Boże Narodzenie (obraz Petrusa Cristusa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Narodzenie
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Narodzenie
Autor Petrus Cristus
Rok wykonania ok. 1450
Technika wykonania panel
Rozmiar 127,7 × 94,9 cm
Muzeum National Gallery of Art

Narodzenie – obraz malarza niderlandzkiego Petrusa Cristusa.

Tematem obrazu jest narodzenie Jezusa w stajence. Wokół Dzieciątka stoją Matka Boża ze św. Józefem i czterech aniołów. Wszystkie postacie pogrążone są w kontemplacji, co przywodzi na myśl późniejszą śmierć Chrystusa na krzyżu. Za częściowo zburzoną ścianą stoją rozmawiający ze sobą pasterze.

Rozgrywana scena została umieszczona przez malarza wewnątrz rzeźbionego łuku. Po obu stronach łuku widoczne są rzeźbione wizerunki Adama i Ewy zasłaniających intymne miejsca. Widoczne nad nimi płaskorzeźby przedstawiają sześć scen z Księgi Rodzaju, od wygnania z Raju do odprawienia Kaina po jego morderstwie dokonanym na bracie Ablu. Dwie kolumny dźwigane są przez dwie postacie, nawiązujące do mitycznych Atlasów. Tak przedstawiona metafora mówi o grzechu pierworodnym, który popełnili pierwsi ludzie, o konsekwencji czynu dźwiganego na barkach przez kolejne pokolenia. Narodziny Chrystusa oznaczają koniec jarzma i zawarcie Nowego Przymierza przez śmierć na krzyżu. Na późniejsze wydarzenia na Golgocie ma wskazywać krajobraz miasta widoczny w głębi, przedstawiający Jerozolimę.

Józef został namalowany boso, jego sandały widoczne są przed nim. Ten szczegół ma nawiązywać do przykazania danego Mojżeszowi przez Boga:

Quote-alpha.png
Rzekł mu [Bóg]:"Nie zbliżaj się tu! Zdejm sandały z nóg, gdyż miejsce na którym stoisz jest święte" (Wj 3:5)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Patrick de Rynck Jak czytać malarstwo wyd. Universitas Kraków 2005 ​ISBN 83-242-0565-9