Bob Lazar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bob Lazar
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Robert Scott Lazar

Data i miejsce urodzenia

26 stycznia 1959
Coral Gables

Bob Lazar, właśc. Robert Scott Lazar (ur. 26 stycznia 1959 w Coral Gables) – amerykański wyznawca teorii spiskowych, zagadkowa postać amerykańskiej kultury masowej i dyskusji ufologicznych.

Pojawił się „znikąd”, mówiąc, że pracował na obszarze S-4 Poligonu Nevada, blisko Strefy 51. Twierdzi, że jako fizyk i inżynier rozpracowywał antygrawitacyjny reaktor napędowy latającego talerza. Było to pierwsze zdarzenie tego typu w historii dziennikarstwa. Wszystko zaczęło się w listopadzie 1989 roku, gdy George Knapp przeprowadził telewizyjny wywiad z Lazarem w stacji telewizyjnej KLAS.

Opowieść Lazara[edytuj | edytuj kod]

Lazar twierdzi, że poznał Edwarda Tellera, kiedy pracował w Los Alamos. Ten polecił go do pracy w EG&G, po czym przeprowadził się do Las Vegas. Stamtąd przetransportowano go do Strefy 51. W hangarze znajdowało się dziewięć latających talerzy. Bob pracował nad jednym, nawet uczestniczył w eksperymentalnych lotach. Wewnątrz statku były trzy poziomy (na najwyższy nigdy go nie wpuszczono). Wejście prowadziło do środkowego. Tam trzy niewielkie fotele, które stanowiły całość z poszyciem, jakby stopione w jednej formie. Niżej znajdował się reaktor antygrawitacyjny, zawierający bardzo ciężki, stabilny pierwiastek, nieznany na Ziemi. Umieszczono go w układzie okresowym pod numerem 115 (obecnie taki pierwiastek jest znany i nosi nazwę moskow). Był on paliwem urządzenia wytwarzającego więcej energii niż bomba atomowa. Opisał ten pierwiastek jako ciężki metal, barwy pomarańczowej.

 Osobny artykuł: Moskow (pierwiastek).

Nienawidził jednak tej pracy, z powodu zastraszania, wielu tajemnic, których miał nie poznać oraz zagrożenia życia.

Podczas urlopu postanowił zabrać przyjaciół w pobliże bazy. Zachowując ostrożność mogli (nocą) obserwować światła. W końcu jednak strażnicy ich złapali. Bob doszedł do wniosku, że musi porozmawiać z kimś z telewizji, przez co trudniej będzie go zlikwidować.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Bob Lazar twierdzi, że jest człowiekiem wykształconym. Edward Teller zaprzecza, by kiedykolwiek znał Lazara. Być może pracowali w Los Alamos, ale tam jest wielu naukowców. W Los Alamos zaprzeczają, by był kiedykolwiek zatrudniony, jednak oprowadzał po nim dziennikarzy jak po własnym domu. Dr Dawid L. Morgan wykazał znaczne braki jego wiedzy, a opisywane wynalazki przeczą prawom fizyki. Ma skłonność do tworzenia nowych, absurdalnych teorii.

Lazar utrzymuje, że otrzymał stopnie naukowe w Massachusetts Institute of Technology i California Institute of Technology – obie instytucje zaprzeczają. Nikt go nie pamięta w miasteczkach uniwersyteckich. Nie ma go też na żadnych fotografiach.

18 czerwca 1990 roku Lazar został aresztowany w Las Vegas za stręczycielstwo. Postępowanie umorzono.

Badanie wariografem[edytuj | edytuj kod]

W 1989 roku Bob Lazar zgodził się na udział w badaniu wariografem. Wariografista Ron Clay zadał pytania dotyczące technologii, którą widział Lazar. Pytanie brzmiało: „Czy świadomie kłamałeś, kiedy widziałeś anty-grawitacyjny napęd podczas działania?”. Odpowiedź Lazara brzmiała: „Nie”. Wyniki przeprowadzonego testu nie były jednoznaczne. Podczas pierwszej próby wynik sugerował, że Lazar mówił prawdę, natomiast druga próba pokazała, że kłamał. Były policjant, wariografista Terry Tabernetti przeprowadził cztery kolejne próby, z których wynikło, że Lazar mówił prawdę. Tabernetti wysłał wyniki do kolejnego wariografisty, który również stwierdził, że wyniki wskazywały na to, że Bob Lazar mówił prawdę. Czwarty wariografista badający wyniki, stwierdził, że Lazar mógł relacjonować informacje, które zdobył od kogoś innego i nie potwierdził wiarygodności przeprowadzonych testów. Wariografiści zgodzili się, że nie wydadzą ostatecznego oświadczenia co do wiarygodności Lazara, zanim nie przeprowadzą bardziej specjalistycznych testów, które nigdy nie nastąpiły.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]