Blizno (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Blizno
Ilustracja
Widok z południowego brzegu jeziora
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Miejscowości nadbrzeżne

Ateny, Walne, Danowskie

Wysokość lustra

133,2[1] m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

238,5 ha[1]

Wymiary
• max długość
• max szerokość


4,9 km[1]
0,75 km[1]

Głębokość
• średnia
• maksymalna


10[1] m
28,8[1] m

Długość linii brzegowej

12,3km[1]

Objętość

24 191,1 tys. m³[1]

Hydrologia
Rzeki wypływające

Blizna

Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy Nowinka
Mapa konturowa gminy Nowinka, blisko centrum na prawo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Blizno”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Blizno”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Blizno”
Położenie na mapie powiatu augustowskiego
Mapa konturowa powiatu augustowskiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Blizno”
Ziemia53°57′37″N 23°03′35″E/53,960278 23,059722

Bliznojezioro położone w Puszczy Augustowskiej, w gminie Nowinka, w powiecie augustowskim, w woj. podlaskim.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jezioro Blizno leży na Równinie Augustowskiej. Zalicza się do jezior rynnowych. Ma kształt mocno wydłużony ze wschodu na zachód.

Na jeziorze znajdują się 3 wyspy o łącznej powierzchni ok. 4 ha. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta. Brzeg na ogół stromy i suchy z dość ubogą roślinnością. Dno opada stromo do głębokości 5–10 m, po czym staje się bardziej łagodne.

Otoczenie jeziora stanowią głównie lasy – ponad 60% zajmują bory sosnowe. Reszta to użytki rolne. Wokół jeziora są liczne dzikie, piaszczyste plaże i wąski pas litoralu nadające się do celów rekreacyjnych.

W południowo-zachodniej części zbiornika wypływa rzeka Blizna. Na wschodzie Blizno połączone jest poprzez niewielki ciek z jeziorem Blizienko. Na północnym brzegu położone są wsie Ateny i Walne, na wschodnim – Danowskie.

Jezioro zalicza się do zbiorników leszczowych. Zbiornik jest objęty strefą ciszy. W roku 2001 jezioro miało II klasę czystości i II klasę podatności na degradację.

Geneza jeziora[edytuj | edytuj kod]

Po wytopieniu lodowca powstała jedna duża rynna – dolina marginalna – ciągnąca się wzdłuż granicy lodu. Z biegiem czasu stawała się coraz płytsza (woda odpływała rzeką Blizną). Duży zbiornik uległ podziałowi na odrębne jeziora: Blizno, Blizienko, Kopanica i Tobołowo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Jerzy Jańczak (red.), Atlas jezior Polski, t. III, Poznań: Bogucki Wydawnictwo Naukowe, 1999, s. 14-15, ISBN 83-88163-13-2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]