Bobby Jones (golfista)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Robert Tyre Jones Jr.
Ilustracja
Bobby Jones
Pseudonim

Bobby

Data i miejsce urodzenia

17 marca 1902
Atlanta

Wzrost

173 cm

Narodowość

amerykańska

College

Georgia Tech

Strona internetowa

Bobby Jones, właśc. Robert Tyre Jones Jr. (ur. 17 marca 1902, zm. 18 grudnia 1971) – amerykański golfista. Nigdy nie przeszedł na zawodowstwo i zakończył karierę w szczytowym punkcie w wieku 28 lat.

Urodził się w Atlancie w Georgii i został od razu okrzyknięty cudownym dzieckiem golfa. Grę rozpoczął w wieku 4 lat, a 2 lata później wygrał swój pierwszy turniej w życiu. Prowadzony przez trenera Szkota Stewarta Maidena osiągał błyskawiczne postępy, by w wieku 18 lat zakwalifikować się do turnieju major US Open Golf, a w trzy lata później w 1923 roku wygrać ten turniej po raz pierwszy. Od tego roku do 1930 wygrywał 13 razy w 20 startach łącznie, z pierwszym w historii podwójnym zwycięstwem w 1926 w US Open Golf i British Open. W 1930 zrezygnował ze startów w turniejach i razem z Alistairem McKenzie rozpoczął prace nad budową pola golfowego Augusta National w mieście Augusta w Georgii. W 1934 rozegrano na tym polu pierwszy turniej Masters – do dziś jest zaliczany do czterech najważniejszych turniejów major tworzących razem wielki szlem golfa. Jones grał w tym turnieju co rok aż do 1948 roku, kiedy to rozpoznano u niego jamistość rdzenia kręgowego.

Akcja Augusta National Golf Club, wyemitowana 24 września 1945 r., podpisana własnoręcznie przez Bobby'ego Jonesa jako prezesa
Akcja Augusta National Golf Club, wyemitowana 24 września 1945 r., podpisana własnoręcznie przez Bobby'ego Jonesa jako prezesa

Jones w swojej karierze wygrał 7 turniejów zaliczanych do obecnych major (4 razy US Open Golf i 3 razy British Open), jednakże ze względu na brak w tamtym czasie pozostałych dwóch tj. PGA Championship i Masters, który sam utworzył, do wielkiego szlema golfa zaliczano również mistrzostwa amatorów USA i Wielkiej Brytanii. Bobby Jones w 1930 wygrał wszystkie 4 turnieje i powszechnie uznaje się, że jako jedyny w historii zdobył wielkiego szlema.

Jones był zdolny nie tylko w grze w golfa, ale również w nauce. Zdobył B.S. Inżynierii Mechanicznej Georgia Tech w 1922 roku. Potem zdobył B.A. z literatury angielskiej w Harvard College w 1924 roku. Po zaledwie roku w szkole prawa na Uniwersytecie Emory zdał egzamin na adwokata. Zaraz potem Jones dołączył do kancelarii adwokackiej swojego ojca w Atlancie.

Bobby Jones ożenił się w 1924 roku z Mary Rice Malone. Mieli troje dzieci, Clara, Robert III i Mary Ellen. Kiedy odszedł na emeryturę z golfa w wieku 28 lat, skupił się na swojej praktyce prawnej w Atlancie. W tym samym roku 1930, został uhonorowany pierwszym James E. Sullivan Award, przyznawaną przez Amateur Athletic Union dla najwybitniejszych sportowców amatorów w Stanach Zjednoczonych.