Blurred Lines

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy utworu Robina Thicke’a. Zobacz też: album piosenkarza o tym samym tytule.
Blurred Lines
Okładka
Singel Robina Thicke’a feat. T.I. i Pharrell Williams
z albumu Blurred Lines
Wydany 26 marca 2013
Gatunek R&B, disco, funk, hip-hop
Długość 4:23
Wydawnictwo Star Trak, Interscope
Producent Pharrell Williams
Format CD single, digital download, maxi singel
Autor Robin Thicke, Pharrell Williams, Clifford Harris, Jr.
Singel po singlu
Robin Thicke
Pharrell Williams
T.I.

Blurred Lines – piosenka amerykańskiego muzyka Robina Thicke’a nagrana przy gościnnym udziale T.I.'a i Pharrella Williamsa, wydana na singlu w 2013 roku[1], który promował eponimiczny album piosenkarza (szósty studyjny w jego dyskografii)[2].

Singiel dotarł do pierwszego miejsca amerykańskiej listy przebojów Hot 100[3] (gdzie utrzymał się na szczycie przez dwanaście kolejnych tygodni[4], zostając najdłużej pozostającym numerem jeden w kraju w 2013 roku[5]), Hot R&B/Hip-Hop Songs (przez 16 tygodni na pierwszym miejscu[6]) oraz R&B Songs (przez 13 tygodni[7]) magazynu Billboard, a także do czołówki notowań m.in. w Australii[8], Republice Południowej Afryki[9], Kanadzie[10], Nowej Zelandii[11], Szwajcarii[12], Hiszpanii[13], Belgii[14], Francji[15], Austrii[16], Niemczech[17], Holandii[18], Polsce[19] i Wielkiej Brytanii[20][21][22]. W ciągu 22 tygodni singiel sprzedano w Stanach Zjednoczonych w ponad 5 milionach egzemplarzy[23] (w ciągu 29 tygodni – w ponad 6 milionach[24]), dzięki czemu został najczęściej kupowanym w sprzedaży cyfrowej utworem w 2013 roku w USA[25] oraz Wielkiej Brytanii[26], gdzie we wrześniu został uznany także drugim najczęściej kupowanym singlem w całej historii sprzedaży, tuż po piosence „Happy” zespołu Pharrella Williamsa[27].

W marcu 2014 roku utwór uzyskał tytuł jednego z najczęściej kupowanych singli w historii, osiągając wynik ok. 14,8 miliona sprzedanych kopii[28]. Miesiąc później został najczęściej pobieraną piosenką w historii brytyjskich notowań muzycznych[29].

W marcu 2013 roku premierę miał oficjalny teledysk do utworu w reżyserii Diane Martel, w którym zagrały modelki Emily Ratajkowski[30], Jessi M'Bengue i Elle Evans[31]. Klip został nakręcony w dwóch wersjach: niecenzuralnej i ocenzurowanej. W pierwszej z nich modelki pojawiły się topless, w drugiej były ubrane. Pod koniec marca pierwsza wersja teledysku została usunięta z serwisu YouTube z powodu naruszenia zasad strony dotyczących prezentacji nagości[32][33], jednak niedługo później został przywrócony do serwera z adnotacją o zawieraniu niecenzuralnych treści[34].

Pod koniec lipca 2013 roku utwór ustanowił nowy rekord radiowy, uzyskując wynik ponad 242,65 miliona odbiorców[35]. W tym samym roku otrzymał nominację do Nagrody Grammy w kategoriach Nagranie roku i Najlepszy występ popowy duetu/zespołu[36].

Historia utworu[edytuj | edytuj kod]

Tło[edytuj | edytuj kod]

Od lewej: Robin Thicke (wykonawca singla) i Pharrell Williams (współtwórca i producent singla)

Utwór „Blurred Lines” został wyprodukowany przez Thicke’a i Williamsa na podobieństwo brzmienia piosenki „Got to Give It Up” Marvina Gaye’a. Numer powstał w niecałą godzinę[37]. W wywiadzie dla magazynu GQ Thicke wyjaśnił:

Byliśmy z Pharrellem w studiu i powiedziałem mu, że moją jedną z ulubionych piosenek jest numer „Got to Give It Up” Marvina Gaye’a. Wtedy padło zdanie w stylu: «Powinniśmy zrobić coś jak to, coś w podobnym klimacie». Wtedy zaczęliśmy coś tam grać i dosłownie napisaliśmy tę piosenkę w około pół godziny, a potem ją nagraliśmy. Chodziliśmy tam i z powrotem, ja śpiewałem jeden wers, a on cały czas dodawał «Hey, hey, hey!». Zaczęliśmy grać dwóch starych facetów siedzących w ganku i krzyczących do dziewczyn coś w stylu: «Hej, gdzie idziesz? Chodź tu!»[38]

T.I., współtwórca utworu (2006)

W innym wywiadzie Thicke zdradził znaczenie tytułu jako nawiązującego do dobrej i złej dziewczyny oraz tego, co niepoprawne[39]. Cała piosenka miała powstać z myślą o żonie Thicke’a, Pauli Patton[40].

We wrześniu 2014 roku, półtora roku po premierze singla, Thicke udzielił wywiadu portalowi The Hollywood Reporter, w którym wyznał: (...), gdy byliśmy w studiu byłem pod wpływem vicodinu i alkoholu. Wspominając czas tworzenia tej piosenki, myślałem wówczas, że chciałem być bardziej zaangażowany w to, niż w rzeczywistości byłem w tym czasie. Dziewięć miesięcy później piosenka stała się hitem i chciałem mieć do niej praw autorskich. Dlatego zacząłem sobie wmawiać, że miałem większy wkład w powstanie tego numeru niż faktycznie miałem (...). Prawdą jest to, że to Pharrell stworzył brzmienie i napisałem prawie każdy fragment tej piosenki[41][42][43][44].

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Elle Evans, jedna z modelek występujących w teledysku

Thicke oraz jego menedżer, Jordan Feldstein, uznali, że piosenka nie jest utworem, który będzie chętnie grany w rozgłośniach radiowych, dlatego potrzebny będzie innowacyjny pomysł na stworzenie z niego przeboju. Jak przyznał Feldstein, „Blurred Lines” był nietradycyjnym utworem, nie brzmiał jak nagranie Timbalanda czy Benn’ego Blanco, dlatego zdecydował się na nakręcenie do niego kontrowersyjnego teledysku, który zostanie internetowym hitem[45].

Oficjalny teledysk do utworu został nakręcony w Mack Sennett Studios w Silver Lake, jego reżyserem została Diane Martel. Klip został umieszczony w sieci 20 marca 2013 roku[46], a obok samego Thicke’a, Williamsa oraz T.I.-a, wystąpiły w nim trzy modelki: Emily Ratajkowski[30][47], Elle Evans i Jessi M'Bengue. W obu wersjach teledysku na ekranie kilkukrotnie pojawił się napis #THICKE. W nieocenzurowanej wersji klipu modelki występują topless, mając na sobie jedynie cieliste stringi, pod koniec obrazka ukazało się natomiast zdanie ROBIN THICKE MA DUŻEGO PENISA skonstruowane ze srebrnych balonów w kształcie poszczególnych liter. W drugiej, ocenzurowanej wersji są ubrane, a na ekranie kilkukrotnie pojawia się napis #BLURREDLINES[31].

Pod koniec miesiąca, po tygodniu od publikacji, cenzuralna wersja teledysku została usunięta z serwera YouTube z powodu naruszenia zasad strony dotyczących prezentacji nagości[32][33]. W połowie lipca klip został przywrócony do serwera[34], cały czas dostępny był także na Vevo. Ocenzurowana wersja klipu osiągnęła wynik ponad miliona odsłon kilka dni po premierze[48].

Thicke przyznał, że poprzez kontrowersyjny teledysk chciał zrobić coś, co naruszyłoby tabu. Zoofilia, zastrzyki z narkotykami i wszystko, co może być obraźliwe w stosunku do kobiet. Później dodał: Ponieważ wszyscy trzej jesteśmy w szczęśliwych małżeństwach i mamy dzieci, pomyśleliśmy, że jesteśmy idealnymi facetami do zrobienia sobie z tego żartu[48].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Tuż po premierze „Blurred Lines”, utwór zdobył głównie pozytywne opinie. Jackson Howard z The Michigan Daily przyznał mu ocenę A i uznał za jeden z najlepszych bitów wykonanych przez Pharrella w ostatnich latach[49]. Chris Payne w recenzji zawartej w magazynie Billboard porównał piosenkę do utworu „Suit & Tie” Justina Timberlake’a, nazywając singiel żartobliwym, minimalistycznym electro-funkowym bitem[50]. Lewis Corner z portalu Digital Spy przyznał piosence trzy z pięciu gwiazdek, komentując: To przedmiot, który we właściwych rękach może być gładki i pełny duszy, ale w złych – głupi i szowinistyczny[51]. Dziennikarz serwisu Onet.pl, Paweł Gzyl, opisał singiel jako kapitalną piosenkę na lato: seksowną, taneczną, nowoczesną, dowcipną[52]. Sergiusz Królak w recenzji dla serwisu All About Music uznał, że piosenka wprowadziła go w w R&Bowo-soulową atmosferę[53].

Rob Sheffield z magazynu Rolling Stone uznał „Blurred Lines” za Najgorszą piosenkę tego lub każdego innego roku, dodając, że utwór zdziera duszę z ukochanego artysty soulowego (...) i brzmi jakby ktoś beznadziejnie starał się, żeby to wyszło dobrze, a okazuje się kompletnie odwrotnie[54]. Mateusz Ryman z portalu JazzSoul.pl przyznał, że na płycie są lepsze kawałki[55].

Sukces komercyjny[edytuj | edytuj kod]

Singiel dotarł do pierwszego miejsca amerykańskiej listy przebojów Hot 100[3], na którym utrzymał się przez dwanaście kolejnych tygodni[4], zostając tym samym najdłużej pozostającym numerem jeden w kraju w 2013 roku[5]. Oprócz tego dotarł na szczyt amerykańskiego notowania Hot R&B/Hip-Hop Songs, gdzie przez 16 tygodni był na pierwszym miejscu[6], oraz R&B Songs, gdzie utrzymał się w czołówce przez 13 tygodni[7]. Piosenka dotarła także do pierwszego miejsca notowań m.in. w Australii[8], Kanadzie[10], Nowej Zelandii[11], Szwajcarii[12], Hiszpanii[13], Belgii[14], Francji[15], Austrii[16], Niemczech[17], Holandii[18], Polsce[19] i Wielkiej Brytanii[20], gdzie został najczęściej kupowanym w sprzedaży cyfrowej utworem w 2013 roku (podobnie jak w Stanach Zjednoczonych[25][26]), oraz drugim najczęściej kupowanym singlem w całej historii sprzedaży na rynku[27].

W marcu 2014 roku utwór uzyskał tytuł jednego z najczęściej kupowanych singli w historii, osiągając wynik ok. 14,8 miliona sprzedanych kopii[28]. Miesiąc później został ogłoszony najchętniej pobieraną piosenką w historii brytyjskich notowań muzycznych[29].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Kontekst, blokowanie teledysku[edytuj | edytuj kod]

Marvin Gaye, inspiracja do napisania utworu „Blurred Lines” (1968)

Niektórzy krytycy uznali zarówno samą piosenkę „Blurred Lines”, jak i teledysk do niej, za promujące kulturę gwałtu[56] oraz wrogie wobec kobiet[57][58]. Ponad 20 uniwersytetów w Wielkiej Brytanii zakazało publikowania utworu podczas uczelnianych zabaw, pomimo ogromnego sukcesu samego singla w kraju[59][60][61]. Studenci uniwersytetu w Edynburgu wystosowali specjalne oświadczenie, w którym uznali utwór za naruszający politykę wobec kultury gwałtu i chłopięcych przekomarzań, a także promujący niezdrowy stosunek do seksu i przyzwalania[62][63][64][65]. Podobny zakaz wprowadziło stowarzyszenie studentów University College London[66][67]. W sierpniu 2013 roku Lisa Joling, nauczycielka wychowania fizycznego w liceum w Marshfield w stanie Wisconsin, została zwolniona z pracy po tym, jak jej drużyna zaprezentowała przed meczem układ choreograficzny jej autorstwa do utworu „Blurred Lines”[68].

Sam Thicke przyznał, że teledysk ma ironiczny, żartobliwy wydźwięk[38][59][69][59].

Proces sądowy, kwestia praw autorskich[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2013 roku Thicke został oskarżony przez rodzinę Marvina Gaye’a oraz wytwórnię Bridgeport Music o naruszenie praw autorskich. Rodzina muzyka uznała, że twórcy „Blurred Lines” popełnili plagiat utworu „Got to Give It Up” z repertuaru Gaye’a, natomiast wytwórnia zwróciła uwagę na użycie w piosence sampli numeru „Sexy Ways” zespołu Funkadelic. Autorzy przeboju zaprzeczyli oskarżeniom[70][71][72][73]. Williams odparł zarzuty nazywając piosenki zupełnie różnymi od siebie[74][75].

Pod koniec października 2014 roku sędzia John A. Kronstadt z Sądu Rejonowego dla Okręgu Centralnego stanu Kalifornia orzekł, że rozpocznie proces sądowy przeciwko autorom „Blurred Lines” po otrzymaniu wystarczającego materiału dowodowego wskazującego na naruszenie praw autorskich piosenki „Got to Give It Up”. Rozprawa została zaplanowana na 10 lutego 2015 roku[76], ostatecznie twórcom „Blurred Lines” udowodniono popełnienie plagiatu, nakazując im zapłatę ok. 7,4 miliona dolarów odszkodowania dla rodziny Gaye’a (w tym 4 mln dolarów odszkodowania za poniesione straty i 3,4 mln za udział w zyskach z rozpowszechniania utworu)[77][78].

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Digital download[1]

 1. „Blurred Lines” (feat. Pharrell Williams and T.I.) – 4:22

Colombia single[79]

 1. „Blurred Lines” (feat. Pharrell Williams and J Balvin) – 4:22

CD single (Wielka Brytania)[80]

 1. „Blurred Lines” (feat. Pharrell Williams and T.I.) [Clean] – 4:22
 2. „Blurred Lines” (feat. Pharrell & T.I.) [Laidback Luke Remix] – 4:39

CD single (Niemcy)[81]

 1. „Blurred Lines” (feat. Pharrell Williams) [No Rap Version] – 3:50
 2. „Blurred Lines” (feat. Pharrell and T.I.) [Laidback Luke Remix] – 4:40
 3. „Blurred Lines” (feat. Pharrell Williams and T.I.) [Music Video] – 4:33
 4. „Blurred Lines” (feat. Pharrell Williams and T.I.) [Music Video – Clean] – 4:33

Remiksy[82]

 1. „Blurred Lines” (feat. Pharrell and T.I.) [Laidback Luke Remix] – 4:40
 2. „Blurred Lines” (feat. Pharrell and T.I.) [Will Sparks Remix] – 5:08
 3. „Blurred Lines” (feat. Pharrell and T.I.) [DallasK Remix] – 5:00

EP[83]

 1. „Blurred Lines” (feat. Pharrell Williams and T.I.) – 4:23
 2. „Blurred Lines” (feat. Pharrell & T.I.) [Laidback Luke Remix] – 4:40
 3. „When I Get You Alone” – 3:36
 4. „Lost Without U” – 4:14
 5. „Magic” – 3:53
 6. „Sex Therapy” – 4:35

Notowania na listach przebojów[edytuj | edytuj kod]

Notowania tygodniowe[edytuj | edytuj kod]

Kraj Lista (2013-14) Najwyższe miejsce
 Australia Singles Top 50 1[8]
 Austria Singles Top 75 1[16]
 Belgia (Flandria) Top 50 Singles 1[14]
 Francja Singles Top 100 1[15]
 Hiszpania Single Top 50 1[13]
 Holandia Dutch Top 100 Singles 1[18]
 Irlandia Top 100 Singles 1[84]
 Izrael Singles Top 10 1[85]
 Kanada Canadian Hot 100 1[10]
 Meksyk Top 20 Ingles 1[86]
Mexico Ingles Airplay 1[87]
 Niemcy Top 100 Singles 1[17]
 Nowa Zelandia Single Top 40 1[11]
 Polska AirPlay Top 20 Singles 1[19]
AirPlay Top 50 Dyskoteki 1[88]
 Szkocja Top 40 Singles 1[89]
 Południowa Afryka Top 10 Singles 1[9]
 Szwajcaria Singles Top 75 1[12]
 Wielka Brytania Top 40 Singles 1[20]
 Stany Zjednoczone Hot 100 1[3]
Hot R&B/Hip-Hop Songs 1[6]
R&B Songs 1[7]
Adult Top 40 1[7]
Mainstream Top 40 1[7]
Rhythmic 1[7]
 Wenezuela Top 50 Singles 1[90]
 Belgia (Walonia) Top 50 Singles 2[91]
 Dania Top 40 Singles 2[92]
 Norwegia Singles Top 20 2[93]
 Włochy Single Top 20 2[94]
 Szwecja Singles Top 60 6[95]
 Finlandia Singles Top 20 9[96]
 Filipiny Over-All Top 20 Songs 11[97]

Notowania roczne[edytuj | edytuj kod]

Kraj Lista (2013) Najwyższe miejsce
 świat Top 10 Singles 1[98]
 Holandia Dutch Top 100 Singles 1[99]
 Irlandia Top 100 Singles 1[100]
 Kanada Canadian Hot 100 1[101]
 Nowa Zelandia Single Top 50 1[102]
 Wielka Brytania Top 40 Singles 1[103]
 Stany Zjednoczone US Pop Songs 1[104]
Radio Songs 1[105]
Hot 100 2[106]
Hot R&B/Hip-Hop Songs 2[107]
Hot Ringtones 5[108]
Adult Pop Songs 9[109]
Adult Contemporary 23[110]
 Australia Singles Top 50 2[111]
 Austria Singles Top 75 2[112]
 Chorwacja Top 100 Singles 2[113]
 Francja Singles Top 100 2[114]
 Holandia Dutch Top 100 Singles 2[115]
 Szwajcaria Singles Top 75 2[116]
 Belgia (Flandria) Top 50 Singles 3[117]
 Dania Top-50 Singles 3[118]
 Hiszpania Single Top 50 4[119]
 Izrael Top 50 Singles 4[120]
 Włochy Top 100 Singles Digital 4[121]
 Węgry Rádiós Top 100 5[122]
 Filipiny Over-All Top 20 Songs 19[123]
 Mołdawia Top 50 Singles 21[124]
 Szwecja Top 100 Singles 23[125]
Kraj Lista (2014) Najwyższe miejsce
 Kanada Canadian Hot 100 76[126]
 Stany Zjednoczone Hot 100 83[127]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Blurred Lines (feat. T.I. & Pharrell) – Single – Robin Thicke (ang.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2015-01-06].
 2. Blurred Lines – Robin Thicke (ang.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2015-01-06].
 3. a b c Gary Trust: Robin Thicke’s ‘Blurred Lines’ Hits No. 1 on Hot 100 (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com, 2013-06-12. [dostęp 2015-01-06].
 4. a b Gary Trust: Chart Highlights: Robin Thicke’s ‘Blurred Lines’ Leads Pop Songs For 10th Week (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com, 2013-09-09. [dostęp 2015-01-06].
 5. a b Gary Trust: Robin Thicke: Longest Hot 100 Reign This Year (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com, 2013-07-24. [dostęp 2015-01-06].
 6. a b c Rauly Ramirez: Robin Thicke’s ‘Blurred Lines’ Breaks Record Atop Hot R&B/Hip-Hop Songs (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com, 2013-09-25. [dostęp 2015-01-06].
 7. a b c d e f Gary Trust: Robin Thicke’s ‘Blurred Lines’ Is Billboard’s Song of the Summer (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com, 2013-09-05. [dostęp 2015-01-06].
 8. a b c Single Top 50 (ang.). W: ARIA [on-line]. www.australian-charts.com, 2013-05-19. [dostęp 2015-01-06].
 9. a b TOP 10 AIRPLAY // Week ending // 2013-05-21 (ang.). W: EMA [on-line]. www.sa-ema.com, 2013-05-21. [dostęp 2015-01-06].
 10. a b c Billboard Canadian Hot 100 (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com, 2013-06-01. [dostęp 2015-01-06].
 11. a b c Single Top 40 (ang.). W: Recorded Music NZ [on-line]. www.charts.org.nz, 2013-04-22. [dostęp 2015-01-06].
 12. a b c SCHWEIZER HITPARADE – SINGLES TOP 75 (niem.). W: Schweizer Hitparade [on-line]. www.hitparade.ch, 2013-06-09. [dostęp 2015-01-06].
 13. a b c Single Top 50 (ang.). www.spanishcharts.com, 2013-08-11. [dostęp 2015-01-06].
 14. a b c Utratop 50 Singles. W: Ultratop 50 [on-line]. www.ultratop.be, 2013-06-15. [dostęp 2015-01-06].
 15. a b c Single Top 100 (fr.). www.lescharts.com, 2013-06-15. [dostęp 2015-01-06].
 16. a b c AUSTRIA TOP 40 – SINGLES TOP 75 (niem.). W: Ö3 Austria Top 40 [on-line]. www.austriancharts.at, 2013-06-14. [dostęp 2015-01-06].
 17. a b c THICKE,ROBIN – Single-Chartverfolgung (niem.). www.musicline.de. [dostęp 2015-01-06].
 18. a b c DUTCH SINGLE TOP 100 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. www.dutchcharts.nl, 2014-04-13. [dostęp 2015-01-06].
 19. a b c ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia – AirPlays – Top – Archiwum – 22.06 – 28.06.2013 (pol.). W: ZPAV [on-line]. www.bestsellery.zpav.pl, 2013-08-28. [dostęp 2015-01-06].
 20. a b c 2013 Top 40 Official Singles Chart UK Archive (ang.). W: The Official Charts Company [on-line]. www.officialcharts.com, 2013-06-08. [dostęp 2015-01-06].
 21. Paul Sexton: Robin Thicke’s ‘Blurred Lines’ Rushes To No. 1 in U.K., Daft Punk Retain Albums Chart Crown (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com, 2013-06-03. [dostęp 2015-01-06].
 22. Paul Sexton: Robin Thicke Retains No. 1 Slot on U.K. Singles Chart, Disclosure Beat QOTSA For No. 1 Album (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com, 2013-06-10. [dostęp 2015-01-06].
 23. Paul Grein: Week Ending Aug. 25, 2013. Songs: Robin & Marvin (ang.). W: Yahoo [on-line]. www.yahoo.com, 2013-08-28. [dostęp 2015-01-06].
 24. Paul Grein: Week Ending Oct. 13, 2013. Songs: A New #1 (For The Year) (ang.). W: Yahoo [on-line]. www.yahoo.com, 2013-10-16. [dostęp 2015-01-06].
 25. a b Keith Caulfield: Justin Timberlake’s '20/20' 2013's Best Selling Album, ‘Blurred Lines’ Top Song (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com, 2014-01-02. [dostęp 2015-01-06].
 26. a b Paul Grein: Chart Watch: The Top 10 Albums and Songs of 2013 (ang.). W: Yahoo [on-line]. www.yahoo.com, 2014-01-02. [dostęp 2015-01-06].
 27. a b Daniel Lane: The UK’s most downloaded song ever revealed! (ang.). W: The Official Charts Company [on-line]. www.officialcharts.com, 2014-04-21. [dostęp 2015-01-06].
 28. a b Stuart Dredge: Global music sales fell in 2013 despite strong growth for streaming services (ang.). W: The Guardian [on-line]. www.theguardian.com, 2014-03-18. [dostęp 2015-01-06].
 29. a b Daniel Lane: The UK’s Top 100 most downloaded tracks of all time revealed! (ang.). W: The Official Charts Company [on-line]. www.officialcharts.com, 2014-04-21. [dostęp 2015-01-06].
 30. a b Andy Greene: 10 Things You Don’t Know About ‘Blurred Lines’ Model Emily Ratajkowski (ang.). W: Rolling Stone [on-line]. www.rollingstone.com, 2013-09-03. [dostęp 2015-01-06].
 31. a b [VIDEO PREMIERE Blurred Lines (UNCENSORED) (Robin Thicke ft. Pharrell & T-I.)] (ang.). www.caesarlivenloud.com, 2013-03-27. [dostęp 2015-01-06].
 32. a b ‘Blurred Lines’ Banned By YouTube As Robin Thicke’s Video Features Nude Models (ang.). W: The Huffington Post [on-line]. www.huffingtonpost.com, 2014-04-01. [dostęp 2015-01-06].
 33. a b Robin Thicke’s Naked ‘Blurred Lines’ Video Gets YouTube Ban (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com, 2013-04-01. [dostęp 2015-01-06].
 34. a b Officially NSFW: YouTube’s Naked Lady Problem (NSFW) (Updated) (ang.). www.gizmodo.com, 2014-04-01. [dostęp 2015-01-06].
 35. Mikael Wood: Robin Thicke’s ‘Blurred Lines’ sets radio audience record, label says (ang.). W: Los Angeles Times [on-line]. www.latimes.com, 2013-07-26. [dostęp 2015-01-06].
 36. Grammy Awards 2014: Full Nominations List (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com, 2013-12-06. [dostęp 2015-01-06].
 37. Annie Reuter: Robin Thicke On His First No. 1, ‘Blurred Lines’: ‘We Didn’t Know It Would Be This Big’ (ang.). www.radio.com, 2013-06-12. [dostęp 2015-01-06].
 38. a b Stelios Phili: Robin Thicke on That Banned Video, Collaborating with 2 Chainz and Kendrick Lamar, and His New Film (ang.). W: GQ [on-line]. www.gq.com, 2013-05-07. [dostęp 2015-01-06].
 39. Chris Payne: Robin Thicke Talks ‘Happier’ New Album, Calls ‘Blurred Lines’ Video 'Semi-Existential' (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com, 2013-05=13. [dostęp 2015-01-06].
 40. Carolyn Hiblen, Shyam Dodge: 'I wrote it about my wife’: Robin Thicke defends derogatory song Blurred Lines by claiming it was composed for Paula Patton (ang.). W: Daily Mail [on-line]. www.dailymail.co.uk, 2013-10-14. [dostęp 2015-01-06].
 41. Eriq Gardner: Robin Thicke Admits Drug Abuse, Lying to Media in Wild „Blurred Lines” Deposition (Exclusive) (ang.). www.hollywoodreporter.com, 2014-09-15. [dostęp 2015-01-06].
 42. Sean O’Neal: Robin Thicke says he can’t be blamed for “Blurred Lines” because he was high (ang.). www.avclub.com, 2014-09-15. [dostęp 2015-01-06].
 43. Robin Thicke kłamał w sprawie „Blurred Lines” (pol.). www.muzyka.dziennik.pl, 2014-09-17. [dostęp 2015-01-06].
 44. Sean Michaels: Robin Thicke reportedly says he lied about co-writing Blurred Lines (ang.). W: The Guardian [on-line]. www.theguardian.com, 2013-09-16. [dostęp 2015-01-06].
 45. Jan Blumentrath: Interview with JORDAN FELDSTEIN, manager for Maroon 5, Robin Thicke, Sara Bareilles (ang.). www.hitquarters.com, 2013-10-30. [dostęp 2015-01-06].
 46. Robin Thicke – Blurred Lines ft. T.I., Pharrell (ang.). www.youtube.com, 2013-03-20. [dostęp 2015-01-06].
 47. Emily Ratajkowski – Polka znana z teledysku „Blurred Lines” na okładce GQ (ZDJĘCIA) (pol.). www.polskatimes.pl, 2013-10-16. [dostęp 2015-01-06].
 48. a b Chiderah Monde: Robin Thicke’s music video ‘Blurred Lines’ banned by YouTube for featuring nude models (ang.). W: New York Daily News [on-line]. www.nydailynews.com, 2013-04-02. [dostęp 2015-01-06].
 49. Jackson Howard: Single Review: Robin Thicke’s ‘Blurred Lines’ successfully samples classic beats for layered product (ang.). www.michigandaily.com, 2014-04-04. [dostęp 2015-01-06].
 50. Chris Payne: Robin Thicke, ‘Blurred Lines’: Track-By-Track Review (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com, 2013-07-30. [dostęp 2015-01-06].
 51. Lewis Corner: Robin Thicke ft. Pharrell & TI: ‘Blurred Lines’ – Single review (ang.). W: Digital Spy [on-line]. www.digitalspy.co.uk, 2013-05-21. [dostęp 2015-01-06].
 52. Paweł Gzyl: ROBIN THICKE – „Blurred Lines” (pol.). W: Onet.pl [on-line]. www.muzyka.onet.pl, 2013-07-24. [dostęp 2015-01-06].
 53. ROBIN THICKE – BLURRED LINES (2013), RECENZJA SERGIUSZA KRÓLAKA (pol.). W: All About Music [on-line]. www.allaboutmusic.pl, 2013-07-29. [dostęp 2015-01-06].
 54. Rob Sheffield: ‘Blurred Lines’: The Worst Song of This or Any Other Year (ang.). W: Rolling Stone [on-line]. www.rollingstone.com, 2013-12-06. [dostęp 2015-01-06].
 55. Mateusz Ryman: Recenzja: Robin Thicke „Blurred Lines” (pol.). W: JazzSoul.pl [on-line]. www.jazzsoul.pl, 2013-07-16. [dostęp 2015-01-06].
 56. Tricia Romano: ‘Blurred Lines,’ Robin Thicke’s Summer Anthem, Is Kind of Rapey (ang.). W: The Daily Beast [on-line]. www.thedailybeast.com, 2014-06-17. [dostęp 2015-01-06].
 57. Elizabeth Day: Renault’s sexist advert drives me absolutely mad (ang.). W: The Guardian [on-line]. www.theguardian.com, 2013-07-21. [dostęp 2015-01-06].
 58. Blurring the Lines of Feminism: A Criticism of the Criticism of “Blurred Lines” (ang.). www.polemiqueoccasionelle.wordpress.com, 2014-09-19. [dostęp 2015-01-06].
 59. a b c Megan Gibson: Robin Thicke’s ‘Blurred Lines’ Banned At Another British University (ang.). W: Time [on-line]. www.entertainment.time.com, 2013-11-12. [dostęp 2015-01-06].
 60. Robin Thicke’s ‘Blurred Lines’ banned by Leeds University (ang.). W: NME [on-line]. www.nme.com, 2013-09-20. [dostęp 2015-01-06].
 61. Chloe Vinden: University of Bolton students’ union bans controversial Robin Thicke song Blurred Lines (ang.). www.theboltonnews.co.uk, 2013-10-01. [dostęp 2015-01-06].
 62. Brendan O’Neill: THE MORAL MCCARTHYISM OF THE WAR ON LADS (ang.). www.spiked-online.com, 2014-10-08. [dostęp 2015-01-06].
 63. Sean Michaels: Blurred Lines banned by Edinburgh University (ang.). W: The Guardian [on-line]. www.theguardian.com, 2013-09-13. [dostęp 2015-01-06].
 64. Kawałek „Blurred Lines” zakazany w Edynburgu (pol.). W: Radio Zet [on-line]. www.radiozet.pl, 2013-09-16. [dostęp 2015-01-06].
 65. „Blurred Lines” Robina Thicke zakazany na kampusie Uniwersytetu Edynburskiego (pol.). W: Onet.pl [on-line]. www.muzyka.onet.pl, 2013-09-13. [dostęp 2014-01-06].
 66. Dorian Lynskey: Blurred Lines: the most controversial song of the decade (ang.). W: The Guardian [on-line]. www.theguardian.com, 2013-11-13. [dostęp 2015-01-06].
 67. Tomasz Baliszewski: „Blurred Lines” promuje „kulturę gwałtu”? Organizacje studenckie zabraniają odtwarzania piosenki (pol.). W: NaTemat.pl [on-line]. www.natemat.pl. [dostęp 2015-01-06].
 68. Marshfield coach fired after „Blurred Lines” dance (ang.). www.waow.com, 2013-10-02. [dostęp 2015-01-06].
 69. Adeline Minchin: They Don’t Want It:UK Universities Ban – Robin Thicke ‘Blurred Lines’ (ang.). www.pulpinterest.com, 2013-11-09. [dostęp 2015-01-06].
 70. Eriq Gardner: Robin Thicke Sues to Protect ‘Blurred Lines’ from Marvin Gaye’s Family (Exclusive) (ang.). www.hollywoodreporter.com, 2013-08-15. [dostęp 2015-01-06].
 71. Eriq Gardner: Robin Thicke Sues to Protect ‘Blurred Lines’ From Marvin Gaye’s Family (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com, 2013-08-16. [dostęp 2015-01-06].
 72. Największy hit lata plagiatem? Autorzy „Blurred Lines” pozwani (pol.). W: TVN24 [on-line]. www.tvn24.pl, 2013-08-16. [dostęp 2015-01-06].
 73. „Blurred Lines” przed sądem. Hit lata oskarżony o plagiat (pol.). W: Wprost [on-line]. www.wprost.pl, 2013-08-16. [dostęp 2015-01-06].
 74. Emerald Murrow: Pharrell Talks About Battle Over 'Blurred Lines' (ang.). W: ABC [on-line]. www.abcnews.go.com, 2013-09-13. [dostęp 2015-01-06].
 75. Jody Rosen: Questlove on Working With Elvis Costello, Miley’s Twerking, and His Lunchtime D.J. Sets (ang.). www.vulture.com, 2013-09-18. [dostęp 2015-01-06].
 76. Randy Lewis: Robin Thicke, Pharrell Williams lose first round in ‘Blurred Lines’ case (ang.). W: Los Angeles Times [on-line]. www.latimes.com, 2014-10-30. [dostęp 2015-01-06].
 77. Ben Sisario, Noah Smith: ‘Blurred Lines’ Infringed on Marvin Gaye Copyright, Jury Rules (ang.). W: New York Times [on-line]. www.nytimes.com, 2015-03-10. [dostęp 2015-03-11].
 78. Hit „Blurred Lines” plagiatem. Muszą zapłacić 7,4 mln dolarów (pol.). W: TVN24 [on-line]. www.tvn24.pl, 2015-03-11. [dostęp 2015-03-11].
 79. Blurred Lines (feat. J Balvin & Pharrell) – Single – Robin Thicke (ang.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2015-01-06].
 80. Blurred Lines (feat. T.I. & Pharrell) – Single – Robin Thicke (ang.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2015-01-06].
 81. Blurred Lines – Single – Robin Thicke (ang.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2015-01-06].
 82. Blurred Lines (The Remixes) [feat. T.I. & Pharrell Williams – Single – Robin Thicke] (ang.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2015-01-06].
 83. Robin Thicke – Blurred Lines EP (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-06].
 84. TOP 100 SINGLES, WEEK ENDING 9 May 2013 (ang.). www.chart-track.co.uk, 2013-05-09. [dostęp 2015-01-06].
 85. Weekly Charts (hebr.). W: Media Forest [on-line]. www.mediaforest.biz, 2013-06-22. [dostęp 2015-01-06].
 86. Ingles TOP 20 (hiszp.). www.monitorlatino.com.mx, 2013-09-22. [dostęp 2014-01-06].
 87. Mexico Ingles Airplay – June 29, 2013 (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com, 2013-06-29. [dostęp 2015-01-06].
 88. ZPAV :: Opłaty za muzykę – Muzyka w biznesie – Top – listy przebojów – 15 sierpnia 2013 r. (pol.). W: ZPAV [on-line]. www.bestsellery.zpav.pl, 2013-08-15. [dostęp 2015-01-06].
 89. 2013 Top 40 Scottish Singles Archive (ang.). W: The Official Charts Company [on-line]. www.officialcharts.com, 2013-06-08. [dostęp 2015-01-06].
 90. Pop Rock General // Fecha de Publicación: Sábado 31/08/2013 (hiszp.). www.recordreport.com.ve, 2013-08-31. [dostęp 2015-01-06].
 91. Ultratop 50 Singles (fr.). W: Ultratop 50 [on-line]. www.ultratop.be, 2013-05-18. [dostęp 2015-01-06].
 92. Tracklisten Top 40 (duń.). W: Tracklisten [on-line]. www.danishcharts.com, 2013-05-10. [dostęp 2015-01-06].
 93. VG Lista – Singles Top 20 (ang.). W: VG-Lista [on-line]. www.norwegiancharts.com. [dostęp 2015-01-06].
 94. Single Top 20 (ang.). W: FIMI [on-line]. www.italiancharts.com, 2013-05-23. [dostęp 2015-01-06].
 95. SVERIGETOPPLISTAN – SINGLES TOP 60 (ang.). W: Sverigetopplistan [on-line]. www.swedishcharts.com, 2013-07-19. [dostęp 2015-01-06].
 96. Singles Top 20 (ang.). W: Suomen virallinen lista [on-line]. www.finnishcharts.com. [dostęp 2015-01-06].
 97. Over-All Weekly Top 20 Songs (September 1-7, 2013) (ang.). www.philcharts.com, 2013-09-07. [dostęp 2015-01-06].
 98. Figure 8: Top global singles (ang.). W: IFPI [on-line]. www.ifpi.org. [dostęp 2015-01-06].
 99. Top 100-Jaaroverzicht van 2013 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. www.top40.nl. [dostęp 2015-01-06].
 100. best of singles (ang.). www.irma.ie. [dostęp 2015-01-06].
 101. CANADIAN HOT 100 // Year End 2013 (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com. [dostęp 2015-01-06].
 102. Top Selling Singles of 2013 (ang.). W: Recorded Music NZ [on-line]. www.nztop40.co.nz. [dostęp 2015-01-06].
 103. Daniel Lane: The Official Top 40 Biggest Selling Singles Of 2013 (ang.). W: The Official Charts Company [on-line]. www.officialcharts.com, 2014-01-01. [dostęp 2015-01-06].
 104. POP SONGS // Year End 2013 (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com. [dostęp 2015-01-06].
 105. RADIO SONGS // Year End 2013 (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com. [dostęp 2015-01-06].
 106. HOT 100 SONGS // Year End 2013 (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com. [dostęp 2015-01-06].
 107. R&B/HIP-HOP SONGS // Year End 2013 (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com. [dostęp 2015-01-06].
 108. RINGTONES // Year End 2013 (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com. [dostęp 2015-01-06].
 109. ADULT POP SONGS // Year End 2013 (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com. [dostęp 2015-01-06].
 110. ADULT CONTEMPORARY // Year End 2013 (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com. [dostęp 2015-01-06].
 111. ARIA Announces 2013 End Of Year Charts, P!nk and Katy Perry Dominate (ang.). W: ARIA [on-line]. www.ariacharts.com.au. [dostęp 2015-01-06].
 112. JAHRESHITPARADE SINGLES 2013 (niem.). W: Ö3 Austria Top 40 [on-line]. www.austriancharts.at. [dostęp 2015-01-06].
 113. End Year 2013 / Airplay Radio Chart (chorw.). www.radio.hrt.hr. [dostęp 2015-01-06].
 114. France: Qui a vendu le plus de singles en 2013 à ce jour? (fr.). ww.ozap.com, 2013-12-12. [dostęp 2015-01-06].
 115. JAAROVERZICHTEN – SINGLE 2013 (niderl.). www.dutchcharts.nl. [dostęp 2015-01-06].
 116. SCHWEIZER JAHRESHITPARADE 2013 (niem.). W: Schweizer Hitparade [on-line]. www.hitparade.com. [dostęp 2015-01-06].
 117. Ultratop JAAROVERZICHTEN 2013 (flam.). W: Ultratop 50 [on-line]. www.ultratop.be. [dostęp 2015-01-06].
 118. Track Top-50 (duń.). 2014-02-04. [dostęp 2015-01-06].
 119. TOP 50 CANCIONES ANUAL 2013 (hiszp.). W: Productores de Música de España [on-line]. www.promusicae.es. [dostęp 2015-01-06].
 120. מצעד ההשמעות השנתי הרשמי של ישראל (hebr.). W: Media Forest [on-line]. www.mediaforest.biz. [dostęp 2015-01-06].
 121. Classifiche annuali top 100 singoli digitali 2013 (wł.). W: Federazione Industria Musicale Italiana [on-line]. www.fimi.it. [dostęp 2015-01-06].
 122. MAHASZ Rádiós TOP 100 – 2013 (węg.). W: Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetsége [on-line]. www.zene.slagerlistak.hu. [dostęp 2015-01-06].
 123. Over-All Top 20 (Year-End Countdown) (ang.). www.philcharts.com, 2014-01-13. [dostęp 2015-01-06].
 124. Yearly Charts: 2013 (ang.). W: Media Forest [on-line]. www.mediaforest.biz. [dostęp 2015-01-06].
 125. Årslista Singlar – År 2013 (szw.). W: Sverigetopplistan [on-line]. www.hitlistan.se. [dostęp 2015-01-06].
 126. CANADIAN HOT 100 // Year End 2014 (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com. [dostęp 2015-01-06].
 127. THE HOT 100 // Year End 2014 (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com. [dostęp 2015-01-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]