Boża droga życia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świadkowie Jehowy
 PortalKategoria

Boża droga życia – ogólnoświatowa seria zgromadzeń religijnych o charakterze międzynarodowym, zorganizowanych przez Świadków Jehowy, które rozpoczęły się w maju 1998 roku, a zakończyły się w styczniu 1999 roku. Myślą przewodnią kongresu był werset biblijny z Księgi Przysłów 10:29 (NW): „droga Jehowy jest twierdzą”[1].

Cel kongresu[edytuj | edytuj kod]

„Przyjmowanie dalszych pouczeń o najlepszej drodze życia – o Bożej drodze życia”. Program kongresu wykazał, że „Jehowa uczy swój lud, jak ma chodzić Jego drogami. Udziela wskazówek za pośrednictwem Biblii, „niewolnika wiernego i roztropnego” oraz swego świętego ducha (Mt 24:45–47; Łk 4:1; 2 Tym 3:16)”[2].

Kongresy międzynarodowe na świecie[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z ogłoszeniem podanym 5 października 1996 roku na dorocznym walnym zgromadzeniu statutowym Pensylwańskiego Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego – Strażnica, Ciało Kierownicze oprócz setek zgromadzeń okręgowych zorganizowało 32 kongresy międzynarodowe w Ameryce Północnej, Afryce, Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach[3][4]. Na każdym z nich przemawiali członkowie Ciała Kierowniczego. W dziewięciu międzynarodowych kongresach w Ameryce Północnej uczestniczyli delegaci ze 160 krajów. Podjęto na nich starania, aby w rodzinnych krajach uczestniczyli misjonarze Biblijnej Szkoły Strażnicy – Gilead, absolwenci Kursu Usługiwania, słudzy międzynarodowi brygad budowlanych, członkowie rodziny Betel usługujący za granicą[5].

Zorganizowano 32 kongresy międzynarodowe w 13 krajach: w Australii, Brazylii, Grecji, Kanadzie, Kenii, Korei Południowej, Kostaryce, Niemczech, Portoryko, Republice Południowej Afryki, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Wybrzeżu Kości Słoniowej[6][7].

Stany Zjednoczone[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze zgromadzenie z serii kongresów międzynarodowych odbyło się w dniach od 22 do 24 maja w San Diego w Kalifornii. Wśród uczestników, obecnych było 45 misjonarzy z 14 krajów. Przeszło 14 500 delegatów z 87 krajów odwiedziło również Biuro Główne Świadków Jehowy, Farmy Strażnicy oraz Centrum Szkoleniowe Towarzystwa Strażnica[5].

Dwa tygodnie później – w dniach od 5 do 7 czerwca – na tym samym stadionie kongres odbył się w języku hiszpańskim. Uczestniczyło w nim 25 181 osób, w tym ponad 3100 delegatów z Argentyny, Chile, Hiszpanii, Kostaryki, Meksyku, Peru, Salwadoru i Urugwaju[5][8].

W dniach od 12 do 14 czerwca kongres odbył się w Pontiac w stanie Michigan. Uczestniczyło w nim 42 763 delegatów, reprezentujących co najmniej 44 kraje, w tym 345-osobowa delegacja Świadków Jehowy z Czech[9], ponad 300-osobowe delegacje z Republiki Południowej Afryki i Wielkiej Brytanii oraz delegacje z 14 krajów europejskich, 8 afrykańskich, 2 azjatyckich i 20 Ameryki Północnej i Południowej[5].

W dniach od 3 do 5 lipca odbyło się siedem zgromadzeń w kalifornijskim Long Beach. W obiektach Centrum Kongresowego zgromadzenia odbyły się w językach angielskim (12 659 obecnych), chińskim, japońskim, koreańskim, tagalskim, wietnamskim (552 obecnych) i włoskim. Uczestniczyły w nim delegacje z Dalekiego Wschodu, obu Ameryk, Europy i Afryki[5].

Kongres w języku hiszpańskim odbył się w dniach od 10 do 12 lipca w Houston w stanie Teksas, a uczestniczyło w nim 34 257 osób, w tym 2820 delegatów z 14 państw. Byli oni zakwaterowani w 1217 domach miejscowych Świadków Jehowy[5].

W dniach od 17 do 19 lipca kongres odbył się w Belleville w stanie Michigan[5]. Uczestniczyły w nim delegacje ze Stanów Zjednoczonych, Barbadosu, Czech, Etiopii, Holandii, Kenii, Nigerii, Węgier oraz Wielkiej Brytanii[7].

Australia[edytuj | edytuj kod]

W dniach od 30 października do 1 listopada, odbyły się trzy kongresy międzynarodowe w Australii – w Brisbane, Melbourne i Sydney[6].

Brazylia[edytuj | edytuj kod]

W São Paulo kongres odbył się w dniach od 18 do 20 września. W tym samym terminie obyły się również zgromadzenia w 16 innych miejscach, m.in. na stadionie Maracanã w Rio de Janeiro. W 17 kongresach uczestniczyło 516 333 osób, w tym delegaci z 15 krajów, a wśród nich 54 misjonarzy, w tym 23-osobowa grupa działająca w Mozambiku[6][8].

Grecja[edytuj | edytuj kod]

W dniach od 21 do 23 sierpnia kongres odbył się w Atenach, a uczestniczyły w nim 39 324 osoby z 21 krajów[5].

Kanada[edytuj | edytuj kod]

W czterech kongresach zorganizowanych w Kanadzie uczestniczyły delegacje z 52 krajów[5].

W dniach od 12 do 14 czerwca kongres międzynarodowy przeprowadzono w Montrealu. Program przedstawiano w językach: francuskim, portugalskim, greckim i arabskim. Uczestniczyły w nim 33 242 osoby, w tym 4071 delegatów zagranicznych, m.in. z Francji, Brazylii, Belgii, Gwadelupy, Martyniki oraz z 13 krajów afrykańskich[5].

W dwa kolejne weekendy czerwca (19–21, 26–28) zorganizowano dwa kongresy w Vancouver. Uczestniczyły w nich 22 273 osoby, w tym delegaci z południowo-wschodniej Azji i Europa Północnej[5].

W dniach od 26 do 28 czerwca kongres odbył się w Toronto. Uczestniczyło w nim 41 381 osób, w tym delegacje Świadków Jehowy z Kanady, Niemiec, Polski, Finlandii, Austrii oraz innych krajów Europy i Afryki[5].

Kenia[edytuj | edytuj kod]

W kongresie, który odbył się w grudniu w Międzynarodowym Centrum Sportowym im. Daniela Arapa Moi w Nairobi, uczestniczyły 24 502 osoby, w tym delegacje z 16 krajów[6].

Korea Południowa[edytuj | edytuj kod]

63 886 osób – w tym 3046 delegatów zagranicznych – uczestniczyło w kongresie na Stadionie Olimpijskim w Seulu, który odbył się w dniach od 18 do 20 września[6]. Po raz pierwszy od 1958 roku Świadkowie Jehowy z Filipin uczestniczyli w międzynarodowym kongresie za granicą[10]. W tym samym terminie odbyło się jeszcze 11 zgromadzeń okręgowych, a ogólna liczba obecnych wyniosła 63 886 osób[11].

Kostaryka[edytuj | edytuj kod]

W dniach od 1 do 3 stycznia 1999 roku kongres odbył się w San José. Uczestniczyło w nim 34 431 osób, w tym delegaci zagraniczni, którzy przybyli 42 samolotami[6].

Niemcy[edytuj | edytuj kod]

W dniach od 31 lipca do 2 sierpnia kongresy odbyły się w pięciu miastach[12].

W Berlinie na Stadionie Olimpijskim, program kongresu przedstawiono w języku niemieckim, polskim i rosyjskim. W kongresie uczestniczyła delegacja z Polski. W Dortmundzie kongres został zorganizowany na Westfalenstadionie. Program przedstawiono w języku niemieckim, greckim, hiszpańskim, portugalskim i tureckim. Kongres w Monachium odbył się na Stadionie Olimpijskim, a program został przedstawiony w języku niemieckim, angielskim i włoskim. W Norymberdze kongres odbył się na Frankenstadionie, program przedstawiono w języku niemieckim, polskim, serbsko-chorwackim. W kongresie uczestniczyła delegacja z Polski. W Stuttgarcie program w języku niemieckim, francuskim i niemieckim migowym został przedstawiony na Gottlieb-Daimler-Stadionie.

W kongresach uczestniczyło 217 472 osoby, w tym około 45 000 delegatów z zagranicy (m.in. 700 delegatów z Czech i 700 ze Słowacji – kongres w Norymberdze[9] oraz 150 misjonarzy). Program przedstawiono w 13 językach[5].

Portoryko[edytuj | edytuj kod]

Wskutek przejścia huraganu Georges do użytku nadawało się tylko jedno z czterech planowanych miejsc zgromadzeń. W dniach od 25 do 27 września kongres odbył się na Estadio Hiram Bithorn w San Juan, uczestniczyło w nim 15 065 osób[6].

Republika Południowej Afryki[edytuj | edytuj kod]

W grudniu zorganizowano cztery kongresy międzynarodowe, które odbyły się w Kapsztadzie, Durbanie, Johannesburgu i Pretorii. Uczestniczyło w nich 83 858 osób, a 1626 osób zostało ochrzczonych. W RPA zorganizowano również 18 zgromadzeń okręgowych, w których uczestniczyło 53 901 osób, a 1065 zostało ochrzczonych. W programie kongresów głoszono wydanie Pisma Świętego w Przekładzie Nowego Świata w języku tsonga[6].

Wielka Brytania[edytuj | edytuj kod]

W dniach od 24 do 26 lipca kongresy odbyły się jednocześnie w dziewięciu miastach: w Edynburgu, Leeds, Manchesterze, Wolverhampton, Dudley, Norwich, Londynie, BristoluPlymouth. Obecni byli delegaci z przeszło 60 krajów oraz misjonarze z 45 krajów. Program przedstawiono w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim i pendżabskim. Tydzień później odbyło się zgromadzenie w języku greckim[13][5].

Wybrzeże Kości Słoniowej[edytuj | edytuj kod]

W Abidżanie kongres odbył się w grudniu. Program przedstawiono w języku francuskim, angielskim i twi. W Wybrzeżu Kości Słoniowej działało 6000 głosicieli, a w kongresie uczestniczyło 16 009 osób, w tym 500 delegatów zagranicznych[6].

Publikacje wydane z okazji kongresu[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Publikacje Świadków Jehowy.
 • Co się dzieje z człowiekiem po śmierci? (broszura),
 • Przykładaj się do czytania i pisania (broszura),
 • Czy istnieje Stwórca, który się o ciebie troszczy? (książka).

Oprócz tego na kongresach ogłoszono wydanie Chrześcijańskich Pism Greckich w języku arabskim, alfabetem Braille’a w języku hiszpańskim oraz Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata w języku tsonga[14].

Ważne punkty programu[edytuj | edytuj kod]

 • Dramat biblijny (przedstawienie kostiumowe): „Rodziny, pielęgnujcie zwyczaj codziennego czytania Biblii!” (wydany potem w formie słuchowiska)[15]
 • Wykład publiczny: „Jedyna droga do życia wiecznego”[16][17].

Przyjęto rezolucję „W dalszym ciągu podążajmy drogą Jehowy”, wyrażającą zdecydowanie dalszego kroczenia drogą Bożą[2][18][5].

Pozostałe kongresy[edytuj | edytuj kod]

Oprócz serii kongresów międzynarodowych w około 150 krajach na całym świecie zorganizowano setki zgromadzeń okręgowych.

Angola[edytuj | edytuj kod]

W roku 1998 zorganizowano w Huambo pierwsze zgromadzenie okręgowe w języku umbundu, uczestniczyło w nim przeszło 3600 osób[19].

Czechy[edytuj | edytuj kod]

Uczestnikom kongresów zorganizowanych w Czechach udostępniono w języku czeskim dwutomowy leksykon biblijny Wnikliwe poznawanie Pism[9] (wydany w języku angielskim w 1988 roku).

Kuba[edytuj | edytuj kod]

Władze kubańskie wyraziły zgodę na wizytę – w dniach od 1 do 8 grudnia – międzynarodowej delegacji 18 Świadków Jehowy (z Australii, Austrii, Belgii, Nowej Zelandii, Portoryko, Wielkiej Brytanii, Włoch i Stanów Zjednoczonych), w tym 3 członków Ciała Kierowniczego (William Lloyd Barry, John E. Barr i Gerrit Lösch), którzy uczestniczyli w kongresach, które odbyły się w trzech kubańskich miastach: w Hawanie, CamagüeyHolguín. Zgromadzenia odbywały się w odkrytych obiektach zbudowanych przez Świadków Jehowy za zgodą władz[20].

Luksemburg[edytuj | edytuj kod]

W dniach od 17 do 19 lipca kongres w języku niemieckim odbył się w Patinoire de Kockelscheuer w Kockelscheuer, a w języku portugalskim w Victor-Hugo-Halle w Luksemburgu-Limpertsbergu[21].

Łotwa[edytuj | edytuj kod]

W hali sportowej w Rydze odbyło się pierwsze zgromadzenie zorganizowane na Łotwie. Program przedstawiono w trzech językach: łotewskim, łotewskim migowym i rosyjskim[22].

Polska[edytuj | edytuj kod]

W Polsce zorganizowano 22 zgromadzenia[1]. Na kongresach w Bydgoszczy, Gdańsku, Kaliszu, Katowicach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Wałbrzychu, Warszawie, Wrocławie i Zielonej Górze program był przedstawiany również w języku migowym, a w Olsztynie także w języku rosyjskim.

Od 26 do 28 czerwca: Białystok, (stadion BKS Hetman), Jastrzębie-Zdrój (Stadion Miejski), Lublin, (stadion RKS Motor), Łódź (stadion KS Start), Zielona Góra (stadion MOSiR). Od 3 do 5 lipca: Gdańsk (stadion BKS Lechia), Poznań (stadion Olimpia; przeszło 8000 obecnych[23]), Rzeszów (stadion ZKS Stal), Starachowice (stadion SKS Star), Zabrze (stadion KS Górnik). Od 10 do 12 lipca: Częstochowa (stadion CKM Włókniarz), Kraków (Stadion Cracovii), Olsztyn (stadion OSiR), Wałbrzych (stadion). Od 17 do 19 lipca: Bydgoszcz (stadion WKS Zawisza), Katowice (Stadion GKS Katowice), Warszawa (stadion KS Legia), Wrocław (Stadion Olimpijski), Zamość (stadion OSiR). Od 24 do 26 lipca: Koszalin (stadion KS Gwardia), Kalisz (stadion KS Calisia). Od 7 do 9 sierpnia: Szczecin (stadion KS Arkonia)[24].

Rosja[edytuj | edytuj kod]

Zorganizowano kilka zgromadzeń w Rosji. W lipcu w kongresie w Barnauł uczestniczyło 1730 osób, w tym 40 Ałtajczyków[25].

Salwador[edytuj | edytuj kod]

W San Salvador kongres odbył się kilka dni po przejściu huraganu Mitch. Świadkowie Jehowy udzielili pomocy ofiarom huraganu w dotarciu na zgromadzenie. Wypożyczono autobusy, przygotowano kwatery i pomoc medyczną. W kongresie uczestniczyło 46 855 osób[26].

Szwajcaria[edytuj | edytuj kod]

W dniach od 10 do 12 lipca kongres w języku francuskim odbył się w Palexpo w Genewie, a w języku włoskim w dniach od 17 do 19 lipca na Stadio Resega w Lugano. Kongres w języku niemieckim miał miejsce w dniach od 24 do 26 lipca na Hallenstadion w Zurychu[21].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Watchtower. „Boża droga życia” – zgromadzenia okręgowe i międzynarodowe w roku 1998. „Nasza Służba Królestwa”, s. 3-6, maj 1998. 
 2. a b Watchtower. Zdecydowani podążać Bożą drogą życia. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 5-9, 15 stycznia 1999. 
 3. Watchtower. Ameryka Północna gospodarzem kongresów międzynarodowych w roku 1998. „Nasza Służba Królestwa”, s. 6, marzec 1997. 
 4. Watchtower. Międzynarodowe kongresy Świadków Jehowy. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 29, 1 kwietnia 1997. 
 5. a b c d e f g h i j k l m n o Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy 1999. Watchtower, 1999, s. 4-15.
 6. a b c d e f g h i Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy 2000. Watchtower, 2000, s. 8-11.
 7. a b Watchtower. Zjednoczeni na najwspanialszej drodze życia. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 3, 15 stycznia 1999. 
 8. a b Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy 2001. Watchtower, 2001, s. 209.
 9. a b c Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy 2000. Watchtower, 2000, s. 149.
 10. Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy 2003. Watchtower, 2003, s. 201.
 11. Watchtower: Korea. Theocratic History (ang.). 2014. [dostęp 2015-12-05].
 12. Kongresse der Zeugen Jehovas von 1990–1999 (niem.). [dostęp 2015-12-04].
 13. Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy 2000. Watchtower, 2000, s. 145.
 14. Publikacje Towarzystwa Strażnica. Skorowidz 1986-2013. jw.org. [dostęp 2015-12-04].
 15. Rodziny, pielęgnujcie zwyczaj codziennego czytania Biblii! (niem.). jw.org. [dostęp 2015-12-04].
 16. Watchtower. Przyjdź na wykład publiczny „Jedyna droga do życia wiecznego”. „Przebudźcie sie!”, s. 32, 22 maja 1998. 
 17. 1998 „God’s Way of Life” District Convention (ang.). pcsgraphics.net. [dostęp 2015-12-04].
 18. Watchtower. Nieustannie podążajmy drogą Jehowy. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 15-20, 15 maja 1999. 
 19. Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy 2001. Watchtower, 2001, s. 137.
 20. Watchtower. Wyspa weseląca się z powodu historycznej wizyty. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 8, 9, 15 maja 1999. 
 21. a b Watchtower. Jehovas Zeugen planen internationale Kongresse. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 29, 1 kwietnia 1997 (niem.). 
 22. Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy 2007. Watchtower, 2007, s. 202, 203.
 23. Świadkowie na Olimpii. „Gazeta Wyborcza, GW Poznań”, s. 3, nr 155, 4 lipca 1998. 
 24. Watchtower. Przybądź na najbliższe zgromadzenie „Boża droga życia”. „Przebudźcie sie!”, s. 32, 8 czerwca 1998. 
 25. Watchtower. Ałtajczycy – lud, który pokochaliśmy. „Przebudźcie sie!”, s. 16-19, 22 czerwca 1999. 
 26. Watchtower. Na ratunek ofiarom zabójczego huraganu!. „Przebudźcie sie!”, s. 14-20, 8 czerwca 1999.