Blundstone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Buty Blundstone model 528

Blundstone Footwearaustralijskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją obuwia, z siedzibą w Hobart, na Tasmanii i istniejące od 1870 r. Blundstone produkuje głównie obuwie ochronne do profesjonalnego zastosowania, – przemysłu, rolnictwa, ale też do użytku codziennego, w tym dla dzieci (Blunnies). Wszystkie buty Blundstone mają dwuwarstwową, poliuretanową, wulkanizowaną, a nie klejoną podeszwę, dzięki czemu nie rozklejają się nawet po wielu latach. Buty Blundstone mają status symbolu, ikony w Australii i Stanach Zjednoczonych, ale cieszą się popularnością na całym świecie. Blundstone szczególnie upodobali sobie ludzie ze świata filmu, reżyserzy, operatorzy, scenografowie, ale także aktorzy[potrzebny przypis].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma Blundstone została założona przez angielskich wolnych osadników, którzy wyemigrowali do Australii. John i Eliza Blundstone przybyli do Hobart z Derbyshire w Anglii, 14 października 1855 r. John Blundstone pracował jako wytwórca bryczek i wozów, aż do 1870 r. po czym zajął się importem obuwia z Anglii, a wkrótce po tym jego produkcją w Hobart przy ulicy Liverpool Street. W 1892, najstarszy syn Blundstonów, Sylvanus dołączył do przedsięwzięcia i wspólnie założyli firmę Blundstone & Son. Produkowali buty przy ulicy Collins Street oraz w kolejnym nowym punkcie przy ulicy Campbell Street. Import był prowadzony przez drugiego syna Johna, Wiliama pod szyldem W.H. Blundstone & Co.

Przez pewien czas obie firmy dobrze funkcjonowały, ale pod koniec stulecia znalazły się w problemach finansowych w efekcie czego w 1901 r. Blundstone & Son zostało sprzedane rodzinie Cane. Druga firma Blundstone & Co. ostatecznie zbankrutowała w 1909 r. Cane'owie prowadzili przedsiębiorstwo, aż do wielkiego kryzysu w Australii. Firma została sprzedana dwóm braciom – Jamesowi i Thomasowi Cuthbertson, osadnikom pochodzącym z Anglii, osiadłym w Hobart w 1853 r. Bracia Cuthbertson przywrócili firmie nazwę Blundstone i przenieśli siedzibę firmy do południowej części Hobart.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]