Blockchain

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Blockchain lub łańcuch bloków (czasem też łańcuch blokowy) - zdecentralizowana i rozproszona baza danych w modelu open source w sieci internetowej o architekturze peer-to-peer (P2P) bez centralnych komputerów i niemająca scentralizowanego miejsca przechowywania danych, służąca do księgowania poszczególnych transakcji[1] zakodowana za pomocą algorytmów kryptograficznych. W istocie blockchain to swoisty zdecentralizowany i rozproszony rejestr transakcji lub mówiąc inaczej jest to zdecentralizowana platforma transakcyjna. Blockchain to publiczny i jawny rejestr do którego dostęp może uzyskać każdy[2].

Transakcje[edytuj]

Transakcje są podpisywane cyfrowo za pomocą kryptografii klucza publicznego przy użyciu kryptografii krzywych eliptycznych (ECDSA) i są jawne, choć użytkownicy są anonimowi. Transakcje są przetwarzane przez komputery w sieci, nazywane węzłami i po potwierdzeniu poprawności, dodawane do replikowanego i znakowanego czasem dziennika transakcji, nazywanego łańcuchem bloków[3]. Każdy blok danych zawiera określoną liczbę zapisów z transakcjami.

Zalety[edytuj]

 • Technologia blockchain odporna jest na cyberataki[4], w których bezpieczeństwo jest zapewnione dzięki kryptografii.
 • Technologia blockchain oparta na zakodowanej kryptograficznej strukturze, nie potrzebuje żadnej instytucji pośredniczącej, weryfikującej dane z transakcji czy potwierdzającej jej uczestników, dzięki czemu koszty jej działania są nieporównywalnie niższe z innymi systemami, a wydajność olbrzymia[5].
 • Rejestr blockchain jest jawny, publiczny i anonimowy.
 • Bezpieczeństwo
 • Decentralizacja
 • Dezintermediacja[6]
 • Jawność
 • Transparentność

Wady[edytuj]

 • Wysoki koszt energetyczny każdej transakcji, zużycie energii elektrycznej per transakcja odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu przez typowe amerykańskie gospodarstwo domowe[3]
 • Stosunkowo długi czas zatwierdzania transakcji[3].
 • Niska wydajność

Zastosowania[edytuj]

Jednym za zastosowań są kryptowaluty, np. bitcoin. Blockchain to system, na którym zbudowany jest bitcoin. Kryptowaluta bitcoin to aplikacja stworzona na blockchainie, a nie odwrotnie

Jednym z zastosowań blockchaina są kryptowaluty. Na systemie blockchain oparte są m.in. protokoły: bitcoin, ethereum. Pierwszym zastosowaniem technologii blockchain było uruchomienie w 2009 roku kryptowaluty bitcoin. Potencjalnym wykorzystaniem jest internet rzeczy (IoT)[7]. Na technologii blockchain działąją Distributed Autonomous Organizations (DAO) czyli autonomiczne organizacje rozproszone[8] oraz Distributed Ledger Technology (DLT) czyli zdecentralizowane bazy danych księgowych[9].

Jeszcze inne zastosowania to:

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]