Blokersi – film dokumentalny produkcji polskiej, jego premiera odbyła się 25 września 2001 roku. Obraz wyreżyserował Sylwester Latkowski[2]. Dokument został poświęcony polskiej kulturze hip-hopowej, a także społeczności i życiu młodzieży w wielkich aglomeracjach, określanej jako blokersi.
Film był wyświetlany w kinach[3]. Projekcje odbyły się także podczas Festiwalu Literackiego Warszawa Pisarzy - "Pokolenie 2000", 27. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz XI Festiwalu Mediów w Łodzi "Człowiek w zagrożeniu"[4][5][6]. Film w formatach VHS i DVD ukazał się 4 października 2001 roku nakładem firmy Solopan[7].
Jest to film dokumentalny powiązany z polską kulturą hip-hopową, przedstawiający życie polskiej młodzieży w wielkich aglomeracjach. Głównymi bohaterami są Peja (Slums Attack) i Eldo (Grammatik). Opowiadają oni o swoim życiu, dzieciństwie, dorastaniu, hip-hopie, problemach i kolegach. Ich opowieści są przeplatane wywiadami ze znanymi raperami i dziennikarzami. W obrazie wystąpili ponadto: zespoły Ascetoholix, Paktofonika, Echo; raperzy: Nowator, Jotuze (Grammatik), Ekonom (Fenomen), Żółf (Fenomen), Aśka, Tede, WSZ, Dizkret, Tymon, Fisz, Red, Wiśnix, Pezet, Prezes; didżeje Volt i Decks (Slums Attack); choreograf Jarosław Staniek; dziennikarze muzyczni Hieronim Wrona, Bogna Świątkowska, Piotr Metz i Robert Leszczyński; ówczesny redaktor naczelny magazynu Klan Arkadiusz Deliś oraz założyciel Asfalt Records - Marcin "Tytus" Grabski[8]. O swym filmie reżyser Sylwester Latkowski wypowiedział się następująco:
Akcja mojego filmu rozgrywa się w kręgu kultury hip hopu, ale nie jest to film o hip hopie. Blokersi będą w pewnym sensie kontynuacją mojego ostatniego filmu To my, rugbiści. Tym razem opowiadam o innej drodze wyjścia z bloków. Tam sposobem był sport, tu jest hip hop. Dla wielu osób hip hop jest subkulturą patologiczną. Chcę zaprzeczyć stereotypom i dlatego pokażę po prostu ludzi, którzy to robią. Dla mnie to otoczenie jest patologiczne, co widać w moim filmie, a nie oni[9].
Blokersi - ścieżka dźwiękowa z filmu ukazała się 29 września 2001 roku nakładem wytwórni muzycznej T1-Teraz w dystrybucji Pomaton EMI[11]. Na płycie znalazły się m.in. utwory takich wykonawców jak: Pezet, Eldo, O.S.T.R., Killaz Group czy Peja. Film jak i nagrania były promowane utworami "Te słowa" - w wykonaniu Eldo oraz "Każdy ma chwile" zespołu Grammatik z gościnnym udziałem formacji Fenomen i pianisty jazzowego Leszka Możdżera[12]. Ciesząca się popularnością piosenka dotarła do 14. miejsca Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia[13]. Do obu kompozycji zostały zrealizowane także teledyski[14].
Płyta dotarła do 4. miejsca listy OLiS[15]. Wydawnictwo uzyskało również nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album Roku - Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa (Muzyka Ilustracyjna)[16]. Do 2005 roku nagrania sprzedały się w nakładzie 27 000 egzemplarzy[17]. Wznowienie zremasterowanych nagrań wraz ze zmienioną oprawą graficzną ukazało się w maju 2009 roku nakładem wytwórni muzycznej Fonografika[18].
Lista utworów
Opracowano na podstawie materiału źródłowego[11][19].
DJ VOLT – "Moi rodzice boją się mojej muzyki - Skit" – 0:11