
Ale jajo! Egg Bound
32 Mały wielki człowieczek Little Big Man
Proporczyk Flag Boy
33 Puchensztajn Hankenstein
Pogromca pasikoników Cricket Slayer
34 Nie kijem go to Ryśkiem Bully for Wayne
O jednego szpiega za dużo Agent W
35 Domek na drzewie Wendy House
Sprawa Crampów Cramp vs. Cramp
36 Maniek kaskaderem Webcam Wayne
Bagienna klątwa Swamp Curse
37 Wszy atakują Lice-ence to kill
Dziecięca armia Army of Wayne
38 Kosmiczna zadyma Swampless
Mama do wynajęcia Mummy Mania
39 Projektantka Wandzia Wendy Wear
Bezdomny Joe Homeless Joe
SERIA CZWARTA
40 Wirujące spodnie Dance Pants
Kocham cię, bracie Bestest Brother
41 Lucek, bagna i kasety wideo Film Fad
Ze śliną mu do twarzy Spit Collector
42 Wieloryby głos mają News Whale
Maniek Demolka Twisted Ending
43 Maniek jak z obrazka Tattoo Boy
Krowie podchody Cow Son
44 Słodki zombie Sugar Zombie
Moc żywych ośmiornic Swamp Squid
45 Krzych Keith
Mamin synek Mommy Boy
46 Co za gęś Goosenapped
Nie igra się z miłością Rotten Romance
47 Maniek w paszczy lwa Lion Worrier
Babcia z wozu, wilk syty i koniom lżej Grandma Dearest
48 Lucjana, wojownicza księżniczka Mister Congeniality
Czy twardy Cramp do zgryzienia Get Greedy
49 Handel z niewolnikami Slave Mart
Mów mi luzak Cool For Cramp
50 Ja cię kocham, a ty jesz Just Dessert
Nieoczekiwana zmiana miejsc Pirate Pants
51 Koń, który mówi Neigh Means Neigh
Maniek do wynajęcia Miner Mishaps
52 Wesoło i na gazie Happy Gas
Na tropie sowy Twin Toys

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Bliźniaki Cramp (2001) polski dubbing [online], Filmweb [dostęp 2023-12-12] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]