Blue Hole

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Płetwonurkowie w trakcie swobodnego nurkowania na Blue Hole
Miejsce pamięci po płetwonurkach którzy zgineli na Blue Hole

Blue Hole (dosłownie z ang. Błękitna Dziura) – rozpadlina (jaskinia morska) rafy koralowej w Morzu Czerwonym w Zatoce Akaba na Riwierze Morza Czerwonego, kilka metrów od brzegu lądu, przy wschodnim wybrzeżu Półwyspu Synaj, 8 km na północ od Dahabu w Egipcie, na terenie rezerwatu Ras Abu Dżallum.

Blue Hole map.png

Blue Hole ma postać morskiej studni o głębokości 102 m i średnicy 60 m. W jej ścianie na głębokości 54 m otwiera się łuk skalny łączący ją z otwartym morzem. Dno stopniowo zwężającej się dziury opada z 60 m do ok. 100 metrów pod bramą, następnie ten skalny próg obniża się jeszcze do 120 m. Potem zaczyna się strome zbocze, na którym można dostrzec resztki sprzętu nurkowego.

Nurkowanie[edytuj | edytuj kod]

Blue Hole jest jednym z najciekawszych miejsc do nurkowania na świecie, jednakże zajmować się tym powinni tylko doświadczeni nurkowie. Przede wszystkim przepłynięcie pod łukiem uważane jest za główną atrakcję podwodną Dahab. Niestety dosyć niebezpieczną, jaskinia słynie z licznych wypadków.

Najgłębszego zejścia nurkowego pod Blue Hole dokonano w 2000 r., osiągając głębokość 202 m. Oprócz tego zbocze poniżej było badane robotem z kamerą, wtedy też stwierdzono, że na głębokości 280 m przechodzi ono w taras usiany mnóstwem sprzętu nurkowego. Od 300 m ściana znowu opada w głębię.

Popularne jest również nurkowanie w Canyon (Kanionie) - głębokim, ale wąskim wąwozie przecinającym rafę do głębokości 55 m, oraz w Bells - ciągu dzwonowatych zagłębień krasowych, położonych nieopodal Blue Hole.

W Blue Hole organizowane są międzynarodowe zawody w nurkowaniu bez butli. Wśród fascynatów ekstremalnego nurkowania uznawane są za najważniejszą imprezę tego typu na świecie. Śmiałkowie płyną podwodnym tunelem skalnym o długości 60 m. W oficjalnym ostrzeżeniu, wydanym przez władze egipskie na początku XXI wieku, pada liczba 40 ofiar Blue Hole. Obok plaży umieszczono tablicę pamiątkową z ich nazwiskami.

W Bells 30 czerwca 2007 r. został pobity rekord Polski w nurkowaniu głębinowym, wynoszący 231 m. Autorem tego rekordu jest Jerzy Błaszczyk[1][2].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Informacja o rekordzie - 231 m pod wodą (pol.). [dostęp 2007-08-26].
  2. 231 metrów - rekord Polski w nurkowaniu głębokim, Dwumiesięcznik National Geographic Traveler Nr 4(14)/2007 s.10 (edycja polska)