Blue Screen of Death

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdjęcie BSODa

Blue Screen of Death (BSoD, pol. Niebieski Ekran Śmierci) – żargonowe określenie ukute na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, nawiązujące do starszego pojęcia Black Screen of Death.

BSOD to objaw poważnego błędu systemu operacyjnego Microsoft Windows lub uruchomionej w nim aplikacji lub sprzętu. Gdy wystąpi, system przechodzi w specjalny tryb pracy, w którym m.in. pozwala na dostęp do pamięci RAM z innego komputera podłączonego przez port RS-232 lub port USB. Nazwa pochodzi od charakterystycznego, niebieskiego koloru tła, na jakim wyświetlany jest komunikat (człon Blue Screen) oraz od faktu, że po wyświetleniu tego komunikatu system nie reaguje na polecenia wprowadzane przy użyciu klawiatury (człon Of Death). Aby system działał prawidłowo, zazwyczaj jest konieczne ponowne uruchomienie komputera.

BSOD jest zwykle przykrym i dość przerażającym doświadczeniem dla przeciętnego użytkownika (pojawia się nagle), szczególnie gdy wystąpi podczas odtwarzania w systemie jakiegoś dźwięku (wtedy fragment dźwięku o długości ułamka sekundy ulega zapętleniu i w efekcie jest głośno odtwarzany, dopóki nie uruchomi się ponownie komputera), więc stał się tematem żartów i negatywnych uwag związanych z systemami Microsoft Windows. Przykładowo pracownicy firmy Sysinternals stworzyli wygaszacz ekranu „BlueScreen Screen Saver”[1].

Windows 1.0[edytuj | edytuj kod]

Istnieje pewne, aczkolwiek raczej niecelowe podobieństwo pomiędzy niebieskim ekranem a efektem błędu podczas ładowania Windows 1.0x. Podczas uruchamiania Windows 1.0x, widoczny był duży napis MICROSOFT na niebieskim tle. Czasem, w momencie pojawienia się błędu podczas ładowania, ekran wypełniał się tekstem składającym się z losowych znaków. Efektem był niebieski ekran wypełniony białymi znakami[2][3].

Windows 9x[edytuj | edytuj kod]

BSOD w systemach Windows 95, 98 i Me.

W Windows 9x niektóre błędy BSOD umożliwiały powrót do normalnej pracy bez restartu komputera. Jeśli było to możliwe, to w komunikacie BSOD pojawiał się tekst Naciśnij dowolny klawisz aby kontynuować. W następnych wersjach Windows po pojawieniu się komunikatu BSOD powrót do normalnej pracy komputera bez jego restartu nie jest możliwy. W Windows 9x istniała możliwość zmiany koloru ekranu i koloru tekstu BSOD. W tym celu należało w sekcji 386Enh w pliku system.ini edytować linie z MessageBackColor i MessageTextColor, a w przypadku ich braku utworzyć je[4].

Windows 2000/XP/Server 2003/Vista/Server 2008/7[edytuj | edytuj kod]

W systemach opartych na Windows NT występuje także niebieski ekran, jednak jest to błąd nieco innego typu. Po pojawieniu się niebieskiego ekranu komputer restartuje się automatycznie, jeżeli taka opcja jest włączona w Panelu sterowania. Na ekranie widać kod, składający się z liczb heksadecymalnych. Należy nadmienić też, że od czasu pojawienia się systemu Windows 2000 (NT 5.0) problem BSoD stał się problemem marginalnym, a nie, jak do tej pory, pospolitym.

Według badań Microsoft, 33% błędów tego typu w systemie Windows 2000 i 89% w Windows XP spowodowanych jest przez pracujące w trybie jądra sterowniki firm trzecich[5].

Przykładowy BSoD systemu Windows XP (w zależności od karty graficznej mogą zostać wyświetlone „krzaczki” zamiast polskich znaków):

Pojawił się problem i system Windows został zamknięty, aby zapobiec uszkodzeniu
komputera.

NAZWA_BŁĘDU_STOP


Jeśli po raz pierwszy widzisz ekran błędu Stop,
ponownie uruchom komputer. Jeśli ten ekran pojawi się ponownie, wykonaj
następujące kroki:

Upewnij się, czy wszelki nowy sprzęt i oprogramowanie są poprawnie zainstalowane.
Jeśli jest to nowa instalacja, poproś producenta sprzętu lub oprogramowania
o wszelkie aktualizacje dla systemu Windows, które mogą być potrzebne.

Jeśli problemy będą się powtarzać, wyłącz lub usuń wszelki nowo zainstalowany sprzęt
i oprogramowanie. Wyłącz opcje pamięci systemu BIOS, takie jak buforowanie i przesłanianie.
Jeśli do usunięcia lub wyłączenia składników musisz użyć trybu awaryjnego, ponownie uruchom
komputer, naciśnij klawisz F8, aby wyświetlić zaawansowane opcje startowe, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny.

Informacje techniczne:

*** STOP: 0x000000E2 (0x00000000,0x00000000,0x00000000,0x00000000)

Windows 8, 8.1, 10, Server 2012,Server 2016 i Server 2019[edytuj | edytuj kod]

BSOD w anglojęzycznym systemie Windows 8

W Windows 8, 8.1 i 10 wygląd niebieskiego ekranu jest znacznie uproszczony – zamiast zawierać szczegółowe dane techniczne na temat błędu, występuje on w formie bardziej przyjaznej dla użytkownika, tj. emotikony smutku, prośby użytkownika o restart systemu i nazwy błędu pod treścią komunikatu, a w nowszych wersjach Windows 10, kod QR.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BlueScreen Screen Saver v3.2 (ang.). W: Windows Sysinternals [on-line]. Microsoft Corporation, 2006-01. [dostęp 30 grudnia 2009].
  2. chip.pl
  3. chip.pl
  4. Zmiana kolorów Blue Screen'a
  5. Windows XP Embedded with Service Pack 1 Reliability (ang.). W: MSDN Library [on-line]. Microsoft Corporation, 2003-01. [dostęp 30 grudnia 2009].
Artykuł ten zawiera treści tłumaczone w pierwotnej wersji z udostępnionego na licencji GNU FDL artykułu w Jargon File.