Blogvertising

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Blogvertising (od ang. blog oraz advertising) – element marketingu internetowego w formie reklamy interaktywnej polegająca na zamieszczaniu treści reklamowych na blogach. Można wyróżnić kilka form blogvertisingu. Na blogach ukazują się zarówno reklamy graficzne jak i kontekstowe. Stały wzrost liczby czytelników blogów sprawia, że stają się one atrakcyjnym miejscem na reklamę.

Formy blogvertisingu[edytuj | edytuj kod]

Reklama graficzna[edytuj | edytuj kod]

Specyficzna dla blogów jest reklama w formie ramek o wymiarach 125x125 pikseli, umieszczana w pasku bocznym bloga. Takich ramek bloger może umieścić kilka obok siebie. Możliwe jest także publikowanie na blogu bannerów o standardowych wymiarach stosowanych w internecie.

Linki sponsorowane[edytuj | edytuj kod]

Linki sponsorowane (boksy reklamowe) to płatne reklamy w wyszukiwarkach wyeksponowane w taki sposób, aby nie pomylić ich z niekomercyjnymi wynikami wyszukiwania.

Programy partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Program partnerski to narzędzie internetowego marketingu. Jest to skrypt sprężony z bazą zamówień sklepu internetowego. W programie tym organizatorem jest sklep online, oferujący produkty lub usługi – zaś uczestnikami są osoby fizyczne lub firmy dysponujące własną stroną WWW.

Reklama multimedialna[edytuj | edytuj kod]

Polega na umieszczaniu treści multimedialnej reklamowej na blogu.

Teksty komercyjne[edytuj | edytuj kod]

Takie teksty pisane są na zlecenie reklamodawcy przez blogerów. Bloger umieszcza tekst jako wpis na swoim blogu. Podstawowym założeniem tej formy blogvertisingu jest zachowanie swobody wyrażania opinii przez blogera. Bloger jest także zobowiązany do odpowiedniego oznaczenia pisanego tekstu.

Relacje PR[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ blogi coraz częściej konkurują z profesjonalnymi redakcjami tradycyjnych wydawnictw, kontakt z nimi staje się ważny dla specjalistów od public relations.