Bożenna Piotrowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bożenna Piotrowicz (ur. 1948, zm. 2 maja 2018 r. w Zgierzu) - pedagog, działaczka społeczna, założycielka i przewodnicząca Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Zgierzu.

Córka Marianny i Leona Mikołajczyków, żona Mieczysława Piotrowicza, zawodowego wojskowego, matka Radosława i Marcina. Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej i

W 1983 roku razem z grupą rodziców utworzyła w Zgierzu Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy TPD, a później Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, w których od początku, nieprzerwanie pełniła funkcję Przewodniczącej Zarządu Koła. W latach 1991-1995 była również członkinią Zarządu Głównego, a w latach 2004-2008 Centralnej Komisji Rewizyjnej. Od 1992 r. dyrektorka przedszkola miejskiego.

Pełniła też wiele ważnych funkcji w gremiach konsultacyjno-doradczych na terenie miasta, powiatu, województwa, a także ogólnopolskim: była m.in. przewodniczącą Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych Powiatu Zgierskiego, Wojewódzkiej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Łodzi, a do roku 2016 – członkinią Rady Pomocy Społecznej przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dzięki staraniom Bożenny Piotrowicz w 1991 r. w Zgierzu utworzono Ośrodek Wczesnej Interwencji, pierwszą placówkę dla dzieci z niepełnosprawnościami w mieście. Koło PSONI w Zgierzu stworzyło także cztery inne placówki dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. W 2001 r. Koło rozpoczęło największy projekt inwestycyjny zainicjowany przez Bożennę Piotrowicz – Centrum kompleksowej rehabilitacji i opieki dla osób z niepełnosprawnością przez całe życie. Dzięki dobrej współpracy z samorządem lokalnym i niestrudzonej walce, stworzyła warunki do godnego i pełnego życia wielu osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Była inicjatorką i organizatorką, kompleksowego systemu form wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną na terenie powiatu zgierskiego.[1][2]

Wspólnie z samorządem miasta i Fundacją im. Brata Alberta organizowała w Zgierzu eliminacji regionalne do Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Albertiana.[3]

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Za swoją pracę społeczną została odznaczona:

  • tytułem „Zasłużony dla Miasta Zgierza”,
  • Medalem „Fidelite et Constanter” – „Wiernie i Wytrwale”.

30 sierpnia 2018 r. Rada Miasta Zgierza z inicjatywy Prezydenta Miasta Zgierza i grupy radnych, podjęto uchwałę o nazwaniu imieniem Bożenny Piotrowiczowej jednej z ulic na pograniczu Osiedla 650-lecia i Starego Miasta.

2 kwietnia 2019 r. Uchwałą Walnego Zebrania PSONI Koło w Zgierzu imię Bożenny Piotrowicz nadano Centrum Rehabilitacyjno-Szkoleniowemu z Domem Mieszkalnym PSONI przy ul. Chełmskiej 42/42a w Zgierzu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Bożenna Piotrowicz, Broszura PSONI Koło w Zgierzu, 2018.
  2. Piotrowicz Bożenna (zm. 2.05.2018 r.) | Miasto Zgierz, www.miasto.zgierz.pl [dostęp 2022-09-22].
  3. Odeszła do nieba Pani Bożenna Piotrowicz / Fundacja Św. Brata Alberta, albert.krakow.pl [dostęp 2022-09-22].