Bob Taft

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert A. Taft II
Bob Taft
Hyland software thirdfrontiersummit 2002 Taft Hyland close cropped.jpg
Data i miejsce urodzenia 8 stycznia 1942
Boston
67. Gubernator stanu Ohio
Okres od 11 stycznia 1999
do 8 stycznia 2007
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Nancy Hollister
Następca Ted Strickland

Bob Taft, właśc. Robert Alphonso Taft II (ur. 8 stycznia 1942) – amerykański polityk ze stanu Ohio. Ten działacz Partii Republikańskiej przez osiem lat pełnił funkcję 67. gubernatora Ohio. Jako gubernator zasłynął przede wszystkim uwikłaniem w liczne korupcyjne skandale (zwłaszcza tzw. Coingate). Taft cieszył się najniższym poparciem społecznym ze wszystkich ówczesnych amerykańskich gubernatorów (wedle najgorszych dlań sondaży aprobuje go tylko 6,5% mieszkańców Ohio). Pod koniec roku 2005 został też ogłoszony przez poczytny i opiniotwórczy magazyn Time jednym z trzech najgorszych gubernatorów w kraju.

Taft pochodzi z bardzo znaczącej amerykańskiej rodziny politycznej. Jego prapradziadek Alphonso Taft (uważany za swego rodzaju założyciela „dynastii Taftów”) był sekretarzem wojny w gabinecie prezydenta Ulyssesa Granta. Jego pradziadek, William H. Taft, był m.in. gubernatorem Filipin, także sekretarzem wojny, prezydentem w latach 1909-1913 i prezesem Sądu Najwyższego. Jego dziadek, Robert Taft, był wpływowym senatorem z Ohio i przez wiele lat liderem konserwatywnego skrzydła w partii, kandydatem na prezydenta i liderem senackiej większości. Ojciec gubernatora, Robert Taft, junior, także zasiadał w Senacie.

Co ciekawe Bob Taft jest także dalszym kuzynem zarówno prezydenta George’a W. Busha i wiceprezydenta Dicka Cheneya.

Bob Taft urodził się w Bostonie w Massachusetts, ale wychował w Cincinnati w Ohio. Ukończył nazwaną notabene na cześć swojej rodziny Taft High School i Yale University w roku 1963. W latach 1963-1965 był wolontariuszem Korpusu Pokoju w Tanzanii, gdzie pracował jako nauczyciel. W roku 1967 poślubił Hope, z którą ma córkę Anne.

W latach 1976-1981 zasiadał w stanowej Izbie Reprezentantów. Następnie (1981-1990) pełnił urząd szefa władzy wykonawczej w Hamilton County, zanim nie wybrano go w roku 1990 na stanowego sekretarza stanu. Wybrany ponownie w roku 1994 zasiadał na tym stanowisku w latach 1991-1999. W roku 1998 został wybrany na gubernatora, uzyskując reelekcję w 2002. Zasiada więc na tym fotelu od roku 1999. W 1999 pokonał demokratę Lee Fishera stosunkiem 50-45% głosów, zaś cztery lata później przedstawiciela tejże partii Tima Hagana przewagą aż 58 do 38%.

Za kadencji Tafta wykonano pierwszy wyrok śmierci w Ohio od roku 1963. Do tej pory za jego rządów 21 osób zostało straconych za pomocą zastrzyku trucizny – najwięcej w jakimkolwiek stanie poza Południem.

Taft był też pierwszym gubernatorem Ohio sądzonym w czasie sprawowania urzędu i uznanym winnym, choć nie pociągnęło to za sobą, jak np. w przypadku gubernatora Alabamy Guya Hunta w roku 1993 automatycznego usunięcia z urzędu. Musiał zapłacić grzywnę po uznaniu go winnym pewnych nadużyć i publicznie przeprosić mieszkańców stanu.

Skandal Coingate i inne afery pociągnęły za sobą serię dotkliwych porażek republikanów w Ohio w wyborach w listopadzie 2006. Nie mogący się ubiegać o trzecią kadencję Taft został zastąpiony przez pierwszego od 16 lat demokratę na tym stanowisku. Przegrał też nieuwikłany umiarkowany senator Mike DeWine.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]