Blue balls

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Blue balls – kolokwialne określenie na ból pojawiający się w okolicy jąder związany z przedłużonym podnieceniem seksualnym i brakiem ejakulacji[1].

W języku niemieckim na tą dolegliwość występuje określenie Kavaliersschmerzen oraz Bräutigamsschmerzen oznaczające w wolnym tłumaczeniu bóle kawalerskie lub bóle pana młodego. Weinzimer i Thornton zasugerowali określenie tego stanu jako "nadciśnienie najądrza"[2]. Pojęcie nie jest powszechnie uznawane w literaturze medycznej[1].

Przyczyna[edytuj]

Przyczyną jest długotrwałe podniecenie seksualne, które nie zakończyło się orgazmem. Podczas podniecenia u seksualnie dojrzałego mężczyzny przywspółczulny układ nerwowy zwiększa ilość impulsów do tkanek genitalnych, które prowadzą do zwiększonego przepływu krwi w rejonach penisa, jąder i prostaty. Zwężanie się mięśni powoduje lokalny wzrost ciśnienia krwi, który zapewnia też stabilną erekcję niezbędną do penetracji podczas stosunku.

Jeśli nie dochodzi do ejakulacji, krew zostaje pozbawiona tlenu, co powoduje dotkliwy ból.

Leczenie[edytuj]

Choć samo zjawisko znane jest w medycynie ludowej, nie było dotąd przedmiotem analizy w literaturze medycznej. Najłatwiejszy sposób na pozbycie się objawów to rozładowanie seksualne poprzez orgazm. Chalett i Neremberg w piśmie Pediatrics sugerują, że równie pomocny może być wysiłek fizyczny, np. przenoszenie ciężkiego przedmiotu[1]. Źródła nienaukowe sugerują w takich przypadkach zimny prysznic, który ma pobudzać krążenie krwi[3].

U kobiet[edytuj]

Kobiety również mogą odczuwać dyskomfort związany z brakiem rozładowania seksualnego, gdy krew gromadzi się w okolicach ich narządów płciowych[4].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b c Chalett JM., Nerenberg LT. "Blue balls": A diagnostic consideration in testiculoscrotal pain in young adults: A case report and discussion.. „Pediatrics”. 4 (106), s. 843, październik 2000. PMID: 11015532. 
  2. Weinzimer SA., Thornton PS. Blue balls.. „Pediatrics”. 5 (108), s. 1233–4, listopad 2001. PMID: 11700639. 
  3. por. np. http://www.coolnurse.com/blueballs.htm
  4. Blue Balls (ang.). W: DiscoveryHealth.com [on-line]. Sinclair Intimacy Institute. [dostęp 2011-02-12].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.