Blue Media

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Blue Media S.A.
Ilustracja
Siedziba spółki Blue Media przy ul. Powstańców Warszawy 6 w Sopocie
Państwo

 Polska

Siedziba

Sopot

Adres

ul. Powstańców Warszawy 6

Data założenia

1999

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Andrzej Antoń

Zatrudnienie

160 (2017)

Położenie na mapie Sopotu
Mapa konturowa Sopotu, po prawej znajduje się punkt z opisem „Blue Media S.A.”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Blue Media S.A.”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Blue Media S.A.”
Ziemia54°26′41,4″N 18°33′57,8″E/54,444833 18,566056
Strona internetowa

Blue Media S.A.polska spółka technologiczno-finansowa założona w 1999 roku. Siedziba spółki mieści się w Domu Zdrojowym w Sopocie.

Spółka należy do 500 największych ze względu na poziom przychodów firm w Polsce według „Polityki” i „Rzeczpospolitej[1] oraz regularnie otrzymuje tytuł Najlepszego Pracodawcy według AON Hewitt[2].

Blue Media zatrudnia ponad 160 osób, a obroty przekraczają 600 mln zł rocznie[3].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Blue Media oferuje rozwiązania umożliwiające wykonywanie transakcji płatniczych, takich jak np.: płacenie rachunków, doładowanie telefonu, wykonanie ekspresowego przelewu czy zrobienie zakupów przez internet. Firma Blue Media jest dostawcą rozwiązań do obsługi transakcji elektronicznych i wsparcia sprzedaży online – od automatyzacji domowych płatności po systemy dla bankowości elektronicznej, rozwiązania dla wystawców faktur oraz e-handlu.

Blue Media w oparciu o zgodę NBP prowadzi działalność rozliczeniową i rozrachunkową. Jest licencjonowaną przez KNF krajową instytucją płatniczą oraz członkiem Forum Technologii Bankowych przy Związku Banków Polskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma Blue Media powstała jako wspólne przedsięwzięcie dwóch studentów zafascynowanych internetem i nowymi technologiami. Zasiadają oni do dzisiaj w Zarządzie Spółki (Andrzej Antoń, Konrad Kucharski).

Pierwszym dużym produktem firmy była instrukcja do internetu wydana na płycie CD w 1999 roku. Dzięki współpracy z Wirtualną Polską i szerokiej dystrybucji partnera, kurs rozszedł się w ogromnej liczbie egzemplarzy.

W kolejnych latach Blue Media m.in. tworzyła serwisy internetowe dla banków. Jako pierwsza firma w Polsce w 2002 r. zaoferowała możliwość doładowania telefonów komórkowych za pośrednictwem internetu. Usługę szybkiego doładowania telefonów wdrożyło w swojej bankowości internetowej większość banków[3].

Firma Blue Media stworzyła w 2012 pierwszy w Polsce system przelewów natychmiastowych[4], co było innowacją na skalę światową (wcześniej był tylko brytyjski odpowiednik Faster Payments Service). Początkowo system działał w oparciu o konta techniczne założone przez firmę w większości banków w Polsce. Po otrzymaniu informacji o przelewie – jego wysokości i numerze konta, firma natychmiast przelewała odpowiednią kwotę przelewem wewnętrznym, ze swojego konta w banku adresata. Dziś System Płatności BlueCash działa w oparciu o wymianę komunikatów między uczestniczącymi w nim bankami, których klienci mogą przesyłać pieniądze w czasie rzeczywistym. Na koniec grudnia 2016 r. zasięg Systemu Płatności BlueCash obejmował ponad 90 banków, w tym dwa największe na polskim rynku – PKO BP i Pekao SA[5].

Kolejnym innowacyjnym przedsięwzięciem Blue Media jest Kokos.pl – pierwszy w Polsce serwis finansów społecznościowych działający od 2008 r.

Blue Media również jako pierwsza firma w Polsce wdrożyła system obsługi faktur elektronicznych – były one przesyłane e-mailem w postaci pliku pdf, z poziomu którego można było wykonać płatność. Wraz z rozwojem technologii, Blue Media wprowadziło nowe rozwiązania do internetowego opłacania rachunków. Dziś usługi płatnicze Blue Media działają w eBOK-ach masowych wystawców faktur – firm telekomunikacyjnych i dostawców mediów – energii elektrycznej, gazu, wody. Sopocka spółka odpowiada również za rozwiązanie umożliwiające automatyczne opłacanie rachunków dostępne w serwisie bm.pl i w eBOK-ach masowych wystawców faktur[6].

Kultura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Firma dofinansowuje aktywności sportowe pracowników oraz ma własną drużynę triathlonową[3]. W 2013 r., jako jedna z pierwszych firm w Polsce, wprowadziła system nagradzający pracowników za dojazdy do pracy rowerem – „Złotówka za kilometr”. W samym 2017 r. rowerem do pracy regularnie jeździło 75 pracowników pokonując łącznie 106 tys. kilometrów (a tym samym otrzymując z tego tytułu premię)[7].

Blue Media, dzięki ogniwom słonecznym działającym w sopockiej siedzibie spółki w Domu Zdrojowym, jest samowystarczalna energetycznie w słoneczne dni. Łącznie w 2017 roku w ten sposób firma wyprodukowała ponad 14 megawatogodzin energii elektrycznej[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Awans w rankigu największych firm, bluemedia.pl [dostęp 2018-05-21].
  2. Blue Media z tytułem Najlepszego Pracodawcy – Bluemedia, bluemedia.pl [dostęp 2018-05-21].
  3. a b c Fintech pozwala zarobić, „pb.pl” [dostęp 2018-05-21].
  4. Blue Media przełamuje monopol KIR – PRNews.pl, „PRNews.pl”, 5 grudnia 2011 [dostęp 2018-05-21].
  5. Płatności natychmiastowe w Polsce i Europie [dostęp 2018-05-21] (pol.).
  6. Polacy pokochali innowacje w finansach. W czym prześcignęliśmy resztę świata?, „nextgazetapl” [dostęp 2018-05-21].
  7. a b Blue Media stawia na odnawialne źródła energii i walczy ze smogiem, „Onet Wiadomości”, 25 stycznia 2018 [dostęp 2018-05-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]