Blok D (człon rakiety)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Blok D
Blok D
Producent

Rosja, RKK Energia

Człon rakiet

Proton K, N1

Materiały napędowe

Nafta, ciekły tlen

Rok pierwszego startu

1967

Koszt jednostkowy

4 mln USD

Osiągi
Siła ciągu przy starcie

83,3 kN

Impuls właściwy w próżni

363,5 s

Maks. czas działania

600 s

Wymiary
Długość

5,7 m

Średnica

3,7[1] m

Masa maksymalna

3500 kg

Silniki
Silnik 1.

RD-58

Blok D (ros. Блок Д): blok przyspieszający radzieckich i rosyjskich rakiet nośnych zaprojektowany i budowany przez RKK Energia.

Użycie stopnia[edytuj | edytuj kod]

W latach 60 XX w. ZSRR planował użyć Blok D jako piąty stopień rakiet N1 (Д jest piątą literą w cyrylicy). Blok D miał za zadanie wykonać korektę na trasie Ziemia – Księżyc, wejść na orbitę wokółksiężycową, a po przejściu jednego z kosmonautów ze statku orbitalnego Sojuz 7K-Ł3 ŁOK do lądownika ŁK i odłączeniu obydwu pojazdów wykonać manewr hamujący umożliwiający lądowanie na Księżycu. Plany te nie doszły do skutku ze względu na nieudane testy rakiety N1 w latach 1969–1972 i wycofanie Związku Radzieckiego z podboju Księżyca poprzez loty załogowe.

Blok D znalazł zastosowanie jako stopień czwarty rakiet Proton K. Konfiguracja Proton K + Blok D była przydatna w końcowych fazach programów: Łuna (za pomocą tej konfiguracji dostał się na powierzchnię Księżyca pojazd Łunochod 1) i Wenera, a także w misjach sond Wega 1 i Wega 2, których celem były Wenus i Kometa Halleya.

Późniejsze lata[edytuj | edytuj kod]

W 1974 Blok D został zastąpiony przez Blok DM, który od poprzednika różni się tylko silnikiem, zamiast jednostki RD-58 w Blok DM użyto silnika 11D58S. Co więcej, jedna z odmian Blok DM używana jest wraz z rakietami Proton M w celu wynoszenia satelitów systemu GLONASS, oraz jako trzeci stopień rakiety Zenit-3SL.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Robert Godwin: Rosyjskie statki kosmiczne. Warszawa: Prószyński Media Sp. z o.o., 2011, s. 47. ISBN 978-83-7839-096-1.