Blues Express

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Blues Express
Ilustracja
Lokalizacja Zakrzewo
Aktywność w latach od 1993
Data połowa lipca
Założyciel Dom Polski
Gatunek muzyczny Blues
Strona internetowa

Blues Expess – związana z bluesem impreza muzyczna odbywająca się corocznie w połowie lipca od 1993 roku w Zakrzewie (z wyjątkiem XIII festiwalu, który nie odbył się w 2005, ale został wliczony do numeracji festiwalu). Organizowana jest przez Dom Polski - ośrodek kulturalny utworzony przez ks. dr. Bolesława Domańskiego, a obecnie prowadzony przez dyrektora Henryka Szopińskiego, który uważany jest za "ojca" festiwalu.

Stały jej element stanowi przejazd z Poznania do Zakrzewa nawiązującym do tradycji bluesa pociągiem prowadzonym przez parowóz. W trakcie podróży oraz na stacjach występują zespoły muzyczne. Koncert finałowy odbywa się w Zakrzewie nad jeziorem Proboszczowskim.

W festiwalu tym uczestniczyły np. takie legendy polskiego bluesa jak: Tadeusz Nalepa z zespołem, Nocna Zmiana Bluesa, Michał Kielak, Magda Piskorczyk, Blues Flowers czy Jan "Kyks" Skrzek.

W 2003 roku festiwal został sklasyfikowany na 6 miejscu w plebiscycie pisma Twój Blues w kategorii Wydarzenie Roku Polska[1]

Pociąg[edytuj | edytuj kod]

Pociąg (78509/78510) prowadzony jest parowozem z wolsztyńskiej parowozowni. W pierwszych latach kursowania prowadzony był trakcją spalinową. Dotychczas najczęściej prowadził go Pm36-2 - "Piękna Helena"[2][3] (w 2000, 2001 i 2007 zamiast Pm36 prowadził go parowóz Ol49-7)[4]. Trasa pociągu to: Poznań Główny - Oborniki Wielkopolskie - Rogoźno Wielkopolskie - Chodzież - Piła Główna - Złotów - Zakrzewo Złotowskie. Przejazd pociągiem jest ogólnodostępny, na podstawie biletów na pociąg pospieszny. W trakcie przejazdu oraz na peronach dworców podczas postoju na poszczególnych stacjach odbywają się koncerty. Podczas przejazdu na trasie ma miejsce smarowanie i wodowanie parowozu (dłuższy postój w Pile). Widowiskowe wodowanie odbywa się z wozów straży pożarnej. W Pile parowóz jest też obracany na obrotnicy dawnej lokomotywowni. Po koncercie finałowym, około 3 rano pociąg rusza w drogę powrotną do Poznania.

W roku 2007 uruchomiono drugi pociąg prowadzony trakcja spalinową na festiwal (na trasie Gdynia Główna - Kościerzyna - Zakrzewo Złotowskie). W 2008 roku 12 lipca do Zakrzewa Złotowskiego jechał pociąg Relacji Gdynia Główna - Zakrzewo Złotowskie przez Kościerzynę i Chojnice.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Blues in Poland · Blues.pl Magazine, www.blues.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
  2. Brawo!!! – XXV lat ”Festiwalu Blues Express” (pol.). szejnfeld.pl. [dostęp 2017-08-09].
  3. Przewodnik Zakrzewo (pol.). e-nocleg.pl. [dostęp 2017-08-09].
  4. Tabor trakcyjny → Lokomotywy parowe → Ol49 (pol.). forumkolejowe.pl. [dostęp 2017-08-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]