Przejdź do zawartości

Bośniacy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bośniacy
Bosanci / Босанци
Populacja

ponad 7 000 000

Miejsce zamieszkania

Bośnia i Hercegowina
Turcja
Niemcy
Australia
Austria
Szwajcaria
Szwecja
Chorwacja
Serbia

Język

bośniacki, chorwacki, serbski (standardy języka serbsko-chorwackiego)

Pokrewne

Boszniacy, Chorwaci, Serbowie, Czarnogórcy

Bośniacy (serb.-chorw.: Bosanci, Босанци) – termin o wielorakim znaczeniu, określający obywateli Bośni i Hercegowiny; bądź, szerzej, ogólną nazwę społeczeństwa zamieszkującego Bośnię i Hercegowinę lub też z tego państwa pochodzącego i uznającego je za swoją ojczyznę; ale także niezależnie jako określenie narodu (dla zaznaczenia odrębności wobec największych grup etnicznych w kraju). Liczebność Bośniaków szacuje się na około 7–8 milionów, z czego około połowa zamieszkuje Bośnię i Hercegowinę, a największe zagraniczne skupiska występują w Turcji, Australii, Niemczech i Austrii.

Obecnie przyjmuje się, że Bośniakiem może być każdy posiadający obywatelstwo Bośni i Hercegowiny, bez względu na pochodzenie etniczne bądź wyznanie. Błędem jest zatem jednoznaczne utożsamianie Bośniaków z Boszniakami lub Muzułmanami.

Ponad 95%[1] mieszkańców Bośni i Hercegowiny deklaruje ponadto swoją przynależność do jednej z trzech konstytutywnych grup etnicznychBoszniaków, Serbów i Chorwatów[2]. Do pozostałych osób zamieszkujących Bośnię zalicza się głównie Żydów, Albańczyków, Czarnogórców i Romów oraz część obywateli (głównie dzieci z mieszanych małżeństw), którzy nie deklarują przywiązania do żadnej z grup etnicznych – często podają się oni za przedstawicieli narodowości bośniackiej, ewentualnie narodowości bośniacko-hercegowińskiej, bądź też za Bośniaków – obywateli Bośni i Hercegowiny.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Neslužbeni rezultati popisa: U BiH živi 553 tisuće Hrvata!
  2. Nazywanych często, odpowiednio, bośniackimi Muzułmanami, bośniackimi Serbami i bośniackimi Chorwatami