Blue balls

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Blue balls – kolokwialne określenie na ból pojawiający się w okolicy jąder związany z przedłużonym podnieceniem seksualnym i brakiem ejakulacji[1].

W języku niemieckim na tą dolegliwość występuje określenie Kavaliersschmerzen oraz Bräutigamsschmerzen oznaczające w wolnym tłumaczeniu bóle kawalerskie lub bóle pana młodego. Weinzimer i Thornton zasugerowali określenie tego stanu jako "nadciśnienie najądrza"[2]. Pojęcie nie jest powszechnie uznawane w literaturze medycznej[1].

Przyczyna[edytuj | edytuj kod]

Przyczyną jest długotrwałe podniecenie seksualne, które nie zakończyło się orgazmem. Podczas podniecenia u seksualnie dojrzałego mężczyzny przywspółczulny układ nerwowy zwiększa ilość impulsów do tkanek genitalnych, które prowadzą do zwiększonego przepływu krwi w rejonach penisa, jąder i prostaty. Zwężanie się mięśni powoduje lokalny wzrost ciśnienia krwi, który zapewnia też stabilną erekcję niezbędną do penetracji podczas stosunku.

Jeśli wskutek braku ejakulacji nie dochodzi do rozluźnienia mięśni i przywrócenia krążenia, tkanki zostają długotrwale niedotlenione, co powoduje dotkliwy ból.

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

Choć samo zjawisko znane jest w medycynie ludowej, nie było dotąd przedmiotem analizy w literaturze medycznej. Najłatwiejszy sposób na pozbycie się objawów to rozładowanie seksualne poprzez orgazm. Chalett i Neremberg w piśmie Pediatrics sugerują, że równie pomocny może być wysiłek fizyczny, np. przenoszenie ciężkiego przedmiotu[1]. Źródła nienaukowe sugerują w takich przypadkach zimny prysznic, który ma pobudzać krążenie krwi[3].

U kobiet[edytuj | edytuj kod]

Kobiety również mogą odczuwać dyskomfort związany z brakiem rozładowania seksualnego, gdy krew gromadzi się w okolicach ich narządów płciowych[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Chalett JM., Nerenberg LT. "Blue balls": A diagnostic consideration in testiculoscrotal pain in young adults: A case report and discussion.. „Pediatrics”. 4 (106), s. 843, październik 2000. PMID: 11015532. 
  2. Weinzimer SA., Thornton PS. Blue balls.. „Pediatrics”. 5 (108), s. 1233–4, listopad 2001. PMID: 11700639. 
  3. por. np. http://www.coolnurse.com/blueballs.htm
  4. Blue Balls (ang.). W: DiscoveryHealth.com [on-line]. Sinclair Intimacy Institute. [dostęp 2011-02-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.