Božanovský špičák

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bożanowski Szpiczak)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Božanovský špičák
Ilustracja
Božanovský špičák (po lewej) i Koruna (po prawej)
Państwo  Czechy
Położenie Božanov
Pasmo Góry Stołowe, Sudety
Wysokość 773 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Božanovský špičák
Božanovský špičák
Ziemia50°30′53,6″N 16°19′08,0″E/50,514889 16,318889

Božanovský špičák (niem. Barzdorfer Spitzberg, 773 m n.p.m.) – szczyt w czeskiej części Gór Stołowych (cz. Broumovská vrchovina) w paśmie Broumovské stěny.

Božanovský špičák jest najwyższym wzniesieniem pasma Broumovské stěny, położony jest na obszarze Czech w granicach czeskiego rezerwatu przyrody Narodni Přírodní Rezervace Broumovské Stěny, około 6 km na północny zachód od Radkowa, w południowo-wschodniej części Broumovskich stěn, które są czeską częścią Gór Stołowych.

Góra wznosi się na około 50 m ponad środkowe piętro Gór Stołowych, o charakterystycznym kształcie i zboczach przechodzących w pionowe ściany z wyraźną płaską częścią szczytową. Położona jest na kolistej wierzchowinie szczytowej, zbudowanej z górnokredowych piaskowców ciosowych, które opadają we wszystkich kierunkach pionowymi ścianami kilkudziesięciometrowej wysokości, a w niższych partiach przechodzą w strome zbocza.

Pomimo niedużej wysokości bezwzględnej wzniesienie widoczne jest z daleka jako blok skalny porośnięty lasem iglastym. Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała, popękana i poprzecinane małymi labiryntami skalnymi, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne. Na szczycie znajdują się liczne skałki przypominające swoim wyglądem postacie ludzkie oraz zwierzęta.

Szczyt stanowi punkt widokowy na polską część Gór Stołowych, Kotlinę Broumovską, Góry Kamienne (Góry Suche) i Góry Sowie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • J.Potocki, D.Jonczy; mapa turystyczna ; "Adrszpaskie i Teplickie Skalne Miasto ";skala 1:40 000; Wyd. "PLAN"; J.Góra 2005 r.; ​ISBN 83-60044-30-9
  • J.Potocki; Przewodnik turystyczny:Góry Stołowe i Adršpašsko-Teplické skalý; Wyd. Turystyczne. "Plan"; Jelenia Góra 2009 r.​ISBN 978-83-60975-63-3