Blight

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Derek Powers aka Blight
Miejsce pobytu Gotham City
Zdolności Kontrola radioaktywności, miotanie radioaktywnych "baniek", radioaktywne ciało
Cel Znaleźć lekarstwo na swój stan

Derek Powers, zwany Blight – postać fikcyjna, antagonista z animowanej serii Batman przyszłości z głosem Shermana Howarda. Jest skorumpowanym liderem firmy Wayne-Powers, przejmuje władzę nad imperium Bruce'a Wayne'a. Jest pierwszym głównym przestępcą sezonu pierwszego. Postać Dereka jest podobna do Leksa Luthora – używającego nielegalnych środków by kontrolować Gotham City, i używającego w tym celu swej wielkiej fortuny. Moce zdają się opierać na innym złoczyńcy, doktorze Phosphorusie. Jest również odpowiedzialny za śmierć ojca Terry'ego McGinnsa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia Powersa przed wydarzeniami z Batmana przyszłości to jedna niewiadoma, oprócz faktu że był partnerem biznesowym Bruce'a Wayne'a i przejął kontrolę nad firmą multimilionera, Wayne-Powers.

Powers zdecydował się wejść w branżę zbrojeniową, jak np. w badania nad wysoce niebezpiecznym, mutującym gazem paralityczno-drgawkowym który chciał sprzedawać za granicę. Ojciec Terry'ego (nowego Batmana) odkrył to z pomocą kolegi, który został fatalnie porażony tą bronią, ale Powers dowiedział się o tym i zabił go. Później Terry odnalazł zapiski o broni.

Kiedy Wayne odkrył prawdziwą naturę gazu, poinformował Terry'ego by przekazał informacje komisarzowi Policji, Barbarze Gordon (byłej Batgirl). Niestety Powers złapał chłopaka, i choć udało mu się uciec, Powers wciąż miał dyski z danymi. Zdesperowany by powstrzymać Powersa Terry ukradł najnowszy strój Batmana i zinfiltrował siedzibę Wayne-Powers by zdobyć więcej informacji. Podczas walki z Powersem zbiorniki zaczęły przeciekać, a Powers został wystawiony na działanie potężnej dawki mutagenu. Powersowi udało się przeżyć, ale słono za to zapłacił – seria naświetlań potrzebna do neutralizacji toksyny sprawiła, że jego skóra i miękkie tkanki zaczęły się świecić jasnozielonym światłem, a jego ciało stało się radioaktywne. Od tej pory ukrywał swą postać pod chemicznym kostiumem, ale było to rozwiązanie tymczasowe.

Zmiana sprawiła, że Wayne przejął ponownie władzę nad Wayne-Powers. Od tej pory Powers stara się nie tylko przywrócić swą pozycję w firmie, ale też odzyskać dawną formę. Jest ku temu tak zdesperowany że pojawia się publicznie jako kryminalista pod pseudonimem Blight, np. podczas walki z Mr. Freeze'em i organizuje kradzieże materiałów potrzebnych do produkcji kostiumu. Wynajmuje także innych superłotrów, m.in. zmiennokształtną Inque czy eksperta od fal dźwiękowych, Shrieka.

W ostatnim odcinku 1. sezonu – "Droga do władzy" (Ascension) - Powers przekazał władzę nad firmą swemu synowi, Paxtonowi. Niestety, w czasie spotkania do sali wpadli rybacy, oskarżając obu o zatruwanie wód. W efekcie furii, powłoka Dereka pękła i ujawniła się jego prawdziwa postać. Stoczył krótką walkę z Batmanem i uciekł. Później Terry zrozumiał, że to przez niego Blight jest tym, kim jest. Paxton odbył krótką rozmowę z ojcem, niestety Blight nie dał się przekonać, aby pomogli mu inni ludzie – ufał tylko swoim lekarzom. Paxton z pomocą reflektora wezwał Batmana. Syn Blighta wraz z medykami zbudowali urządzenie, które może uleczyć jego ojca, i poprosił Batmana o pomoc w odnalezieniu go.

Blight przebywał na starej łodzi podwodnej o napędzie atomowym - w ten sposób oszukiwał skanery radiacyjne. Batman odnalazł go i zwabił do pokoju kontrolnego, gdzie został on złapany. Urządzenie było gotowe, wówczas jednak wyszło na jaw, że Paxton chce zabić ojca, bo tylko w ten sposób dojdzie do władzy. Urządzenie pochłonęło moc Blighta. Batman był przeciwny planom Paxtona. Wywiązała się strzelanina, podczas której jeden z laserów trafił w przyrząd. Blight odzyskał przytomność i w furii wyzwolił całą swoją moc, zatapiając okręt i ginąc (prawdopodobnie) w stalowo-wodnym grobowcu. Batman, Paxton i jego dwóch pomocników uciekli w samą porę. Później Paxton wraz z Batmanem słuchali wiadomości, z których wynikało, że ciała Blighta nie odnaleziono.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Przed przemianą Powers miał 6 stóp (ponad 180 cm) wzrostu i białe włosy. Po przemianie jego wygląd budzi grozę – jest czarnym szkieletem obleczonym świecącym na zielono ciałem, co spowodowała ekspozycja na gaz i promieniowanie. Może ukryć swój wygląd pod cienką warstwą chemicznych związków, ale gdy jest zdenerwowany, zaczyna ona pękać i ujawniać jego wygląd.

Zdolności[edytuj | edytuj kod]

Moce Powersa\Blighta są wynikiem działania mutagenu oraz serii naświetlań. Kiedy sklonowany Mr. Freeze uciekł z laboratorium i zamroził Powersa, użył on swojej mocy by roztopić bryłę lodu co ujawniło jego prawdziwą postać. Swoich mocy używał przeciw Batmanowi i Freeze'owi, co przerwało wystrzelenie przez tego drugiego do jeziora. Blight umie wyzwalać promienie radioaktywności, jego dotyk powoduje ogrzanie i napromieniowanie, umie też tworzyć radioaktywne "bańki" którymi rzuca w przeciwnika. W niektórych odcinkach wydaje się mieć nadludzką siłę i wytrzymałość, np. gołymi rękoma wyrywa stalowe drzwi z zawiasów, przeżywa zamrożenie przez Freeze'a.

Występy[edytuj | edytuj kod]

Radioaktywny antagonista pojawiał się w odcinkach:

 • Jako Derek Powers:
  • "Odrodzenie" (Rebirth) (na samym końcu także jako Blight)
  • "Sabotaż" (Black Out) (przez chwilę także jako Blight)
  • "Zgrzyt" (Shriek)
 • Jako Blight:
  • "Przemiana" (Meltdown)
  • "Droga do władzy" (Ascension)
   • W odcinkach, w których pojawia się Blight, zawsze pojawiał się on także jako Derek Powers.