Blok (Internet)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Blok – nazywany także z języka angielskiego banem, jest metodą mającą na celu ograniczenie dostępu do informacji lub zasobów dostępnych w sieci Internet.

Blokowanie dostępu może zostać zrealizowane przez właścicieli danej strony internetowej czy serwera.

Administrator może zablokować dostęp do treści lub możliwości wykonywania określonych działań na swojej witrynie wybranej osobie czy grupie użytkowników. Częste są blokady nakładane na osoby przebywające w konkretnym kraju. Przykładowo użytkownicy Chin mają zablokowany dostęp do usługi Facebook czy Instagram[1], a w Polsce nie jest możliwe korzystanie z internetowego radia Pandora[2] ze względu na ograniczenia regionalne. I tak w obu tych przypadkach blokady te nakładane są na użytkowników poprzez adres IP[3], dzięki któremu możliwe jest stwierdzenie miejsca przebywania osoby odwiedzającej daną witrynę.

W przypadku blokad na stronach internetowych używanych na konkretne konta użytkownicy również są weryfikowani za pomocą adresu IP lub nazwy użytkownika. Stosowane jest to przykładowo za jakieś przewinienia względem regulaminu strony. Administratorzy i moderatorzy mają możliwość nałożenia całkowitej blokady tymczasowej lub permanentnej na konto czy ograniczenia funkcji dostępnych dla użytkownika np. publikowania nowych postów na forum (nie blokując dostępu do odczytywania treści).

Obejście ograniczeń[edytuj | edytuj kod]

Ominięcie tego typu blokady możliwe jest przy użyciu usług nazywanych VPN, które w uproszczeniu przepuszcza ruch sieciowy z komputera użytkownika przez serwery w odległym kraju, a następnie łączy się ze stroną docelową. Dzięki temu możliwe jest odwiedzenie witryn normalnie niedostępnych.

Przykłady blokad[edytuj | edytuj kod]

Chiny – strony informacyjne np. Voice of America, BBC, portale społecznościowe: Facebook, Instagram, Twitter, Youtube i inne jak: Wikileaks, Pinterest, strony powiązane z rządem Tajwanu[4].

Polska – ograniczenia regionalne przy radiu internetowym Pandora, dostęp do wielu stron hazardowych[5] np. bet365.com.

Stany Zjednoczone – ustawa o ochronie dzieci w Internecie (ang. The Children's Internet Protection Act)[6] wymaga, aby szkoły, które otrzymują dotacje od rządu federalnego instalowały oprogramowanie blokujące treści obsceniczne, pornografię i w stosownych przypadkach treści „szkodliwe dla nieletnich”.

Wielka Brytania - gdzie wiele stron jest blokowanych przez dostawcę internetu ze względu na przykładowo pojawienie się alkoholu czy używek na stronach[7] , a strony udostępniające nielegalne programy i media: The Pirate Bay, Kickass Torrent, Putlocker[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Websites blocked in mainland China, Wikipedia, 7 lutego 2018 [dostęp 2018-02-07] (ang.).
  2. Pandora Internet Radio - Listen to Free Music You'll Love, Pandora [dostęp 2018-02-07] (ang.).
  3. Geolokalizacja, Wikipedia, wolna encyklopedia, 2 sierpnia 2015 [dostęp 2018-02-07] (pol.).
  4. Cenzura Internetu w Chińskiej Republice Ludowej, Wikipedia, wolna encyklopedia, 17 stycznia 2018 [dostęp 2018-02-07] (pol.).
  5. Rejestr domen - Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, hazard.mf.gov.pl [dostęp 2018-02-07].
  6. Children's Internet Protection Act, Wikipedia, 26 października 2017 [dostęp 2018-02-07] (ang.).
  7. Web blocking in the United Kingdom, Wikipedia, 2 listopada 2017 [dostęp 2018-02-07] (ang.).
  8. Why are websites being blocked in the UK?, www.blocked.org.uk [dostęp 2018-02-07] (ang.).