Blue Screen of Death

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdjęcie BSoD-a

Blue Screen of Death (BSoD, pol. Niebieski Ekran Śmierci) – żargonowe określenie ukute na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, nawiązujące do starszego pojęcia Black Screen of Death.

BSOD to objaw poważnego błędu systemu operacyjnego Microsoft Windows lub uruchomionej w nim aplikacji lub sprzętu. Gdy wystąpi, system przechodzi w specjalny tryb pracy, w którym m.in. pozwala na dostęp do pamięci RAM z innego komputera podłączonego przez port RS-232 lub port USB. Nazwa pochodzi od charakterystycznego, niebieskiego koloru tła, na jakim wyświetlany jest komunikat (człon Blue Screen) oraz od faktu, że po wyświetleniu tego komunikatu system nie reaguje na polecenia wprowadzane przy użyciu klawiatury (człon Of Death). Aby system działał prawidłowo, zazwyczaj jest konieczne ponowne uruchomienie komputera.

BSOD jest zwykle przykrym i dość przerażającym doświadczeniem dla przeciętnego użytkownika (pojawia się nagle), szczególnie gdy wystąpi podczas odtwarzania w systemie jakiegoś dźwięku (wtedy fragment dźwięku o długości ułamka sekundy ulega zapętleniu i w efekcie jest głośno odtwarzany, dopóki nie uruchomi się ponownie komputera), więc stał się tematem żartów i negatywnych uwag związanych z systemami Microsoft Windows. Przykładowo pracownicy firmy Sysinternals stworzyli wygaszacz ekranu „BlueScreen Screen Saver”[1].

Windows 1.0, 2.x i 3.0[edytuj | edytuj kod]

Błąd w trakcie uruchamiania systemu, mylnie traktowany jako BSOD

Istnieje pewne, aczkolwiek raczej niecelowe podobieństwo pomiędzy niebieskim ekranem a efektem błędu podczas ładowania Windows 1.0, Windows 2.x i Windows 3.0. Podczas uruchamiania Windows 1.0, Windows 2.x lub Windows 3.0 widoczny był duży napis MICROSOFT na niebieskim tle. Czasem, w momencie pojawienia się błędu podczas ładowania, ekran wypełniał się tekstem składającym się z losowych znaków. Efektem był niebieski ekran wypełniony białymi znakami i nikt nie mógł niczego zrozumieć[2][3].

Windows 9x[edytuj | edytuj kod]

BSOD w systemach Windows 3.1 95, 98 i ME.

W Windows 9x niektóre błędy BSOD umożliwiały powrót do normalnej pracy bez restartu komputera. Jeśli było to możliwe, to w komunikacie BSOD pojawiał się tekst Naciśnij dowolny klawisz aby kontynuować. W następnych wersjach Windows po pojawieniu się komunikatu BSOD powrót do normalnej pracy komputera bez jego restartu nie jest możliwy. W Windows 9x istniała możliwość zmiany koloru ekranu i koloru tekstu BSOD. W tym celu należało w sekcji 386Enh w pliku system.ini edytować linie z MessageBackColor i MessageTextColor, a w przypadku ich braku utworzyć je[4].

W systemach Windows 95 i Windows 98 próba odczytu danych ze ścieżek odwołujących się do zastrzeżonych nazw urządzeń (np. C:\con\con, C:\aux\aux, C:\prn\prn) powoduje wyświetlenie BSOD. 16 marca 2000 roku Microsoft opublikował specjalną łatkę[5] eliminującą błąd.

Rodzina Windows NT[edytuj | edytuj kod]

NT 3.17[edytuj | edytuj kod]

W systemach opartych na Windows NT występuje także niebieski ekran, jednak jest to błąd nieco innego typu – tzw. błąd STOP (ang. STOP error). Po pojawieniu się niebieskiego ekranu komputer restartuje się automatycznie, jeżeli taka opcja jest włączona w Panelu sterowania. Na ekranie widać kod, składający się z liczb heksadecymalnych. Należy nadmienić też, że od czasu pojawienia się systemu Windows 2000 problem BSoD stał się problemem marginalnym, a nie, jak do tej pory, pospolitym.

Według badań Microsoft, 33% błędów tego typu w systemie Windows 2000 i 89% w Windows XP spowodowanych jest przez pracujące w trybie jądra sterowniki firm trzecich[6].

W polskich wersjach językowych Windows XP poprawne wyświetlanie polskich znaków na ekranie BSOD zależne jest od karty graficznej.

W systemach Windows 2000 i nowszych po dokonaniu zmian w Rejestrze istnieje możliwość ręcznego wywołania niebieskiego ekranu przytrzymując wciśnięty prawy klawisz Ctrl i dwukrotnie naciskając Scroll Lock[7].

Przykładowy BSoD systemu Windows XP:

Windows XP ręczny zrzut awaryjny.png

Server 2012, 8 i nowsze[edytuj | edytuj kod]

BSOD w anglojęzycznym systemie Windows 8

W Windows 8, 8.1 i 10 wygląd niebieskiego ekranu jest znacznie uproszczony – zamiast zawierać szczegółowe dane techniczne na temat błędu, występuje on w formie bardziej przyjaznej dla użytkownika, tj. emotikony smutku, prośby użytkownika o restart systemu i nazwy błędu pod treścią komunikatu, a w nowszych wersjach Windows 10, kod QR.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BlueScreen Screen Saver v3.2 (ang.). W: Windows Sysinternals [on-line]. Microsoft Corporation, 2006-01. [dostęp 2009-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (21 kwietnia 2012)].
  2. chip.pl.
  3. chip.pl.
  4. Zmiana kolorów Blue Screena.
  5. Microsoft Corporation: Patch Available for "DOS Device in Path Name" Vulnerability (ang.). Microsoft TechNet, 2000-03-16. [dostęp 2021-03-20].
  6. Windows XP Embedded with Service Pack 1 Reliability (ang.). W: MSDN Library [on-line]. Microsoft Corporation, 2003-01. [dostęp 2009-12-30].
  7. Microsoft: Forcing a System Crash from the Keyboard (ang.). Microsoft Docs, 2019-07-01. [dostęp 2020-06-26].
Artykuł ten zawiera treści tłumaczone w pierwotnej wersji z udostępnionego na licencji GNU FDL artykułu w Jargon File.