Bloons TD 6

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bloons TD 6
Bloons Tower Defense 6
Ilustracja
Logo gry
Producent

Ninja Kiwi

Wydawca

Ninja Kiwi

Seria gier

Bloons TD

Silnik

Unity[1]

Wersja

Android: 32.2[2]

Data wydania

13 czerwca 2018[3]

Gatunek

tower defense

Tryby gry

gra jednoosobowa, gra wieloosobowa

Język

angielski, francuski, włoski, niemiecki, duński, fiński, japoński, koreański, norweski, portugalski, rosyjski, chiński, hiszpański, szwedzki, turecki, polski[4]

Wymagania sprzętowe
Platforma

Android, iOS, Microsoft Windows, macOS[4]

Nośniki

dystrybucja cyfrowa

Wymagania

minimalne[4]:

 • 2048 MB wolnego miejsca
 • procesor 1,5 GHz
 • Windows 10 (64 bit)
 • 4096 MB RAM
 • dowolna karta graficzna kompatybilna z ATI, Nvidia lub Intel HD

zalecane[4]:

Kontrolery

klawiatura, mysz

Poprzednik

Bloons TD 5 (2011)

Strona internetowa

Bloons Tower Defense 6 (w skrócie Bloons TD 6) – gra komputerowa z gatunku tower defense, wyprodukowana i wydana przez studio Ninja Kiwi 13 czerwca 2018 na platformach Android oraz iOS. Jest szóstą grą serii Bloons TD. 18 grudnia 2018 gra została udostępniona na platformie Microsoft Windows[4], a następnie w marcu 2020 na system macOS.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Sposób rozgrywki w Bloons TD 6 jest podobny do innych odsłon cyklu Bloons Tower Defense[3]. Tak jak pozostałe gry, Bloons TD 6 należy do gatunku tower defense. Gra wykorzystuje trójwymiarowe modele postaci, umieszczane na dwuwymiarowej mapie[5].

W Bloons TD 6 gracz tworzy formację obronną składającą się z wież (zwanych w grze małpami), aby uniemożliwić wrogim balonom dotarcie do wyjścia[3][6][7]. W każdej rundzie balony pojawiają się w falach, pokonując trasę wzdłuż jednej lub więcej ścieżek w kierunku końca mapy[8][9]. Każda runda składa się z wcześniej ustalonej sekwencji balonów; z biegiem czasu pojawiają się kilkuwarstwowe balony o specjalnych właściwościach i zachowaniu[8][9]. Przebijanie warstw balonów powoduje zarabianie pieniędzy, które można wykorzystać na zakup dodatkowych wież lub ulepszenie istniejących w celu wzmocnienia obrony. Każdy typ wieży i każde ulepszenie odgrywa określoną rolę w obronie[7][10][11]. Większość wież może bezpośrednio wpływać na balony, uszkadzając je lub spowalniając, podczas gdy niektóre wieże wspierają inne, w celu zwiększenia ich możliwości obronnych[7][10]. W grze dostępne są różne mapy, choć początkowo można grać tylko na najłatwiejszych[6], a ich ukończenie odblokowuje trudniejsze mapy[3][6]. Dostępnych jest kilka trybów gry, różniących się zasadami rozgrywki[5].

W Bloons TD 6 po raz pierwszy w serii wprowadzono specjalne wieże, zwane bohaterami, które automatycznie ulepszają się w miarę upływu czasu. Gracz może umieścić na mapie tylko jednego bohatera w trakcie jednej gry[5]. Niektóre mapy zawierają przeszkody, które mogą uniemożliwić części wież zobaczenie lub zaatakowanie balonów[12].

Specjalne tryby gry[edytuj | edytuj kod]

Istnieją dodatkowe tryby gry zawierające specjalne zasady. Tryby te, uszeregowane według rosnącego stopnia trudności, to: Primary Monkeys Only, Deflation, Millitary Monkeys Only, Reverse, Apopalypse, Magic Monkeys Only, Alternate Bloons Rounds, Double HP MOABs, Impoppable, Half Cash i CHIMPS[9]. Gracze mogą za pomocą edytora tworzyć nowe wyzwania, które następnie można udostępnić innym użytkownikom za pośrednictwem przeglądarki wyzwań[13]. Kilka razy w roku występują wydarzenia sezonowe. Za udział w nich gracze otrzymują Insta Monkey – specjalne, darmowe wieże, które można umieszczać na mapie w większości trybów.

Odyseja to specjalny tryb gry, w którym gracz musi ukończyć po kolei szereg map[14]. Wyścig jest podobny do zwykłego trybu gry, ale gracz ma możliwość wcześniejszego rozpoczynania kolejnej rundy, aby ukończyć mapę w jak najkrótszym czasie[15]. W trybie Boss Bloon, oprócz nieprzerwanych fal zwykłych balonów, gracz musi zniszczyć sterowiec o wysokim poziomie zdrowia, zwany Bloonariusem[16].

Waluty[edytuj | edytuj kod]

Gracze mogą zdobyć walutę o nazwie Monkey Money, którą po ukończeniu poziomu można wykorzystać do odblokowania dodatkowych funkcji[5]. Inną walutę, Punkty Wiedzy, można wykorzystać do odblokowania bonusów upraszczających rozgrywkę[7]. Monkey Money można wykorzystać do odblokowania nowych bohaterów, ich skórek oraz do odblokowania bonusów w drzewku wiedzy. Trofea to rzadki rodzaj waluty, którą można wymienić na specjalne przedmioty kosmetyczne[17]. Trofea można zdobyć tylko poprzez rozgrywanie cotygodniowych wydarzeń, takich jak Wyścig[15], Odyseja i Boss Bloon[14][16].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze informacje o grze pochodzą ze strony PRLog, na której 28 marca 2017 wspomniano, że gra ma zostać wydana w tym samym roku[18]. 13 czerwca 2018 gra została wydana w Google Play i App Store. Dla systemu Microsoft Windows gra została wydana 18 grudnia 2018 za pośrednictwem platformy Steam[4]. W przeciwieństwie do wcześniejszych odsłon cyklu Bloons TD 6 jest pierwszą grą, która nie powstała w technologii Flash[19].

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Gra otrzymała w większości pozytywne recenzje od krytyków. Sekretarz NZ Game Developers Association, Stephen Knightly, pochwalił głębię rozgrywki Bloons TD 6, w szczególności atrakcyjność wizualną dla ogółu odbiorców i poziom złożoności dla bardziej doświadczonych graczy: Jest zabawna i przyjazna, przez co jest przystępna, ale pod powierzchnią jest dość skomplikowana[20]. Chociaż grę chwalono za rozszerzoną różnorodność rozgrywki, krytykowano ją za brak możliwości darmowej powtórki[21].

Harry Slater z Pocket Gamera opisał rozgrywkę jako zbyt podobną do poprzednich odsłon serii, co, jak stwierdził, nie zapewnia wystarczającej satysfakcji graczom, którzy chcą grać przez dłuższy czas[3]. Z drugiej strony, Dennis Zirkler z GameStar uważa, że w grze jest wystarczająca ilość treści, aby utrzymać różnorodne style gry, przy jednoczesnym zachowaniu różnorodności podstawowej rozgrywki, i mówi, że obecność zakupów w aplikacji w płatnej grze jest całkowicie opcjonalne dla tej gry i ma niewielki wpływ na ogólną przyjemność z całej rozgrywki[7]. Chociaż krytykuje potrzebę wielokrotnego grania w grę, aby uzyskać dostęp do funkcji odblokowania pozostałych map, chwali również obecność trybu „CHIMPS”, w którym większość funkcji jest nieaktywna, co skutecznie powstrzymuje graczy od tworzenia stałych kombinacji wież na wielu mapach i trybach[7]. Nathan Snow z The Spectrum powiedział, że po pewnym czasie gra staje się powtarzalna, przez co wpisuje się w sprawdzoną koncepcję serii[8].

Wykorzystana w grze kreskówkowa oprawa graficzna została doceniona za atrakcyjność dla szerszej rzeszy graczy[11][20], w szczególności poprzez połączenie grywalności i złożoności[10]. Krytycy zauważyli wykorzystanie charakterystyki wież i długoterminowego sukcesu poprzednich gier serii jako czynnik sukcesu Bloons TD 6[11][20]. Zwrócono uwagę na złożoność gry i towarzyszącą jej mechanikę[11].

Struktura modelu biznesowego Bloons TD 6 spotkała się z mieszanymi recenzjami. Simon Hill z Wired postrzega model biznesowy gry, biorąc pod uwagę zarówno rynek premium, jak i rynek freemium: To gra premium, która w pełni uzasadnia cenę wejściową, ale oferuje również szeroką gamę mikrotransakcji, które obejmują zwykłe ulepszenia kosmetyczne, ulepszenia rozgrywki i nieograniczony dostęp do wydarzeń specjalnych[9]. Chwali również równowagę między powtarzalnością a złożonością, głównie poprzez pogłębiony postęp i rozwój strategii w kontekście obrony wieżami. Dalszą uwagę zwrócono na konwencjonalny rynek mobilny, wykorzystujący model freemium jako główne źródło dochodu, o czym świadczy brak reklam stron trzecich. Inni są bardziej krytycznie nastawieni do modelu biznesowego Bloons TD 6. Jeden z krytyków z Metacritic twierdzi, że gra ma przytłaczającą ilość treści, które są mieszankę stylów marketingowych premium i freemium[21].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Gra znalazła się na szczycie najlepiej sprzedających się aplikacji w ciągu pierwszego tygodnia od premiery[20]. Według Catherine Harris ze Stuff.co.nz[22], gra konsekwentnie osiąga pozytywne wyniki wśród najlepiej sprzedających się aplikacji płatnych na świecie w 2018[22][23]. Twierdzi, że sukces tej gry wśród innych aplikacji Ninja Kiwi pomógł ukształtować sukces branży gier w Nowej Zelandii[23]. Dustin Bailey z PCGamesN zauważył zwiększoną popularność gry na platformie Steam i na Twitchu[19].

Redaktor Kotaku zauważył, że przychody z branży gier w Nowej Zelandii przewyższyły przychody w Australii w 2019, przy czym jednym z powodów był Bloons TD 6, a pozostałe to Path of Exile autorstwa Grinding Gear Games i Valleys Between autorstwa Little Lost Fox[24].

Rozwój gry[edytuj | edytuj kod]

Gra regularnie jest aktualizowana, aktualizacje obejmują ciągłe zmiany balansu i dodatkową zawartość[25][26]. Ben Goodman z PC Gamer chwali ciągły rozwój Bloons TD 6, który regularnie poprawia równowagę w grze poprzez aktualizacje, które na celu mają urozmaicenie rozgrywki[25].

Sukces serii Bloons TD został doceniony przez firmę inwestycyjną Modern Times Group, ze szczególnym uwzględnieniem ciągłej pracy Ninja Kiwi nad byciem pionierem gatunku tower defense[23].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. What's Up At Ninja Kiwi?, Ninja Kiwi Blog, 1 kwietnia 2021 [dostęp 2022-12-28] (ang.).
 2. Bloons TD 6, Google Play, 22 sierpnia 2022 [dostęp 2022-09-04].
 3. a b c d e Harry Slater, Bloons TD 6 review – A tower defence series that's starting to show its age, www.pocketgamer.com [dostęp 2021-09-16] (ang.).
 4. a b c d e f Bloons TD 6, Steam [dostęp 2023-03-09].
 5. a b c d 'Bloons TD 6' Review – The Game Where Everything Happens So Much, TouchArcade, 15 czerwca 2018 [dostęp 2021-09-16] (ang.).
 6. a b c Alex Rennie, Bloons TD 6 Review – a slick tower defense for kids and adults alike [dostęp 2021-09-16] (ang.).
 7. a b c d e f Bloons TD 6: Wieso ich seit Wochen nicht von diesem Spiel loskomme, www.gamestar.de, 4 marca 2021 [dostęp 2021-09-16] (niem.).
 8. a b c Nathan Snow, 'Bloons TD6': A popping good time despite familiarity, The Spectrum [dostęp 2021-09-16] (ang.).
 9. a b c d 'Bloons TD 6' Might Be the Best $5 I’ve Ever Spent, „Wired”, ISSN 1059-1028 [dostęp 2021-09-16] (ang.).
 10. a b c The 10 best party video games to play with friends, Red Bull [dostęp 2021-09-16] (ang.).
 11. a b c d The best tower defense games on PC, PCGamesN [dostęp 2021-09-16] (ang.).
 12. Pocket Gamer, Mobile Charts: Top 10 best paid games for iPhone and iPad (iOS) in 2021, www.pocketgamer.com [dostęp 2021-09-16] (ang.).
 13. Bloons TD 6 9.0 Update – NEW HERO, MAP & MORE!. [dostęp 2021-09-16].
 14. a b Bloons TD 6 19.0 Update – ODYSSEY MODE! | Ninja Kiwi Videos, ninjakiwi.com [dostęp 2021-09-16].
 15. a b Bloons TD 6 7.0 Update – NEW HERO, EVENT & MORE!. [dostęp 2021-09-16].
 16. a b Bloons TD 6 Update 27.0 – PARAGONS, BOSS BLOONS & more!. [dostęp 2021-09-16].
 17. Best iPhone Game Updates: 'Hay Day', 'Bloons TD 6', 'The Elder Scrolls: Blades', 'Another Eden', and More, TouchArcade, 26 kwietnia 2021 [dostęp 2021-09-16] (ang.).
 18. Bloons TD 6 is on the Way This Year [dostęp 2021-09-16] (ang.).
 19. a b Bloons TD 6 becomes $2, hits an even more ridiculous player count record, PCGamesN [dostęp 2021-09-16] (ang.).
 20. a b c d Kiwi-designed online game 'Bloons TD6' tops the worldwide paid app charts, Stuff, 15 czerwca 2018 [dostęp 2021-09-16] (ang.).
 21. a b Bloons TD 6, Metacritic [dostęp 2021-09-16] (ang.).
 22. a b Kiwi developer tops Apple 2019 app chart, NZ Herald [dostęp 2021-09-16] (ang.).
 23. a b c Andrew Webster, Zoom and Among Us dominate Apple’s most downloaded charts in 2020, The Verge, 2 grudnia 2020 [dostęp 2021-09-16] (ang.).
 24. New Zealand's Games Industry Is Making More Money Than Australia, Kotaku Australia, 7 lutego 2020 [dostęp 2021-09-16] (ang.).
 25. a b Ben "RidiculousHat" Goodman, Our favorite low-click PC games, PC Gamer, 18 lutego 2021 [dostęp 2021-09-16] (ang.).
 26. Best iPhone Game Updates: 'Mario Kart Tour', 'Tetris', 'LEGO Brawls', 'Real Racing 3', and More, TouchArcade, 22 lutego 2021 [dostęp 2021-09-16] (ang.).