Bob i Carol i Ted i Alice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bob i Carol i Ted i Alice
Bob & Carol & Ted & Alice
Gatunek

komedia obyczajowa

Rok produkcji

1969

Data premiery

17 września 1969

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski
hiszpański

Czas trwania

105 min

Reżyseria

Paul Mazursky

Scenariusz

Paul Mazursky
Larry Tucker

Główne role

Natalie Wood
Robert Culp
Elliott Gould
Dyan Cannon

Muzyka

Quincy Jones

Zdjęcia

Charles Lang

Scenografia

Frank Tuttle

Kostiumy

Moss Mabry

Montaż

Stuart H. Pappé

Produkcja

Columbia Pictures
Frankovich Productions

Wytwórnia

Columbia Pictures

Dystrybucja

Columbia Pictures (kina)
HBO CBS (TV)
GoodTimes Home Video (VHS)

Budżet

2 mln. $

Przychody brutto

32 mln. $[1]

Bob i Carol i Ted i Alice (ang. Bob & Carol & Ted & Alice) – amerykańska komedia obyczajowa z 1969 roku w reżyserii Paula Mazursky'ego.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Tytułowi Bob i Carol oraz Ted i Alice to dwa zaprzyjaźnione małżeństwa. Czworo przyjaciół pod wpływem Boba – obytego twórcy filmów dokumentalnych – zaczyna kierować się w swoim życiu szeroko rozumianą otwartością i szczerością w dziedzinie panujących obyczajów, odrzucając tradycyjne standardy. Dotyczy to głównie sfery seksualnej ich życia.

Obsada aktorska[edytuj | edytuj kod]

i inni.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Pełnometrażowy debiut reżyserski Paula Mazursky'ego[2] spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widzów i okazał się być komercyjnym sukcesem. W niecały rok po premierze, w sierpniu 1970 dochody z jego rozpowszechnia w kinach amerykańskich wyniosły 12 mln., a z początkowych 2 tys. kin jego dystrybucja obejmowała już 8 tys. ekranów[2]. W 1969 roku był szóstym, najbardziej dochodowym filmem w Stanach. Przyniósł spory dochód – jego koszt produkcji zwrócił się 16-krotnie. Sam reżyser nazwał go filmem z którego jest najbardziej dumny.

Film spotkał się z mieszanymi recenzjami krytyków[3][4]. Ogólnie były one jednak pozytywne i entuzjastyczne. Znany amerykański krytyk filmowy Roger Ebert pisał na łamach Chicago Sun-Times: "Geniusz Bob i Carol i Ted i Alice polega na zrozumieniu szczególnej natury kryzysu moralnego Amerykanów w tej grupie wiekowej oraz zrozumieniu, że można go rozpatrywać jako komedię"[5].

Obecnie (2023), w ponad pół wieku po premierze, w rankingu popularnego, filmowego serwisu internetowego Rotten Tomatoes obraz posiada wysoką, 82-procentową, pozytywną ocenę "czerwonych pomidorów"[6].

Fotos serialu TV opartego na wersji kinowej, przedstawiający głównych bohaterów (od lewej: Anne Archer – Carol, Robert Urich – Bob, David Spielberg – Ted, Anita Gillette – Alice

W 1973 roku powstał 12-odcinkowy serial TV pod tym samym tytułem. W tym samym roku był emitowany na antenie stacji ABC. W rolę Boba wcielił się Robert Urich, Carol – Anne Archer, Teda – David Spielberg, Alice – Anita Gillette[2]

Nagrody i nominacje[7][edytuj | edytuj kod]

Film otrzymał kilka nominacji i nagród świata filmu, spośród których do najbardziej prestiżowych można zaliczyć:

Oscar

BAFTA

 • nominacja w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy dla Elliotta Goulda
 • nominacja w kategorii najlepszy scenariusz dla Paula Mazursky'ego i Larry'ego Tuckera

Złoty Glob

 • Nagroda Narodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych dla Paula Mazursky'ego i Larry'ego Tuckera za najlepszy scenariusz

Inne

 • nagrody Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych dla Elliotta Goulda za najlepszą męską rolę drugoplanową i dla Dyan Cannon za najlepszą żeńską rolę drugoplanową oraz dla Paul Mazursky and Larry Tucker za najlepszy scenariusz
 • Nagroda Amerykańskiej Gildii Scenarzystów dla Paula Mazursky'ego i Larry'ego Tuckera za najlepszy scenariusz komediowy

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Autorem muzyki do filmu był Quincy Jones. Zawierała ona m.in. utwory w wykonaniu Jackie DeShannon i Sarah Vaughan. Znalazły się w niej również dzieła muzyki klasycznej autorstwa Georga Händela. Ścieżka dźwiękowa został wydana na płycie w 1969 roku[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Bob & Carol & Ted & Alice (1969). [w:] The Numbers [on-line]. [dostęp 2023-04-28]. (ang.).
 2. a b c Bob & Carol & Ted & Alice. [w:] AFI. Catalog [on-line]. [dostęp 2023-04-28]. (ang.).
 3. Vincent Canby: "Bob & Carol & Ted & Alice" Twits "New Morality". [w:] The New York Times [on-line]. 1069-09-17. [dostęp 2023-04-28]. (ang.).
 4. Siskel Gene. "Bob & Carol Etc. Explores the New Morality of Today". „Chicago Tribune”, s. 1(V), 1969-12-21. Chicago: Tribune Publishing. 
 5. Roger Ebert: Bob and Carol and Ted and Alice. [w:] rogerebert.com [on-line]. 1069-12-22. [dostęp 2023-04-28]. (ang.).
 6. Bob & Carol & Ted & Alice. [w:] Rotten Tomatoes [on-line]. [dostęp 2023-04-28]. (ang.).
 7. Bob i Carol i Ted i Alice. Nagrody. [w:] Filmweb [on-line]. [dostęp 2023-04-28]. (pol.).
 8. Bob & Carol & Ted & Alice (1969). [w:] soundtrackcollector.com [on-line]. [dostęp 2023-04-28]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]